
Predsednik vlade Anton Rop na sestanek predsednikov koalicijskih strank ni povabil predsednika SLS Janeza Podobnika, tako da koalicijo sestavljajo le še LDS, ZLSD in DeSUS. Kot je pojasnil, je SLS z glasovanjem proti ministroma za zdravje in notranje zadeve, Dušanu Kebru in Radu Bohincu, odstopila od koalicijske pogodbe, zato ljudske stranke ni povabil na sestanek.
"Naše obveznosti do SLS so se s tem prenehale," je dejal Rop in tako ubral pot, ki so jo visoki predstavniki LDS in ZLSD v minulih dneh omenjali kot najverjetnejšo. SLS bo tako izključena iz vseh koalicijskih usklajevanj. Kljub temu predsednik LDS pričakuje, da bodo trije ministri SLS še naprej v skladu z ustavo in zakoni opravljali svoje funkcije, ker bi jih bilo nekaj mesecev pred volitvami nesmiselno zamenjati. Rop tudi meni, da bo s SLS v prihodnjih mesecih mogoče sodelovati pri posameznih projektih, kot so na primer ustavne spremembe.
Rop je o omenjenih odločitvah telefonsko seznanil predsednika SLS Janeza Podobnika, ki je na dopoldanski novinarski konferenci vztrajal pri tem, da ljudska stranka z nedavno nepodporo ob interpelaciji zoper Kebra in Bohinca ni kršila koalicijske pogodbe. V stranki ni bilo predlogov, da bi izstopili iz koalicije, je dejal Podobnik, s katerim se bo premier v naslednjih dneh srečal še na štiri oči. Rop napoveduje tudi pogovor z ministri SLS (pravosodnim Ivanom Bizjakom, prometnim Jakobom Presečnikom in kmetijskim Francem Butom) o njihovem nadaljnjem sodelovanju v vladi.
Podobnik: Rop se je prenaglil

Predsednik SLS Janez Podobnik je izjavo predsednika vlade Antona Ropa, da je SLS z glasovanjem proti ministroma za zdravje in notranje zadeve odstopila od koalicijske pogodbe, ocenil kot prenagljeno. "Mi ne izstopamo iz koalicije. Ne želimo je rušiti, ker bi bilo to neodgovorno. Naši ministri so delali dobro in predsednik vlade očitno nima nobenih očitkov na njihovo delo," meni Podobnik. Prvak ljudske stranke upa, da bodo Ropove odločitve "zapisane na papir", o Ropovi odločitvi pa se bodo v stranki pogovarjali tudi na ponedeljkovi seji izvršilnega odbora, ob čemer Podobnik upa, da bodo premierove zapisane odločitve že imeli v rokah. Kljub zadnjim dogodkom bodo v SLS še naprej delovali odgovorno, vse zakone in projekte, za katere bodo ocenili, da so kakovostni, pa bodo podprli.
Po Podobnikovih ocenah koalicijska pogodba ne predvideva niti t.i. enostranskega odstopa od koalicijske pogodbe, prav tako pa v pogodbi ne obstaja način dela, kot ga je predlagal predsednik vlade, namreč da bi trije ministri SLS (pravosodni minister Ivan Bizjak, prometni minister Jakob Presečnik in kmetijski minister Franc But) ostali na svojih položajih v vladi, SLS pa bi bila kot stranka izključena iz vseh koalicijskih usklajevanj. Tako se prvak SLS ne strinja s tezo premiera, da je SLS sama izstopila iz koalicije. "Ropa sem po telefonu vprašal, če mi lahko navede, kateri člen koalicijske pogodbe govori o tem, pa ga ni našel, ker ga ni," pravi Podobnik. Dodaja, da se ne bo šel formalizma, ampak je potreben vsebinski pogovor. Stališče SLS glede interpelacij zoper notranjega ministra Rada Bohinca in ministra za zdravje Dušana Kebra bi morala koalicija sprejeti in dati prednost drugim projektom (EU, gospodarskim in socialnim zadevam, itd.), vztraja predsednik SLS. "Tukaj mislim, da se je predsednik vlade prenaglil," pravi Podobnik.
"Ugotovim lahko, da je bilo dosedanje odgovorno delo SLS v koaliciji dobro, kar se bo v prihodnje tudi pokazalo," meni Podobnik. Prvak SLS je ocenil, da je imela SLS pomembno vlogo pri uspešnem pogajanju za vstop Slovenije v Evropsko unijo, zlasti kar se tiče kmetijskega ministrstva, dobro pa so delovali v "drugem polčasu" delovanja vladne koalicije, ko so v SLS "zelo neposredno podprli program za učinkovit vstop v EU, tudi takrat, ko so se ostale koalicijske partnerice malo obotavljale".
Podobnik je dodal "da bi bilo lepo, da bi me povabili na današnji koalicijski sestanek, in mi predstavili svojo odločitev. Tako deluje koalicija, kjer so odnosi partnerski. Je treba imeti korajžo, da to človeku poveš v oči," je odločitev Ropa, da SLS na današnji koalicijski sestanek ne povabi, komentiral Podobnik.
Rop je Podobniku v današnjem telefonskem pogovoru predlagal srečanje v prvih dneh prihodnjega tedna, kjer se bosta pogovorila o trenutni situaciji in se dogovorila, kako naj bi naprej delovala vlada.
Rous: Odslej formula 3+1

Borut Pahor (ZLSD) in Anton Rous (DeSUS) sta pojasnila, da sta se s predsednikom vlade in LDS Antonom Ropom pogovarjala predvsem o delovanju koalicije po tem, ko je padla odločitev o izključitvi SLS iz koalicijskih usklajevanj. Delovanje tričlanske koalicije s sodelovanjem treh ministrov SLS v vladi je predsednik DeSUS označil kot "formulo 3+1" in dodal, da so trije predsedniki danes med drugim govorili o davčni reformi in pripravi postopkov za sprejem ustave. Predsednik ZLSD pa je dejal, da je za združeno listo bistveno končanje mandata vlade treh koalicijskih strank.

"Imamo se za stabilen element te koalicije in nisem za to, da bi zdaj kaznovali koalicijskega partnerja s tem, da se ga izloči iz koalicije," je Pahor izrazil strinjanje z nadaljnjim sodelovanjem treh ministrov ljudske stranke v vladi. Dodal je, da je velika koalicija leta 2000 prevzela odgovornost in da "vsi prepiri in nesporazumi najprej škodujejo njej in državi, ki jo vodi". Dejstvo, da je SLS glasovala proti ministroma Dušanu Kebru in Radu Bohincu, bo po Pahorjevih besedah "pustilo posledice, ampak treba je najti pot, da z dobro politiko končamo ta mandat".
Predsednik demokratične stranke upokojencev je izrazil pričakovanje, da bo vlada vsaj do poletnih počitnic delovala še intenzivneje kot doslej. "Ne pričakujemo kakršnih koli menjav ministrov. SLS si je sama zrežirala ta odnos," je dodal Rous.