Svet za nacionalno varnost je minuli teden ministrstvoma za pravosodje in notranje zadeve naložil, da v najkrajšem času pripravita spremembe kazenskega zakonika in prekrškovnih predpisov s ciljem, da bi lahko ukrepali tudi ob aktivnostih samooklicanih vaških straž in skupin, kot je denimo Štajerska varda. Za potrditev teh predlogov si bodo vseeno vzeli še nekaj časa, saj kot pravi pravosodna ministrica Andreja Katič: "Tudi relativno enostavne spremembe zakonodaje je potrebno primerno zapisati. Kajti verjamemo, da bodo te spremembe tudi potem padle pod presojo ustavnega sodišča."
In kje bodo spremembe? Pri zakonu o varstvu javnega reda in miru, ki govori o uporabi nevarnih predmetov, bo po novem (četudi lažno) orožje prepovedano razkazovati ali uporabljati tako, kot da nekdo izvaja naloge uradnih ali vojaških oseb. Prepovedano bo tudi nošenje uniform in maskirk, če nekdo z njimi vzbuja videz, da izvaja naloge uradnih ali vojaških oseb. Kazen bi znašala dobrih 200 evrov. Stroka takšni odločitvi prikimava. "Eno od pomembnih načel pri spremembah zakonodaje je, da na vrabca ne streljamo s topovi. Kar pomeni, da je verjetno sprememba prekrškovne zakonodaje primeren pristop," meni Branko Lobnikar s Fakultete za varnostne vede.
Prvi osnutek zakona glede orožja sicer predvideva izjeme, kadar gre denimo za rekvizite na veteranskih prireditvah ali za nekatere uveljavljene cehovske uniforme. "Imamo v mislih to, da te za nas nesprejemljive pojave, kot so pojavi vard, ne bi dajali v enak koš, kot recimo zbiranja tabornikov ali lovec. Gre za to, da varda povzroča nelagodje in da si lasti oblastne funkcije, ki so pri nas pridržane samo policiji in vojski," razlaga Katičeva. Zakona, ki bi vse situacije v popolnosti reguliral, seveda ni, a policisti po mnenju Lobnikarja ne bi smeli imeti velikih težav z ločevanjem, kdo je kdo. "Če zna zdravnik ločiti med prehladom in pljučnico, bodo znali tudi policisti ločiti med taborniki in vardo," je dejal varnostni strokovnjak.
Pomembna sprememba, ki se obeta, je tudi sprememba zakona o varovanju državne meje, kjer bo opravljanje policijskih nalog na lastno pest odslej izrecno prepovedano in sankcionirano. Spremembe naj bi vlada potrdila na dopisni seji v nekaj dneh.
Državni sekretar v kabinetu predsednika vlade Damir Črnčec je za Radio Slovenija pojasnil, da bodo sankcionirana tista ravnanja takšnih skupin, s katerimi se bodo te manifestirale kot neka vojaška struktura, ki poskuša imitirati izvajanje policijskih oziroma vojaških pooblastil in nalog. S tem naj bi odpravili tudi dilemo glede svobode združevanja, saj je v primeru paravojaških formacij oziroma vard zelo jasen namen njihovega združevanja in delovanja. Črnčec je ob tem opozoril tudi na dejstvo, da Slovenija nima registra ekstremistov.
Svet za nacionalno varnost je sicer minuli teden vladi v sprejem predlagal tudi Nacionalno strategijo za preprečevanje terorizma in nasilnega ekstremizma. Črnčec pričakuje, da ga bo vlada sprejela prihodnji teden.
KOMENTARJI (478)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.