Na podlagi sporazuma bo oblikovan razvojni program, v katerem bodo zagotovljena dodatna finančna sredstva za obdobje od 2022 do 2026, "ki bodo omogočila odpravljanje zaostankov tako v gospodarskem razvoju kot pri zagotavljanju ustreznega okolja za delovanje manjšinskih medijev, kulturnih in izobraževalnih ustanov". Pri slednjem vlada izpostavlja nujnost izboljšanja materialnih pogojev za delovanje slovenske narodne skupnosti v Porabju. "Poseben poudarek bo namenjen mladim generacijam in zagotavljanju možnosti za ohranjanje jezika in kulture narodne skupnosti kot tudi poslovnih in zaposlitvenih priložnosti v domačem okolju."
Vlada je ob tem še dodala, da bosta ministrica za izobraževanje Simona Kustec in namestnik ministra za zunanje zadeve in trgovino Madžarske Levente Magyar podpisala program sodelovanja v izobraževanju, kulturi in znanosti med Slovenijo in Madžarsko za obdobje od 2022 do 2025.
"Predsednika vlad bosta na delovnem srečanju, ki bo potekalo pred podpisno slovesnostjo, spregovorila o stanju dvostranskih odnosov." V pogovorih bodo posebno pozornost namenili spodbujanju gospodarskega in družbenega razvoja narodnostno mešanih območij na obeh straneh meja, so še pojasnili.
Slovenija od leta 2017 izvaja razvojne programe na območju, kjer živi madžarska narodna skupnost, Madžarska pa je leta 2020 začela z izvajanjem razvojnega programa na območju v Porabju, kjer živi slovenska narodna skupnost, so še dodali. Program srečanja z dodatnimi podrobnostmi pa še ni znan.
Spomnimo. Orban je bil septembra lani gost Blejskega strateškega foruma, le nekaj dni kasneje pa sta se v Celju ob robu mednarodnega obrtnega sejma srečali slovenska in madžarska vlada. V Lendavi se je nazadnje mudil maja 2018, ko je skupaj z Janezom Janšo podprl regijske kandidate SDS pred takratnimi predčasnimi parlamentarnimi volitvami in se udeležil kongresa SDS v Celju, s čimer je izrazil podporo Janši.
Srečanje pa je deloma mogoče razumeti v predvolilnem duhu, saj bodo tri tedne pred parlamentarnimi volitvami v Sloveniji volitve potekale tudi na Madžarskem, proti Orbanu in njegovi stranki Fidesz pa bo nastopila združena opozicija. Zato je vsak glas še pomembnejši, tudi glasovi Madžarov v soseščini, ki so njegovi zvesti volivci. Sogovornika se najbrž ne bosta izognila niti pogovoru o nadaljnjih vlaganjih madžarskega kapitala v Slovenijo. Orban prihaja v Slovenijo prav v času, ko se država odloča, ali bo uveljavila predkupno pravico države pri prodaji Yorkovega 43-odstotnega deleža v Savi, ki ga sklad prodaja madžarskemu investitorju.
KOMENTARJI (249)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.