Vlada je na današnji seji sprejela izjavo volje v zadevi Bruno Galle, da država nasprotuje vrnitvi v last in posest nepremičnin gradu Bistra, kjer ima sedež Tehniški muzej Slovenije. Kot piše v sporočilu vladnega urada za informiranje, je vlada z odlokom nekdanji kartuzijanski samostan Bistra z območjem leta 1999 razglasila za kulturni spomenik državnega pomena.

Kot so razložili, so se tako odločili, da bi zaščitili muzejsko zbirko, saj številnih tam razstavljenih dragocenosti ni mogoče preseliti drugam. V primeru selitve bi bil tako del muzejskih eksponatov za vedno izgubljen, sam muzej pa bi bil daljše obdobje – po ocenah najmanj deset let – izgubljen, saj (še) ni nadomestne lokacije. »Po tako dolgem času se zabriše prepoznavnost in ugled inštitucije v javnosti,« so zapisali v obvestilu.
V sam grad Bistra in okolico so bila vložena znatna sredstva za preureditev obstoječih prostorov za muzejske potrebe, dograjeni so bili tudi novi objekti za zbirke in za izvajanje pedagoških dejavnosti. Vsa navedena dejstva kažejo, da po zakonu o denacionalizaciji obstaja ovira za vrnitev v naravi, meni vlada.
Tehniški muzej Slovenije je doma v nekdanjem samostanskem oziroma grajskem kompleksu v Bistri pri Vrhniki. Naselje in grad nosita ime po bistri vodi kraških izvirov, ki dajejo okolju poseben čar. Bistra je svojo kulturno, politično, gospodarsko in družbeno vlogo v minulih stoletjih zamenjala kar trikrat: od leta 1260 do razpustitve v letu 1782 je bila kartuzija, po prenovi leta 1826 je služila kot graščina, od leta 1951 pa je stalno prebivališče TMS, je zapisano na domači spletni strani muzeja.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.