Vlada je na današnji seji določila predlog novele zakona o prekrških, s katerim po predlanski odločitvi ustavnega sodišča iz pravnega reda izključuje uklonili zapor. Zakon, ki po navedbah vlade prinaša še nekaj pomembnih novosti, v državni zbor pošilja v obravnavo po rednem postopku.
Kot so zapisali v sporočilu po seji vlade, so predlagane rešitve namenjene pravičnejšemu obravnavanju prekrškov in kršiteljev. Z njimi naj bi med drugim zagotovili pogoje za izvršitev neplačanih glob pri kršiteljih, ki so se doslej plačilu globe kljub plačilni zmožnosti uspešno izogibali tako, da tudi prisilna izterjava ni bila uspešna, kršitelji pa pred tem niso izkoristili možnosti oziroma pravice plačila globe na obroke ali pravice do izvršitve globe z delom s splošno korist.

"Gre za skrajno sredstvo oziroma obliko izvršitve neplačane in neizterljive globe zoper večkratne kršitelje in kršitelje hujših prekrškov, o katerih odloča sodišče," so zapisali v sporočilu za javnost.
Sicer pa so med predvidenimi rešitvami med drugim navedli tudi obročno plačilo globe in stroškov postopka, prenovo instituta nadomestitve plačila globe z delom v splošno korist, instituta zastaranja pregona za prekršek in instituta odložitve izvršitve prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja.
Sto evrov za en dan zapora
Kazen za vse vrste prekrškov boste lahko po novem odslužili z odhodom v zapor. Za dan v zaporu vam bodo odšteli 100 evrov. A tu se pojavlja vprašanje - bodo ljudje raje kak dan odsedeli v zaporu kot plačali kazen?
Ne bo tako preprosto. Prvi pogoj je, da bo morala biti globa večja od tisoč evrov. Država bo poskušala ta znesek izterjati tudi z izvršbo. A ta je možna samo na denar in premičnine, ne pa tudi na nepremičnine. Če npr. Furs in Center za socialno delo potrdita, da ni možno nič vzeti, lahko sledi družbenokoristno delo. Šele potem, če prekrškar ne pristane niti na to, sledi nadomestni zapor. Kljub vsemu Ministrstvo za pravosodje sporoča, da zaradi tega "ne pričakuje neobvladljivih obremenitev zaporov". Sodišče bo za vsak dan zapora določilo 100 evrov, največ 90 dni.
Če se prekrškar odloči za odplačevanje z delom v splošno korist, mora biti upravičenec brezplačne pravne pomoči, globa pa višja od 300 evrov. Za vsakih 10 evrov bo sodišče določilo eno uro dela.
Z novelo zakona naj bi sicer določili tudi izjeme za poseg v tajnost pisem in drugih občil v primeru določenih (hujših) prekrškov, ki pomenijo kršitve ustavne prepovedi spodbujanja k neenakopravnosti, nasilju ter nestrpnosti zoper ranljive skupine. Prav tako naj bi določili tudi izjemne primere, ko se domet domače prekrškovne pristojnosti širi izven teritorija Slovenije.
Vlada obenem z novelo predlaga sistemske podlage za uvedbo administrativnega sankcioniranja pravnih oseb na taksativno določenih področjih, ki jim je skupna stroga regulativna ureditev. Z novelo pa želi določiti tudi pravno podlago za vzpostavitev enotne informacijske infrastrukture za upravljanje z evidencami prekrškovnih organov pri ministrstvu za pravosodje.
Policisti odslej s paralizatorji?
Vlada in parlament pa morata potrditi še en predlog zakona. Zaradi vse več nasilnih napadov na može v modrem policiste nameravajo opremiti s paralizatorji. Policija trdi, da bi jih uporabljali le v skrajnih primerih, ko nasilneža z orožjem v roki ne bi bilo mogoče več obvladati na drug način.
Nasilneža, ki se upira z denimo pištolo, nožem ali palico, policist z razdalje šestih metrov, če je le možno v hrbet in ne več kot enkrat, lahko "ustreli" s paralizatorjem.
Pri Amnesty International se bojijo, da bi prihajalo do zlorab, zato menijo, da slovenski policisti tega sredstva ne potrebujejo.
S pištoli podobno napravo, ki človeka za nekaj sekund ohromi, so že opremljeni po vsej Evropi, razen na Cipru in pri nas. Ker naj bi bil - če se ga uporablja z glavo - praktično nenevaren. Poleg tega deluje predvsem preventivno, saj se, ko policija napove streljanje, elektrošoka večina ustraši in se preda.
KOMENTARJI (122)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.