Slovenija

Vlada si je vzela več časa

Ljubljana, 17. 11. 2006 10.01 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Avtor
Š.Z./STA/V.Ć./T.V.
Komentarji
2

Vlada je za nedoločen čas podaljšala rok za preselitev Strojanovih. Svoje lokacije pa je državi ponudila tudi Cerkev.

Ta družina je lahko dober sosed vsakomur, je prepričan Milan Zver. Minister verjame, da se bodo tudi tisti člani družine, ki doslej niso živeli strpno in v soglasju z okoljem, poslej vedli drugače.
Ta družina je lahko dober sosed vsakomur, je prepričan Milan Zver. Minister verjame, da se bodo tudi tisti člani družine, ki doslej niso živeli strpno in v soglasju z okoljem, poslej vedli drugače. FOTO: POP TV

Vodja vladne komisije za zaščito romske etnične skupnosti in minister za šolstvo Milan Zver je napovedal, da bodo rok za preselitev romske družine Strojan iz postojnskega centra podaljšali. Prvotno je bilo namreč rečeno, da se bodo Strojanovi najkasneje v nedeljo, 19. novembra, naselili na novo lokacijo.

Država bo obljube Strojanovim, da jim bo našla primerno lokacijo, izpolnila, če se bodo člani družine ustrezno vedli in pripomogli k mirnemu sožitju z bodočimi sosedi, pravi minister Zver.

Strojanovi so se zdaj po besedah ministra pripravljeni seliti tudi kam drugam, ne le v občino Ivančna Gorica. Vendar se brez njihove volje in pristanka ne bodo nikamor selili, je zagotovil minister.

Za nekatere lokacije bodo tako v prihodnjih dneh iskali soglasje za preselitev z lokalnimi skupnostmi. Minister se je danes že pogovarjal z nekaterimi župani - "z nekaterimi manj, z nekaterimi bolj uspešno", je dejal. S katerimi župani se je pogovarjal, ni želel našteti, omenil pa je ljubljanskega župana Zorana Jankovića, ki je po Zverovih besedah ponudil pomoč pri iskanju lokacije. Vlada naj bi se pogovarjala tudi z županom Kočevja, ki pa je pomoč zavrnil.

Delali bodo s polno paro

Datuma, do katerega naj bi našli trajno lokacijo, danes niso določili, in sicer z namenom, da bodo v miru iskali rešitev, ki bo "res trajna", je dejal minister. Kot je povedal, težko reče, do kdaj bodo našli rešitev, vendar bodo "delali tudi čez vikend". Dokler pa rešitve ne najdejo, bo družina ostala v Postojni.

Strojanovi so povedali, da bodo v Postojni počakali tako dolgo, dokler jim ne bodo našli nove primerne lokacije za bivanje.
Strojanovi so povedali, da bodo v Postojni počakali tako dolgo, dokler jim ne bodo našli nove primerne lokacije za bivanje. FOTO: POP TV

Sicer pa je predsednik Foruma romskih svetnikov Darko Rudaš dejal, da bo potrebno "časovne omejitve postaviti na drugi tir", saj prenagljena odločitev na dolgi rok ne bo dala rezultatov.

Romi nameravajo tožiti

Glava družine Strojan, Mirko, je povedal, da so se z ministrom Zverom dogovorili, da rok, do katerega bi morali najti lokacijo za trajno preselitev, nekoliko preložijo na poznejši čas. Strojan pravi, da bodo v postojnskem centru počakali, dokler ne bo primerne lokacije. Vrnitev v Ambrus je še vedno možna, vendar le pod pogojem, da jim bodo zagotovili varnost, je pojasnil. Glede četrtkovih napovedi, da so se hoteli vrniti v Ambrus, Strojanovi pravijo, da so sprva to res nameravali, a so si premislili. Romska družina pa je že napovedala, da bo vložila civilno tožbo zoper krajane Ambrusa in Zagradca.

Krajani Bučne vasi za ureditev razmer v Žabjaku

Leta 1985 so v Šmihelu, romskem naselju, ki je prav tako v Novem mestu, porušili 13 črnih gradenj. Rome iz šmihelskega naselja so takrat naselili v Žabjak.

Silvo Mesojedec, predsednik civilne iniciative Bučna vas, ki je v neposredni bližini romskega naselja Brezje ali Žabjak po domače, je za 24ur.com povedal, da že tri leta zahtevajo, da se v romskem naselju pri Novem mestu upošteva lokacijski načrt iz leta 1985. Pisno zahtevo so poslali tako na občino kot tudi na ministrstvo za okolje in prostor. Mesojedec za zadnja dva protesta krivi ministra Podobnika, saj so krajani okoljsko ministrstvo prosili, naj jim odgovorijo do konca avgusta 2006. Odgovora do roka nismo dobili vse do drugega protesta, pa še ta je bil pavšalen, je povedal Mesojedec.

Krajani Bučne vasi si prizadevajo, da bi v romskem naselju Žabjak obveljal lokacijski načrt iz leta 1985.
Krajani Bučne vasi si prizadevajo, da bi v romskem naselju Žabjak obveljal lokacijski načrt iz leta 1985. FOTO: POP TV


V Žabjaku praktično vlada ''izredno stanje'', je dejal Mesojedec. V naselju so črne gradnje na zemljišču občine, ministrstva za obrambo in zasebnikov. Zato je Krajevna skupnost Bučna vas podala prijavo na inšpektorat za okolje. Inšpektor Tonček Žigajne je sicer prišel na kraj, vendar ni ničesar ukrenil, je dejal Mesojedec. Zato sta predsednik KS Bučna vas, Matjaž Kumer, in Mesojedec podala kazensko ovadbo zoper inšpektorja Žigajna, saj naj bi nevestno opravil svoje delo. Inšpektor naj bi takrat dejal, da Romov ne morejo izseliti, ker živijo v objektih. Mesojedca takšno postopanje inšpektorja čudi, saj ''se v zemljo zlivajo odpadna olja in kislina'', kar zagotovo ni v skladu z varovanjem okolja. Ovadbo so podali na novomeško policijo, ki zadevo preiskuje.

Krajani Bučne vasi podpiramo prizadevanja domačinov iz Ivančne Gorice, je dejal Mesojedec, ki meni, da bi morali družino, ki šteje okoli deset članov, naseliti v urbano okolje, nikakor pa ne bi smeli biti vsi prebivalci iz Dečje vasi na kupu, da se ne bi spet razpasel kriminal, je dejal.

Protesti v Novem mestu se bodo nadaljevali, vendar bodo krajani Bučne vasi počakali, da se razmere v Ivančni Gorici umirijo. Mesojedec še meni, da predlog zakona o romski skupnosti ne prinaša konkretnih rešitev. Romski zakon ne predvideva zaposlovanja in šolanja Romov, prav tako ne podaja rešitev za ureditev okolja in prostora.

Zakaj le na Dolenjsko?

"To kar se dogaja, nikakor ni dobro, vendar zaenkrat nimamo druge možnosti, kot da še nekaj časa ostanemo tukaj," je dejal Strojan.
"To kar se dogaja, nikakor ni dobro, vendar zaenkrat nimamo druge možnosti, kot da še nekaj časa ostanemo tukaj," je dejal Strojan. FOTO: POP TV

Glede namere vlade, da Strojanove naseli na Dolenjsko, je Mesojedec dejal, da bi lahko Rome preselili tudi v kak drug del Slovenije. Dolenjska ima namreč že tako ali tako veliko Romov in s tem tudi romske problematike. Mesojedec je sicer pred dobrim mesecem z dvema Romoma, očetom in sinom, ki živita v Žabjaku, obiskal namestnika varuha človekovih pravic Matjaža Hanžka. Romski oče in sin se želita izseliti iz romskega naselja v urbano naselje, saj naj bi bila, ker sta ''civilizirana in drugače razmišljata'', tarča groženj in nasilja s strani drugih Romov. Namestnik obmudsmana je bil na sestanku brez idej, spraševal je, kaj počne policija, je zatrdil Mesojedec. Predsednik civilne iniciative je na odgovor Urada varuha čakal dolgo časa. Mesojedec sicer pravi, da ''pozna precej civiliziranih Romov, ki se z veseljem preselili na urbano območje''. Lahko bi jih preselili tudi v druge dele Slovenije, je dodal.

Novomeški župan za legalizacijo

Novomeški župan Alojzij Muhič si prizadeva, da bi romsko naselje Žabjak postalo legalno.
Novomeški župan Alojzij Muhič si prizadeva, da bi romsko naselje Žabjak postalo legalno. FOTO: Dare Čekeliš

Novoizvoljeni župan Novega mesta, Alojzij Muhič, je za 24ur.com povedal, da je na spodnjem delu Žabjaka še osem parcel, ki so na občinski zemlji. Prizadeva si, da bi na nezasedene parcele postavili objekte, v katere bi naselili Rome, ki zdaj bivajo na nelegalnem delu Žabjaka. Rome, ki bi ostali brez legalnega bivališča, bi preselili na drugo lokacijo v novomeški občini.

Prebivalec romskega naselja Dečja vas Roman Čmak, ki je napadel krajana Ambrusa Jožeta Šinkovca, je v priporu. 24. oktobra, ko je bil na prvem zaslišanju, sicer sodišče ni odredilo pripora, saj ga tožilstvo takrat ni zahtevalo. Tožilec je pripor predlagal 3. novembra, ko je bil obdolženi Čmak povabljen na zaslišanje. Takrat je bil odrejen pripor zaradi nevarnosti, da podobno dejanje ponovi. Napadeni Šinkovec je še vedno v komi.

Glede neukrepanja inšpektorata za okolje zoper črne gradnje, je Muhič dejal, da gre za izgovore. Če gradiš na tuji zemlji, je to stvar zasebnika, trdijo inšpektorji, je pojasnil Muhič. Ampak, če bi jaz sredi mesta postavil hišo, bi jo verjetno podrli, ironično dodaja. Res je, da bi Romi, ki bi jim porušili na črno zgrajeno hišo, na plečih občine, saj bi jim morala zagotoviti primerno bivališče, je dejal Muhič. Vendar se župan sprašuje, zakaj bi bili Romi, ki se ne želijo vključiti v družbo, problem, ki ga mora rešiti občina. Muhič predlaga, da bi tovrstne težave reševale posebne ustanove.

Novomeški romski svetnik Zoran Grm, ki živi v legalnem delu Žabjaka, je dejal, da predlog Muhiča nikakor ni sprejemljiv, ker Romi v naselju živijo že 50 let. Na nelegalnem delu Žabjaka je namreč več hiš, nekatere med njimi so vredne tudi 30 milijonov, je dejal. Grm meni, da bi morali Romom omogočiti odkup zemljišč, legalizacijo gradenj, urediti kanalizacijo in elektriko. Tako bi se lahko romski otroci v miru izobraževali v rodnem kraju, posledično pa bi se začela socializacija Romov, je dodal.

Vaške straže do nadaljnjega

Ambrušani in krajani Malega Hudega ostajajo v pripravljenosti
Ambrušani in krajani Malega Hudega ostajajo v pripravljenosti FOTO: POP TV
Tiskovna predstavnica PU Ljubljana Martina Gramec je pojasnila, da policija "spremlja in izvaja ustrezne aktivnosti oziroma ukrepe v skladu s svojo pristojnostjo" na širšem območju Ivančne Gorice, o konkretnih aktivnostih pa po njenih navedbah policija ne more govoriti.

Občani Ivančne Gorice so medtem še vedno v pripravljenosti. Vaške straže v Zagradcu in Malem Hudem se nadaljujejo, na kraju je okoli osem do deset krajanov, je za 24ur.com povedal bivši predsednik Krajevne skupnosti Ivančna Gorica Milan Pušljar. Stažili bodo do nadaljnjega, torej dokler od države ne dobijo pisnega zagotovila, da Strojanovih ne bodo vrnili, je dodal Pušljar.

Po besedah župana občine Ivančna Gorica Jerneja Lampreta v občini do sedaj s strani države še niso prejeli nobene uradne zagotovitve, da se na njihovem območju ne bo nadaljevalo iskanje lokacije za romsko družino Strojan.

Strojan: Krajani se norčujejo iz Romov

Mi nikomur ne želimo nič slabega. Umaknili smo se, da bi se stvari pomirile, ampak, kot kaže, je zdaj še slabše. Ne vem, kako bomo zdaj ravnali, ampak policija bi morala res ukrepati, da se lahko vrnemo vsaj na svoje, če že ni druge poti. Mirko Strojan

Mirko Strojan je izjavil, da krajani brez pomena postavljajo omenjene barikade. "Če bomo hoteli domov, bomo poklicali posebne enote policije, ki bodo odstranile barikade ter nam omogočile vrnitev, " je poudaril Strojan. Kot je še dodal, gasilci s svojimi vozili nimajo pravice postavljati barikad. "Vozila je kupila država za gašenje požarov, ne pa za postavljanje barikad," je še menil.

Strojan je med drugim še povedal, da se krajani s tem norčujejo iz Romov. "Mi bi radi domov, krajani pa nam ne dovolijo, vse skupaj pa se vrti v začaranem krogu." Ambruški Romi v Postojni tako še vedno čakajo nov odziv s strani države.

Erjavec: MORS ni ponudil lokacije v Ivančni Gorici ali Grosupljem

V DeSUS obžalujejo, da se je zgodil primer Ambrus, saj menijo, da Slovenci nismo ksenofobi. V tej zapleteni situaciji je treba najti rešitev, ki bo v skladu z ustavo in predpisi ter v soglasju med romsko družino Strojan in lokalno skupnostjo, je dejal predsednik stranke in obrambni minister Karl Erjavec. Ob tem je zanikal, da bi ministrstvo za obrambo (MORS) ponudilo lokacijo v Ivančni Gorici ali Grosupljem, priznal pa je, da jih nekaj "obdelujejo".

Minister Erjavec je zagotovil, da MORS ni ponudil lokacij v Ivančni Gorici ali Grosupljem
Minister Erjavec je zagotovil, da MORS ni ponudil lokacij v Ivančni Gorici ali Grosupljem FOTO: Dare Čekeliš
Evropski poslanec Lojze Peterle poziva, da naj se "metode nasilja ne prelijejo v našo stalnico in stanje duha". Pri tem pa ima država veliko odgovornost, je dejal. Do nasilnih dejanj in trdega uveljavljanja volje v primeru ambruških Romov je prišlo potem, ko ljudje niso dobili odgovorov na svoje probleme v duhu pravne države. Vendar pa se te zadeve "niso skuhale čez noč", je opozoril. V primeru Romov je v preteklosti prišlo do neravnotežja med razumevanjem pravic in dolžnosti, država pa mora biti pozorna na oboje, je pojasnil in opozoril, da pri tem ni utemeljeno nobeno posploševanje.

Po Erjavčevih trditvah MORS ne ponuja nobenih lokacij ne v občini Grosuplje ne v občini Ivančna Gorica, pač pa so "samo pogledali, kje ima ministrstvo v lasti zemljišča, ki bi eventualno lahko prišla v poštev za razrešitev tega vprašanja". Ugotovili so, da bi bilo možnih 20 lokacij.

Predsednik upokojenske stranke sicer meni, da do takšnega primera ne bi prišlo, če bi temu v preteklosti namenili več pozornosti.

Cerkev pripravljena pomagati

Tudi komisija Pravičnost in mir pri Slovenski škofovski konferenci z veliko zaskrbljenostjo spremlja zaplete med prebivalci Ambrusa in romsko družino Strojan. ''Do napetosti je prišlo, ker oblast ob očitnih nezakonitih in nasilnih dejanjih ni ustrezno ukrepala. Nesprejemljivo je, da se morajo v državi, ki hoče veljati za pravno, ljudje sami organizirati in si zagotoviti varnost. To ne prispeva k ustreznemu reševanju nastalih težav. Komisija zato poziva k razumnosti in strpnemu iskanju pravičnih rešitev,'' so zapisali v sporočilu za javnost.

Zver se je zahvalil tudi Cerkvi, ki se je aktivno vključila v reševanje vprašanja. Cerkev ima veliko moralno moč v Sloveniji in verjamem, da lahko predlagajo kakšno konkretno rešitev," je dejal.

Ker je komisar Sveta Evrope za človekove pravice Thomas Hammarberg pozval civilno družbo in še posebej Cerkev, naj sodeluje pri reševanju zapletenega položaja, smo po svojih močeh in v sodelovanju z drugimi dobrodelnimi ustanovami katoliške Cerkve pripravljeni pomagati, so zagotovili. Cerkev državi ponuja tudi svoje lokacije za novo bivališče Strojanovih. Koliko in kje, še ni jasno.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.