V nedeljo so v Sloveniji potrdili 24 dodatnih okužb z novim koronavirusom, opravili so 489 testiranj. Umrla sta še dva bolnika, tako da se je skupno število smrtnih žrtev v državi povzpelo na 30. V bolnišnicah se je v nedeljo zdravilo 114 ljudi, od tega 30 na intenzivnih oddelkih, so danes sporočili z urada vlade za komuniciranje. Z dodatnimi potrjenimi okužbami je število okuženih z novim koronavirusom v Sloveniji preseglo tisoč, skupaj je bilo do konca dne v nedeljo potrjenih 1021 okužb. Iz bolnišnic so v nedeljo odpustili štiri ljudi.
Najnovejši podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje kažejo, da jih med tistimi, ki so jim potrdili navzočnost koronavirusa, največ ali 317 prihaja iz osrednjeslovenske regije. Sledi savinjska regija z 223 potrjenimi primeri, 109 jih je iz jugovzhodne Slovenije, 80 iz pomurske, 80 iz podravske, 65 iz gorenjske, 39 iz koroške, 29 iz primorsko-notranjske, 22 iz zasavske, 20 iz goriške, 19 iz obalno-kraške in 10 iz posavske regije.
Največ ali 194 okužb je potrjenih v ljubljanski občini, sledijo Šmarje pri Jelšah s 137, Metlika s 53 ter Ljutomer s 47 potrjenimi primeri. Do nedelje je bil tako vsaj en primer okužbe potrjen v 141 ali v 67 odstotkih slovenskih občin.
Med pozitivnimi na covid-19 je 468 moških in 553 žensk. Največ okuženih moških je v starostni skupini med 55 in 64 letom starosti, največ žensk pa v skupini med 45 in 54 letom starosti, še kažejo podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje.
Kacin: Po velikonočnih praznikih morda zagon nekaterih gospodarskih panog
Vlada pripravlja ukrepe, da bi lahko omogočila zagon nekaterih gospodarskih panog takoj po velikonočnih praznikih, če se bo pozitiven trend glede naraščanja števila obolelih s koronavirusno boleznijo nadaljeval, je danes povedal uradni govorec vlade Jelko Kacin.
"Delamo na tem, da bi lahko vlada še ta teden proučila ukrepe, ki bi omogočili zagon nekaterih panog gospodarstva, in to že takoj po velikonočnih praznikih, če se bo ta pozitiven trend nadaljeval - če med veliko nočjo ne bo prišlo do prevelikega, ali pa sploh ne, porasta števila bolnikov, ki potrebujejo nego v bolnišnicah, sploh intenzivno nego," je na novinarski konferenci povedal Kacin.
Kateri so ti ukrepi, še ni mogel razkriti, saj usklajevanja še potekajo, potrebna bo tudi seja vlade na to temo. Ko bo vlada o njih odločila, jih bodo predstavili javnosti.
Ljudje se sicer omejevalnih ukrepov držijo, to potrjuje tudi število novih okužb, ki ne narašča tako strmo kot prejšnji teden, je dejal Kacin. "Še vedno pa nismo v trendu padanja števila okužb, torej nismo v fazi, ko okužb ne bi bilo. Zato dajmo vsi skupaj potrpeti in vzdržati teh nekaj tednov, da epidemijo skupaj premagamo," je pozval.
"Resno razmišljamo o tem, da posameznim panogam po korakih omogočamo ponoven zagon, tako kot smo ga omogočili kmetijcem," je danes za TV Slovenija dejal gospodarski minister Zdravko Počivalšek, "seveda vedno in povsod na način, da bo zagotovljeno varno delo."
Glede zagotavljanja zaščitne opreme za gospodarstvo je minister dejal, da so za varnost proizvodnje odgovorni delodajalci. Veseli ga dejstvo, da v proizvodnji ni težav z okužbami, "vsaj ni omembe vrednega podatka na tem področju", kar da kaže na to, da so delodajalci proizvodne procese organizirali tako, da so ti v zdravstvenem smislu varni in da so zagotovljena zaščitna sredstva.
Za podoben ukrep se medtem odločajo tudi v sosednji Avstriji. Avstrijski kancler Sebastian Kurz je predstavil scenarij postopnega sproščanja omejitev, ki bi se začel po veliki noči, 14. aprila. Odprle bi se lahko manjše trgovine in podjetja, v začetku maja tudi frizerji in druge trgovine za prodajo blaga, kasneje tudi druge storitvene dejavnosti.
Za informacije o koronavirusu ne kličite 112, ampak 080 1404
Vlada bo po besedah uradnega govorca vlade Jelka Kacina lahko do prihodnjega tedna ocenila, ali smo za zajezitev širjenja koronavirusa naredili dovolj. Danes pa je Kacin znova vse pozval, naj za informacije o koronavirusu kličejo klicni center na številko 080 1404, in ne številke 112. "Pomembno je, da številko 112 razbremenimo," je poudaril.
Če državljani ne potrebujejo nujne medicinske pomoči, pomoči gasilcev, nujne veterinarske pomoči, pomoči gorskih, jamarskih reševalcev in drugih reševalnih enot, naj ne kličejo na številko za klic v sili 112. Za vse informacije v zvezi z novim koronavirusom naj pokličejo brezplačno telefonsko številko 080 1404, je spomnil Kacin.
Ob tem je dodal, da se po mnenju strokovnjakov približujemo in prehajamo v ključno fazo te krize. "Do naslednjega tedna upamo, da bomo videli, ali smo storili dovolj za zajezitev rasti okužb. S še večjo zanesljivostjo bomo lahko ocenili uspešnost ukrepov in načrtovali naslednje korake. Ob tem bodo ključne usmeritve stroke," je zatrdil na današnji novinarski konferenci o aktualnem dogajanju glede koronavirusa.
Po njegovih besedah se bo namreč šele po koncu velikonočnega konca tedna videlo, ali so množični turistični obiski nekaterih slovenskih krajev pred 10 dnevi, ki so botrovali ostrejšim vladnim ukrepom omejitve gibanja, prinesli več okužb med prebivalci ali ne: "Ko bomo prebrodili ta konec tedna, bomo vedeli, kje smo."
Nato se bo vlada ukvarjala z ocenami, ali lahko sprosti nekatere ukrepe in na katerih področjih. Preučila bo zlasti, katere gospodarske panoge bi lahko postopoma začele delovati brez vpliva na širjenje novega koronavirusa med prebivalci, je dejal. Do tedaj pa so ukrepi v veljavi.
Glede izdaj karantenskih odločb je povedal, da je "danes v podpisovanju novih 260 odločb". Brez teh so doslej izdali 703 odločbe za karanteno. Kot je orisal, domov prihaja veliko ljudi, tudi takšnih, ki v Sloveniji nimajo zagotovljene nastanitve. "A vsi morajo najprej v karanteno," je spomnil.
Ta je ljudem na voljo tudi v nekaterih hotelih. O tem, kakšna bo cena, ki jo bo država plačala lastnikom ali upravljavcem hotelov, se bodo po njegovih besedah pogovarjali v prihodnosti. "Na to se bo v nadaljevanju moralo odgovoriti, a sedaj smo veseli, da so lastniki v realnem času ponudili to možnost. Sedaj je pomembno njihovo razumevanje in njihova pozitivna odzivnost," je ocenil.
Glede opreme za testiranja na prisotnost okužbe je Kacin zatrdil, da je testerjev in reagentov "zaenkrat dovolj". V soboto in nedeljo je bilo po njegovih navedbah testiranj res nekaj manj kot prejšnje dni, "a to ne pomeni, da nam primanjkuje testerjev". Pritisk na nabave opreme je velik, a Slovenija je "še vedno na varni strani", je zagotovil in v prihodnjih dneh napovedal nekaj novih pošiljk.
Kacin je vse posvaril še pred nepridipravi, ki želijo izkoristiti nepazljivost ljudi. Na spletu in prek sms-sporočil so se namreč pojavile ponudbe za ureditev vseh stvari, ki so povezane z vladnimi ukrepi za ublažitev posledic krize. "Apeliram na previdnost vseh pri odpiranju in odzivanju, saj gre za prevaro," je izpostavil ter zagotovil, da bo komunikacija z bankami in drugimi institucijami potekala na urejen način.
Mejni prehod Holmec bo del dneva ponovno odprt
Po petih dneh od zaprtja bo koroški mejni prehod Holmec od danes ponovno odprt, in sicer med 5. in 8. uro zjutraj ter med 15. in 18. uro. Za odprtje se je zavzel Svet koroške regije, ki je opozoril na pomen tega prehoda za delavce iz Mežiške doline, ki se vozijo na delo v Avstrijo. Na Koroškem sta z omejitvami odprta tudi prehoda Vič in Radelj.
Avstrija je namreč v okviru ukrepov proti širjenju novega koronavirusa sklenila zapreti več manjših mejnih prehodov na meji s Slovenijo. Po več pozivih se je zunanji minister Anže Logar v neposrednih pogovorih z avstrijskim kolegom Alexandrom Schallenbergom uspel dogovoriti za izjemo, so v soboto sporočili z ministrstva za zunanje zadeve.
Ob tem so navedli, da ukrep Avstrije odraža prožnost za potrebe prebivalstva ob meji in da ga razumejo kot znak dobrega medsosedskega sodelovanja v teh kriznih časih.
Predstavniki vlade o pripravi drugega protikoronskega svežnja s sindikati
Vladne delovne skupine v teh dneh intenzivno pripravljajo predloge za pripravo drugega svežnja interventnih ukrepov za blažitev posledic epidemije koronavirusa. V soboto so svoje ideje in predloge podali gospodarstveniki, danes popoldne jih bodo vladnim predstavnikom na Brdu pri Kranju predstavili še sindikati.
Pet delovnih skupin, ki jih je vlada oblikovala za pomoč pri pripravi drugega protikoronskega svežnja, bo po besedah uradnega govorca vlade Jelka Kacina do četrtka pripravilo poročilo s predlogi, na podlagi katerega bo svetovalna skupina pripravila predlog smernic za sveženj. Drugi paket mora biti uveljavljen do konca aprila, pravi Kacin.
Predstavniki različnih panog gospodarstva so ideje in predloge v soboto predstavili vladni delovni skupini za gospodarstvo in kmetijstvo, ki jo vodi gospodarski minister Zdravko Počivalšek, posveta pa sta se med drugim udeležila tudi ministra delo Janez Cigler Kralj in za javno upravo Boštjan Koritnik, ki sta sicer vodji delovne skupine za vprašanja, povezana z delom, šolstvom in socialnimi zadevami oz. delovne skupine za lokalno samoupravo.
Danes se bodo z vladnimi predstavniki sešli tudi sindikati, ki si želijo aktivne vloge pri oblikovanju in izvajanju ukrepov. Kot so že v minulih dneh poudarili v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije in v Konfederaciji sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS), si želijo vzpostavitve socialnega dialoga in takojšnjo obnovo delovanja Ekonomsko-socialnega sveta.
V svetovalni skupini za pripravo ukrepov, ki jo vodi ekonomist Matej Lahovnik, si poleg predstavnikov podjetij sindikati želijo tudi predstavnike zaposlenih, vključno s predstavniki zaposlenih v javnem sektorju, so v nedeljskem sporočilu za javnost poudarili v KSJS. Sindikati si sicer želijo tudi odgovorov, kdo in v kakšni meri bo nosil bremena recesije, do katere naj bi prišlo zaradi epidemije koronavirusa.
KOMENTARJI (1378)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.