Brez tega denarja so v nevarnosti številni projekti, tudi črpanje evropskega denarja. Nevladnikom se tekmovanje za dohodninske dotacije ne zdi pravično, saj vsi nevladni projekti niso enako privlačni, kar pa še ne pomeni, da niso pomembni.
Da nevladnikom trda prede, je bilo jasno že pred tedni, ko je poslanec SDS Franc Breznik na tvitterju grozil z ukinitvijo financiranja Mirovnega Inštituta. Že včeraj so se grožnje delno udejanjile. "Nad to potezo smo zgroženi, hkrati pa nismo presenečeni," pove Iztok Šori, direktor Mirovnega inštituta.
Jasno je, da so organizacije, ki kot psi čuvaji gledajo pod prste vladnim potezam, trn v peti politiki, menijo v mirovnem inštitutu. A organizacij, ki se osredotočajo na človekove pravice, je med nevladniki zgolj za vzorec. "Trenutno namreč iz tega denarja več sto prostovoljcev pomaga v bolnišnicah ali ljudem na domu," opozarja Goran Forbicij s Centra za informiranje, sodelovanje in razvoj nevladnih organizacij.
Nevladni organizaciji sta tudi Rdeči Križ in Karitas Slovenije. Svojo mrežo prostovoljcev sta lahko pred krizo okrepili prav zaradi financiranja iz sklada NVO. "Nevladniki vedno pritečemo na pomoč, kar je vidno predvsem zdaj v epidemiji," izpostavlja Cvetka Tomin z Rdečega križa.
Zanašanje na dohodninske dotacije za njih ne pride v poštev. Človeške stiske kot so vprašanja brezdomcev, alkoholikov in narkomanov za ljudi niso tako atraktivne kot denimo zbiranje sredstev za rdeče noske, ki so med največjimi prejemniki dohodninskih dotacij. "Vsakoletno tekmovanje za namenitelje dohodnine je včasih izčrpljujoče," pove Peter Tomažič s Karitasa.
Kot pravi Forbicij, je stabilnost financiranja iz sklada prinašala tudi multiplikativne učinke, saj organizacije ta sredstva potrebujejo za kandidature na evropskih projektih: "Dokler sklada nismo imeli, je mnogo manj organizacij kandidiralo, tiste pa, ki so denar dobile, so se otepale težav, kje najti lasten del."
SMC bo predlagala črtanje člena
Sklad je bil tik pred padcem Cerarjeve vlade organiziran na pobudo SMC. V soboto naj bi ga na vladi branil zgolj minister za javno upravo Boštjan Koritnik, ne pa tudi Zdravko Počivalšek. Zgleda gre še za eno nesoglasje v vladi in kot kaže tudi znotraj SMC.
"Sklad za nevladne organizacije smo v letu 2018 ustanovili za zagotavljanje sistemskega financiranja, zato je njegova ukinitev nesprejemljiva," po poročanju RTV še pravijo iz stranke. Poslanska skupina bo tako na parlamentarni obravnavi predlagala črtanje člena, ki predvideva ukinitev sklada.
Ukinitev pa odločno podpira svetovalec vlade Matej Lahovnik: "NVO lahko svoje organizacije, projekte financirajo tudi preko razpisov resornih ministrstev. Seveda imajo možnost ta denar dobiti tudi z dela dohodnine, ampak sedaj bodo morala v to neposredno prepričati davkoplačevalce, da jim namenijo 2x več dohodnine, kot je bilo možno do sedaj."
Za leto 2018 je bilo neposrednih dotacij za 4,7 milijona evrov ali v povprečju 913 evrov na društvo. Nepodeljenih je bilo 5,2 milijona evrov, ti pa so se stekli v omenjen sklad. Če bo predlog vlade uspel, se bodo nevladniki v prihodnje borili za dobrih 20 milijonov evrov neposrednih donacij. Nerazporejene se bodo vrnile v proračun.
KOMENTARJI (441)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.