Glavni stavkovni odbor Fidesa, sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije, je konec septembra na vlado podal stavkovne zahteve. Fides je zahteval ločena pogajanja, kar je tudi dosegel. Vlada pa je zdaj sprejela izhodišča za pogajanja, imenovala je tudi člane vladne pogajalske skupine za pogajanje s Fidesom.
Vodja pogajalske skupine bo minister za zdravje Danijel Bešič Loredan, njegov namestnik pa državni sekretar na Ministrstvu za zdravje Tadej Ostrc. Ostali člani so predstavniki Ministrstva za finance in Ministrstva za javno upravo, in sicer ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik, državni sekretar na ministrstvu za finance Tilen Božič, sekretarka na ministrstvu za finance Jožica Grom, sekretarka na ministrstvu za javno upravo Nika Benedik in vodja Sektorja za plače v javnem sektorju na ministrstvu za javno upravo Branko Vidič.
Z vlade so sporočili, da se zavedajo težav, s katerimi se zdravniki in zobozdravniki glede na specifičnost poklica in poslanstvo, ki ga izvajajo, soočajo v okviru veljavnega plačnega sistema. "Glede na aktualne razmere v zdravstvenem sistemu, še zlasti pa glede na težave, povezane z dostopnostjo zdravstvenih storitev in s čakalnimi dobami, ocenjujemo, da so spremembe potrebne, in sicer tako plačnega sistema kot tudi nekaterih drugih podsistemov v dejavnosti zdravstva," so sporočili z vlade.
Vlada pojasnjuje tudi, da so v teku že postopki za več zakonskih sprememb, ki bodo področje uredili. A hkrati pojasnjujejo, da zahteve za izstop zdravnikov in zobozdravnikov ne podpirajo.
Poleg zgoraj navedenih vlada za to navaja še naslednje razloge:
- z izstopom iz enotnega plačnega sistema v javnem sektorju se sistem financiranja zdravnikov in zobozdravnikov zgolj zaradi tega ne bi v ničemer spremenil, prav tako se zgolj zaradi izstopa iz plačnega sistema ne bi zvišal obseg sredstev za financiranje teh plač;
- izstop ene (katere koli) poklicne skupine oziroma poklicne podskupine bi povzročil zahteve po izstopu tudi drugih poklicnih skupin, s tem pa nepreglednost, posledično pa tudi neobvladljive finančne učinke in s tem poslabšanje javnofinančnega položaja;
- zdravniki in zobozdravniki so odgovorni nosilci izvajanja zdravstvenih storitev, vendar so kot takšni del zdravstvenega tima, ki ga sestavljajo tudi druge poklicne skupine v zdravstvu, zato je nujno, da je tudi ureditev plačila za delo vseh zaposlenih v zdravstvenem timu enotna.
"Vlada sindikat Fides vnovič vabi k dialogu in ga poziva, da v interesu pacientov napovedano stavko prekliče," so še dodali na ministrstvu za zdravje. Fides je stavko napovedal za 19. oktober.
Fides: Gradiva zgolj povzemajo težave preteklosti in ne ponujajo celovitih rešitev težav
Na Fidesu pozdravljajo informacijo, da je vlada "kar dva tedna od prejema stavkovnih zahtev, imenovala pogajalsko skupino". "To je vsekakor prvi uspešen korak," pravijo, a hkrati ugotavljajo, da uradna gradiva zgolj povzemajo težave preteklosti in ne ponujajo celovitih rešitev težav, zaradi katerih so slovenske zdravnice in zdravniki napovedali stavko.
"Ker glede na sprejeta vladna izhodišča ne vidimo razlogov za dodatno zamudo in ustvarjanje izrednih razmer v zdravstvu, vabimo vladno stran že jutri na začetek pogovorov o reševanju najbolj nujnih težav. Prepričani smo, da štejeta tako vsak izrabljen dan kot izkazana volja za hitre rešitve," pravijo.
Zavezali so se, da bodo za hitra in učinkovita pogajanja prilagodili redno delo naših neprofesionalnih članov. Pogajalske skupine na strani Fides ne sestavljajo profesionalni sindikalni predstavniki, temveč zdravnice in zdravniki, katerih primarno poslanstvo je delo z bolniki. "Zato pričakujemo odgovorno delo obeh strani, saj s tem izkazujemo resnost možnosti, da se z ustreznim dogovorom v prid javnega zdravstvenega sistema izognemo stavki," pravijo.
Po slovenskih bolnišnicah in zdravstvenih domovih v tem tednu potekajo zbori zdravnikov. Število podpisanih peticij je preseglo število 3.500. Štiri tisoč brošk "Dovolj nam je", s katerimi zdravniki podpirajo zahteve, je zmanjkalo, pravijo. "V znak podpore so si jih poleg zdravnic in zdravnikov pripeli tudi naši sodelavci," sporočajo. "Lokalni stavkovni odbori so imenovani, potrebni dokumenti so predani poslovodstvom. Na srečanjih seznanjamo zdravnike s stavkovnimi pravili. Povratne informacije kažejo na široko podporo tako med zdravniki kot drugim zdravstvenim osebjem, ki že več let zaman opozarjamo na nevzdržne razmere," so še zapisali v sporočilo za javnost.
Vlada imenovala predstavnike v Svet za sistem plač v javnem sektorju
Vlada je imenovala tudi člane in namestnike članov Sveta za sistem plač v javnem sektorju, in sicer:
- ministrico za javno upravo Sanjo Ajanović Hovnik in Petra Pogačarja, namestnika;
- Tilna Božiča, državnega sekretarja na ministrstvu za finance, in Jožico Grom, namestnico;
- dr. Alenko Kajzer, Urad za makroekonomske analize in razvoj, in Mitja Perka, namestnika;
- mag. Branka Vidiča, ministrstvo za javno upravo, in Niko Benedik, namestnico;
- mag. Tadeja Ostrca, ministrstvo za zdravje, in mag. Vlasto Mežek, namestnico;
- Rada Feleta, Služba vlade za zakonodajo, in mag. Damjana Tušarja, namestnika.
Svet za sistem plač v javnem sektorju sestavljajo predstavniki državnih organov, reprezentativnih združenj lokalnih skupnosti in reprezentativnih sindikatov javnega sektorja. Vlada imenuje v svet šest članov in šest namestnikov, pojasnjujejo na ministrstvu za javno upravo.
KOMENTARJI (94)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.