Kot je po dokončni uskladitvi povedala državna sekretarka na ministrstvu za finance Mateja Vraničar Erman, rešitev zadeva tako razbremenitev najnižjih dohodkovnih skupin v skupnem znesku približno pet milijonov evrov, razbremenitev na dohodninski lestvici v skupnem obsegu okrog 55 oz. 56 milijonov evrov in razbremenitev nagrad za uspešnost oz. božničnic v obsegu približno 45 milijonov evrov.
Danes so se partnerji usklajevali še o višini obremenitve najvišjega dohodninskega razreda in se po njenih besedah strinjali, da ohranijo 50-odstotni dohodninski razred. "Vendar smo razbremenitev, ki je bila predvidena zanj v znesku dobre štiri milijone evrov, namenili za razbremenitev dohodninskih razredov nad 1,6-kratnikom povprečne plače, torej za povišanje dohodkovnega razreda med 34- in 39-odstotno dohodninsko stopnjo," je pojasnila.
Na strani pridobivanja proračunskih prihodkov predlagajo za dve odstotni točki višjo stopnjo davka od dohodkov pravnih oseb, in sicer s 17 na 19 odstotkov, pri čemer pa olajšave, predvsem investicijska ter olajšava za raziskave in razvoj ostajata nespremenjeni. "Ti sta bili prepoznani kot zelo konkurenčni," je izpostavila državna sekretarka. Po njenih besedah so ti predlogi "prvi korak k spremembam strukture davčnih obremenitev v slovenskem prostoru, ki jim bodo v prihodnjem letu sledili nadaljnji koraki".
Po napetih dneh so se med koalicijske partnerje vrnili spravljivejši toni in volja za konstruktivno delo v prihodnje.
Da usklajevanje in iskanje kompromisa glede davčnega prestrukturiranja poteka že predolgo, je v ponedeljek opozoril premier Miro Cerar. Očitno je zaleglo, koalicijske partnerice so s kompromisom zadovoljne.
Največ usklajevanj je terjala dohodninska lestvica, a so partnerji dosegli kompromis, ki na eni strani spodbuja gospodarsko konkurenčnost, na drugi pa ohranja socialni čut, je po srečanju pojasnila vodja poslanske skupine SMC Simona Kustec Lipicer.
V SD so bili še v ponedeljek do predloga zadržani zaradi osnutka, ki je bil tedaj na mizi. A so zadovoljni, ker so partnerji našli skupni jezik. "Kompromis dokazuje, da imamo skupne cilje, kar je dovolj pred poletnimi počitnicami," je dejal vodja poslancev SD Matjaž Han.
Koalicija se je danes po besedah vodje poslancev DeSUS Franca Jurše pogovarjala tudi o trdnosti koalicije in nadaljnjem delu. Zadnje dni je bilo namreč tudi med partnerji vroče zaradi dogajanja v Luki Koper in ravnanja stranke SD v tem primeru.
Kustec Lipicerjeva je pozdravila odločitve koalicijskih partnerjev iz SD, ki so jih sprejeli v zadnjem času "na način, da so stabilen in trden del koalicije". V SMC namreč po njenih besedah verjamejo, da le s stabilno, trdno in odgovorno koalicijo lahko sprejemajo odločitve za prihodnost. "Danes smo govorili o prihodnosti, ki bo dajala elan, spodbude in prostor za dobro počutje in kakovostno življenje ljudi v prihodnje," je še pojasnila Kustec Lipicerjeva.
Partnerji so po njenih besedah razpravljali tudi o demografski politiki. "Govorili smo trije koalicijski partnerji s skupnimi izzivi, ki jih moramo skupaj nasloviti," je dejala.
Erjavec in Židan se še naprej zbadata
Po seji vlade sta se odzvala tudi predsednik DeSUS Karl Erjavec in predsednik SD Dejan Židan, ki sta izrazila zadovoljstvo z uskladitvijo mini davčne reforme, zbadljive tone pa ohranjata. Židan upa, da bodo odslej s SMC delovali tako, da bodo, če bo kdo imel kaj povedati, to storili za zaprtimi vrati.
Odzval se je tudi na ponedeljkovo Erjavčevo izjavo, da ima SD veliko srečo, da ni on predsednik vlade, saj tega ne bi gledal. "Občasno je občutek, da si predsednik DeSUS želi biti predsednik vlade. Istočasno pa občutek, da čuti veliko bolečino, ker to ni," je oster predsednik SD.
Erjavec to odločno zanika. "To je najtežja služba in največja odgovornost. Vsak, ki je bil predsednik vlade, je na koncu propadel, tega pa si jaz ne želim," je poudaril in spomnil na dosedanje predsednike vlade.
Koalicija bo po njegovem mnenju zdržala do konca mandata, kar da sam že ves čas trdi. A le, če bo usklajevanje pokojnin in izplačilo regresa upokojencem, je posvaril pred zahtevami DeSUS. Za izpolnitev teh zahtev se mora po njegovih besedah neprestano boriti in "pritiskati", saj minister za finance Dušan Mramor to zagotavlja, "a si vmes malo premisli".

Erjavec je v odgovoru na vprašanje, ali se tudi letos obeta vroča politična jesen, izrazil upanje, da na letošnjem dopustu ne bo doživel kakšnega presenečenja. V času lanskih dopustov so se namreč močno zapletli postopki pred arbitražnim sodiščem.
Za jesen sicer koalicijski partnerji puščajo odločitev glede podpore ministru Petru Gašperšiču pri glasovanju o interpelaciji zaradi dogodkov v Luki Koper. Danes je razmišljanje o odhodu s položaja sicer potrdil državni sekretar na ministrstvu za finance Metod Dragonja. Po mnenju koalicijskih partnerjev je odločitev o tem njegova. Po Erjavčevih ocenah sicer njegov odstop ne bi nič pomenil za razmere ali rešitve v Luki Koper.
KOMENTARJI (190)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.