Vlada je tako sprejela predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o rudarstvu in ga poslala državnemu zboru v obravnavo ter predlagala njegov sprejem po rednem postopku. O noveli zakona bo tako danes razpravljal odbor za infrastrukturo državnega zbora.
S predlagano novelo zakona se odpravljajo različne pomanjkljivosti, ki jih je vsebovala prvotna različica zakona, nekatera področja pa se dodatno ali na novo urejajo, so pojasnili na ministrstvu za infrastrukturo. Na novo je reguliran tudi postopek opustitve izkoriščanja, dodana je možnost začasnega ali trajnega deponiranja viškov mineralne surovine pri izvajanju državnih projektov, dodatno je urejeno področje inšpekcijskega nadzora, uvedene so podlage za učinkovitejše ukrepanje zoper nelegalne kope in drugo.
Dodatno se urejajo tudi vprašanja, ki se nanašajo na upravljanje mineralnih surovin, predlog pa prinaša podlage za podaljšanje obstoječih rudarskih pravic v posebnih primerih, kot so obsežni pridobivalni prostori, pri katerih izkoriščanje poteka postopoma po posameznih poljih, premogovniki in podzemni rudniki naravnega kamna brez vplivov na površino.
Dejan Židan iz vrst SD se je na poslanke in poslance državnega zbora že obrnil z apelom, da "naredimo, kar je prav in odgovorno: prepovejmo hidravlično drobljenje". S tem jih je pozval, naj podprejo spremembe Zakona o rudarstvu na Odboru za infrastrukturo, okolje in prostor ter tako omogočijo, da se o zakonu znova opredeli Državni zbor Republike Slovenije.
"Vsaka oblika hidravličnega lomljenja (fracking) je nevarna ter ogroža ljudi in naravo. Ne držijo trditve, da manj obsežen fracking (manj kot 1.000 kubičnih metrov vbrizga vode na fazo lomljenja) ni nevaren – v nasprotju s t. i. obsežnim frackingom (vsaj 1.000 kubičnih metrov vbrizga vode)," je dodal Židan. To invazivno metodo pridobivanja zemeljskega plina pa so prepovedale ter na različne načine že omejile številne države v Evropi in po svetu. Prav tako je pozval, naj poslanci v svoji odločitvi na znanje vzamejo dejstvo, da se je za prepoved frackinga odločno opredelila tudi lokalna skupnost, v kateri naj bi se fracking izvajal.
25. novembra je namreč državni zbor s 46 glasovi za in 41 proti sklenil, da je predlog za prepoved hidravličnega lomljenja v Sloveniji, ki so ga vložile poslanske skupine Levica, LMŠ in SD, primeren za nadaljnjo obravnavo. "Varnega frackinga ni," je na obravnavi poudarila poslanka Levice Nataša Sukič in ocenila, da je ga je treba zato v celoti prepovedati. Šlo je že za peti poskus, s katerim želijo preprečiti načrte britanske družbe Ascent Resources o vrtanju v Petišovcih.
Z novelo se pristojnosti nosilca urejanja prostora za prostorsko načrtovanje na lokalnem nivoju z ministrstva, pristojnega za rudarstvo, prenaša na Geološki zavod Slovenije. Zaradi napredka na področju računalništva pa se na novo definirata pojem in vsebina rudarske knjige, dodaja se možnost vključitve različnih evidenc in aplikacij za pomoč pri vlaganju vlog, priglasitvi osnov za odmero rudarske koncesnine in sredstev za sanacijo, poročanju o zalogah in virih itd.
Kritični v Levici
Po sprejetju predloga zakona o rudarstvu so iz Levice sporočili, da je vlada "zamolčala, da uvaja razliko med obsežnim in manj obsežnim frackingom. Medtem ko naj bi prvega prepovedala, drugega še vedno dovoljuje in očitno tudi podpira".
Pojasnili so, da vlada sicer želi s predlogom zakona prepovedati fracking, hkrati pa "omogočiti britanski korporaciji Ascent Resources, da nadaljuje svojo eksploatacijo plina v Petišovcih, ker naj bi šlo za manjši poseg v okolje, ki naj ne bi povzročal okoljske katastrofe in naj ne bi imel negativnih učinkov na zdravje okoliškega prebivalstva". Dodali so, da varnega frackinga ni, saj vse oblike frackinga, ne glede na obseg, imajo vrsto škodljivih učinkov.
"Fracking povzroča potrese in uničuje ekosisteme ter biosferna območja, onesnažuje zrak, pri hidravličnem lomljenju ostaja odpadni mulj, ki vsebuje strupene sestavine, kot je barit, pa tudi ogljikovodike, radioaktivne snovi in težke kovine."
Edini način, da se fracking trajno prepreči, je, da se zakonsko prepove, so zaključili.
KOMENTARJI (79)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.