Šest sindikalnih central je pred nedeljskim referendumom družno pozvalo k zavrnitvi pokojninske reforme. Poudarili so, da je pokojninska reforma krivična, pa tudi da ne bo prinesla višjih pokojnin. Kritični so tudi do vladne kampanje in socialnega dialoga. Na pogovore so še pripravljeni, a le če jih bo vlada upoštevala kot enakovredne partnerje.
Kot je poudaril predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič, je reforma z zaostrovanjem pogojev za dosego polne pokojnine brez odbitkov krivična do velike večine zaposlenih, do brezposelnih in prekernih delavcev. "Vsi želimo, da bi se upokojitvena starost povečevala, a bi ta cilj morali doseči z drugimi sredstvi," pravi Semolič. Več bi po njegovih besedah morali narediti na področju varstva in zdravja na delovnem mestu, za delovna mesta, prilagojena starejšim, predvsem pa bi morali ustvarjati nova, kakovostna delovna mesta.
Glavni cilj reforme je očitno na fiskalni ravni, ugotavlja Semolič in dodaja, da je za izboljšanje javnih financ potrebna učinkovita sanacija, boljša zakonodaja, večja gospodarska rast in da tudi Evropska komisija opozarja, da bi morali več narediti na prihodkovni strani. Politika pa stavi le na "dramatičen prikaz stanja, vlada pretirava ter želi ustrahovati". Semolič je prepričan, da posledice zavrnitve reforme ne bodo usodne za ljudi.
"Reforma zelo priročna za ustrahovanje ljudi"
Tudi predsednik KSS Pergam Dušan Rebolj meni, da reforma nima vpliva na javne finance, je pa zelo priročna za ustrahovanje ljudi. Učinki te reforme v prvih petih letih pomenijo deset patrij, deset let učinkov reforme pa je samo pomoč Portugalski, dodaja.
"Vladna kampanja izrazito podcenjujoča"
Predsednik Slovenske zveze sindikatov Alternativa Zdenko Lorber poudarja, da predlagani pokojninski zakon kratkoročno ne prinaša višjih pokojnin, ampak bodo te nižje, pa tudi dolgoročno ni zagotovil, da se bodo pokojnine dvigovale.
Vladno kampanjo je ocenil kot izrazito podcenjujočo. Do nje je bil kritičen tudi predsednik Zveze delavskih sindikatov Slovenije – Solidarnost Branko Celinšek, po besedah katerega reforma najbolj prizadene tiste, ki so začeli delati zgodaj.
Drago Lombar iz KNSS – Neodvisnost je med drugim izpostavil potrebo po ureditvi razmer na področju pobiranja prispevkov in izenačitev prispevne stopnje za delodajalce z delojemalci. Opozoril je tudi na neenakopravnost v kampanji, ker vlada zanjo porablja sredstva davkoplačevalcev.
Dušan Miščević, sekretar Konfederacije sindikatov 90, pa se je dotaknil še možnih interventnih ukrepov, s katerimi bi posegli v plače javnih uslužbencev, in napovedal, da bodo v tem primeru stopili v bran zaposlenih in se temu odločno uprli.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.