Poslanke in poslanci poslanskih skupin SDS, SLS in SNS so na ustavno sodišče naslovili zahtevo za oceno ustavnosti zakona o poroštvih za zagotavljanje finančne stabilnosti v evroobmočju.
Omenjene poslanske skupine ustavnemu sodišču predlagajo, da zakon razveljavi, saj je po njihovem mnenju v neskladju s slovensko ustavo. Hkrati bi po njihovo sodišče moralo zadržati izvrševanje omenjenega zakona, vse dokler ne sprejme končne odločitve.
PS SDS, SLS in SNS pravijo, da so že med razpravo v državnem zboru opozorili, da bi bilo zakon treba zavrniti tako iz pravnih kot vsebinskih razlogov.
Ena od spornih stvari zakona je znesek. Razlagajo, da zakon predvideva izdajo poroštev, ki so skoraj enaka četrtini državnega proračuna in presegajo finančne kapacitete države.
Moti pa jih tudi način izdajanja poroštev. "Do sedaj je za izdajo vsakega odobrenega poroštva (Darsu, SOD-u, KAD-u, Slovenskim železnicam ...), čeprav so bili zneski 10- in večkrat nižji, državni zbor sprejel poseben zakon, v katerem so bili natančno opredeljeni pogoji izdaje in koriščenja poroštva,“ pravijo v poslanskih skupinah in dodajajo, da sporni zakon v celoti eliminira zakonodajno in nadzorno vlogo državnega zbora in vse odločitve prepušča vladi.
Dodajajo, da Slovenija z zakonom daje poroštva za odpravo finančnih težav državam, ki imajo precej višji družbeni standard kot Slovenija. In te države niso sprejele učinkovitih ukrepov za preprečitev ali odpravo krize. "Menimo, da je tak pristop napačen, ker državam prejemnicam omogoča ohranitev številnih privilegijev in ne odpravlja vzrokov krize v posamezni državi, ampak se omogoča le prelaganje finančnih problemov v prihodnost in na druge države,“ so zapisali v izjavi za javnost.
"Ustava in zakonodaja jasno in nedvoumno govorita, da mora o vseh poroštvih odločati državni zbor in to z zakonom. V tem konkretnem primeru pa bo vsa poroštva odobravala vlada in državni zbor bo o tem samo seznanjen," pravijo.
Omenjene tri poslanske skupine razlagajo, da ne le, da je zakon v neskladju z našo ustavo, z roko v roki ne gre niti z zakonom o poroštvu za evropski mehanizem. Dodajajo, da je tudi v neskladju z določbami zakonov, ki urejajo področje javnih financ ter z zakonom o izvrševanju slovenskega proračuna za leto 2010.
Kaj vse bi lahko naredili s tem denarjem ...
V treh poslanskih skupinah pravijo, da bi z dvema milijardama in pol evrov lahko v Sloveniji zgradili kar nekaj prepotrebnih bolnišnic oziroma zdravstvenih ustanov, vrtcev, sanirali bi lahko težave, ki so jih povzročila neurja, poplave, potresi in druge vremenske težave, investirali bi jih lahko v nove raziskovalne in razvojne projekte, dodali kaj študentom in upokojencem ipd. "Ali pa dali izdatne podpore gospodarstvu za prestrukturiranje in nov zagon, za nove projekte in trge ter za nova kvalitetna delovna mesta," dodajajo.
Obregnili so se tudi ob 500 milijonov evrov poroštev, ki jih je koalicija odobrila SOD-u, ob zakon o dodatnih poroštvih za avtocestni program v višini 300 milijonov evrov in ob pričakovano investicijo v blok TEŠ 6 v višini več kot milijardo evrov. Po njihovem ravno zaradi tega dve milijardi evrov dodatnih potencialnih obveznosti pomenita resno nevarnost za stabilnost domačih javnih financ.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.