Predsednik vlade Borut Pahor je glede morebitne zaupnice vladi, vezane na sprejem proračuna, dejal, da si ne bi želel prevzeti odgovornosti za vodenje države, "če neka odločitev, ki jo štejem za pomembno", ne bi bila izglasovana. "Če bom ocenil, da je v primeru proračuna tako, se bom tako tudi odločil," je dejal.
Spomnil je še, da je že ob začetku mandata poudaril, "da utegnejo v teh težkih časih priti odločitve, ko bo modro razmisliti o glasovanju o zaupnici". Ključno vprašanje, ki ga mora sprejeti predsednik vlade, je po Pahorjevih besedah, "da oceni, ali zakon, v tem primeru proračun, za vizijo politike vlade pomeni toliko, da je od njega ta vizija odvisna".
Kar se tiče napovedi o interpelaciji, pa je Pahor spomnil, da "bomo kmalu potegnili črto pod delom vlade v 12 mesecih". "Mislim, da se bo izkazalo, da so ljudje čutili socialno breme krize bistveno manj, kot če vlada ukrepov ne bi sprejela," je prepričan. Kot napoveduje, je sedaj naloga vlade, da iz tega elementa solidarnosti razvije tudi element konkurenčnosti.
Erjavec: Vlada bi zaupnico v parlamentu dobila
Vlada bi, če bi šla po zaupnico v parlament, to tudi dobila, je ob robu srečanja s premierjem o reševanju mejnega spora s Hrvaško dejal predsednik DeSUS Karl Erjavec. Na vprašanje, ali bi bilo modro, da gre po njo, pa je odgovoril: "Lahko gre, če želimo dodaten cirkus."
"Pričakujem, da bo, če bo proračun vložen v parlamentarno proceduro, toliko usklajen, da ga bo celotna koalicija podprla. In potem ni nobenega razloga, da predsednik pogojuje zaupnico vlade," je na vprašanje, ali je proračun tista točka, na kateri bi morala vlada preveriti svoje zaupanje, dejal Erjavec.
'Konfuzno reševanje mejnega vprašanja'
Predsednik SLS Radovan Žerjav je dejal, da si vlada po njegovih ocenah zasluži interpelacijo ne samo zaradi slabega spopada z gospodarsko krizo, ampak "tudi zaradi konfuznega funkcioniranja, kar se tiče mejne problematike". Kot pravi, bodo interpelacijo, ki jo napoveduje SDS, podprli.
O tem, ali bodo vložili interpelacijo zoper vlado tudi zaradi reševanja mejnega spora s Hrvaško, je Žerjav dejal, da je o tem zdaj še prezgodaj govoriti, "ampak razmišljamo tudi o tem". Na vprašanje, ali lahko pride do politične krize, če gre vlada sama po zaupnico v parlament, pa je odgovoril: "Menim, da ne."
Po interpelaciji okrepljeno zaupanje
Glede interpelacije se bo opozicija sama odločila, vlada na to nima vpliva, je v izjavi za medije dejal pravosodni minister Aleš Zalar. Po njegovih besedah pa ne bi bilo slabo, če bi se opozicija spomnila, kako se je okrepilo zaupanje v notranjo ministrico Katarino Kresal, potem ko je bila ta interpelirana.
Zalar (LDS) je še dejal, da morda želi opozicija z morebitno vložitvijo interpelacije pomagati sedanji koaliciji. "In če bo tako, se bomo znali ustrezno odzvati,” je še dejal.
Ali bo zdržala država?
Ni ključno vprašanje, ali bo zdržala koalicija, ampak ali bo – glede na enormno zadolževanje in neukrepanje – zdržala država, je v izjavi za medije poudaril predsednik SDS Janez Janša glede morebitne interpelacije oz. zaupnice. Kot je še pojasnil, sta interpelacija zoper vlado in zaupnica vladi dve različni stvari. Slednjo je možno vezati na vsako odločitev v državnem zboru. "Gre za relativno preprost postopek in v tem primeru se razprava odvija o samo tisti stvari oz. problemu, zakonu oz. aktu, ki je na dnevnem redu, če pa se vloži interpelacija proti vladi, potem je razprava o delu celotne vlade skozi cel dosedanji mandat," je pojasnil.
Glede morebitne interpelacije pa je Janša ponovil, da bodo v SDS pripravili novo analizo gospodarske, socialne in politične situacije v Sloveniji. "Če se ta situacija ne bo izboljšala, bomo predlagali tudi ustrezne ukrepe, vključno s predlogom za interpelacijo o celotni vladi," je dejal. In poudaril, da bo odločitev SDS odvosna od tega, ali se bo njihova ocena razmer v naslednjih dveh mesecih spremenila.
'Marsikaj se bo razčistilo'
SNS bo podprla morebitno interpelacijo zoper vlado, je po srečanju s premierjem o reševanju mejnega spora s Hrvaško dejal predsednik SNS Zmago Jelinčič. Po njegovih ocenah je problemov toliko, da je interpelacija nujna, čeprav ne bo uspela. "Se bo vsaj marsikaj razčistilo, saj bo seja javna," meni Jelinčič.
Kot je znano, je Janša v petek dejal, da bodo v SDS v prihodnjih tednih skrbno spremljali razmere in čez dva meseca, ko bo naslednja seja sveta stranke, predlagali ustrezne politične ukrepe, zato da Slovenija ne potone še globlje v recesijo. Pri tem je omenil tudi razmislek o vložitvi konstruktivne nezaupnice vladi ali pa interpelacije zoper vlado.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.