"Sprejeli smo rešitve, s katerimi zagotavljamo nemoteno oskrbo prebivalstva z zdravili. Ta je namreč ključnega pomena za zdravje vseh naših prebivalcev," je po seji vlade sporočil državni sekretar na ministrstvu za zdravje Tadej Ostrc. Vlada je namreč na seji potrdila predlog zakona o nujnih ukrepih za zagotavljanje nemotene preskrbe z zdravili.
V preteklih mesecih je namreč prišlo do situacije, ko nekaterih zdravil v lekarnah ni bilo mogoče dobiti. "Vlada se je odzvala in nemudoma ukrepala. Z zakonom bomo preprečili, da bi zaradi oteženega javnega naročanja s strani javnih lekarniških zavodov prišlo bodisi do zamud ali prekinjene dobave zdravil ter posledično do pomanjkanja zdravil na slovenskem trgu," je dodal.
Ob tem je Ostrc pojasnil, da preskrbo z zdravili tako na slovenskem trgu kot tudi na področju celotne EU ogrožajo mednarodni vzroki, na katere Slovenija težko vpliva. "Gre za pomanjkanje surovin za zdravila, za specifike trga z zdravili ter posamični geostrateški položaj posamezne države."
"Na ravni EU se je zaradi tega izoblikovala koalicija majhnih držav, ki aktivno sodeluje pri pripravi farmacevtskega paketa, da v prihodnosti državam, kot je Slovenija, sistemsko zagotovimo enakopravno obravnavo pri dobavi novih in tudi vseh ostalih zdravil," je dodal. To je na nedavnem obisku Slovenije podprla tudi evropska komisarka za zdravje.
Ostrc je dejal, da bodo s sprejetim zakonom uredili obveznost javnih lekarniških zavodov, "da so ti dolžni upoštevati prepoved omejevanja konkurence, prepoved diskriminacije in načelo transparentnosti". "Sprejeti zakon je torej podlaga, da bodo imeli naši bolniki v prihodnje na razpolago zdravila, kot so jih imeli doslej."
Sočasno s tem pa bo država čez poletje izvedla tudi druge sistemske nacionalne ukrepe, da do motenj preskrbe z zdravili ne bo prihajalo in da bodo imeli vsi državljani na voljo zdravila takrat, ko jih potrebujejo, je dodal.
Lekarniška zbornica sicer opozarja, da zakonodaja s področja lekarniške dejavnosti in zakonodaja, ki ureja področje javnega naročanja, nista združljivi. Tudi zato pa da imajo lekarne težave pri naročanju in dobavi zdravil. Slednje priznava tudi državni sekretar, ki je dejal, da so tudi to problematiko naslovili v državnem svetu. "Ta zakonodaja je podlaga za to, da pridemo do nekega sistemskega ukrepa, do sistemskega načina javnega naročanja. V tem času pa bodo lekarne, ki jih zastopa lekarniška zbornica, razbremenjene teh drakonskih kazni in oteženih postopkov javnega naročanja," je dodal.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.