Slovenija

Vlada potrdila predlog novele zakona o financiranju občin

Ljubljana, 12. 12. 2024 16.55 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Vlada je potrdila predlog novele zakona o financiranju občin, ki vključuje nov način izračuna višine povprečnine in razdelitve 1,5 odstotka dohodnine zaradi zmanjševanja objektivnih razlik med občinami. Predvideva namensko porabo sredstev za sofinanciranje občin z romskimi naselji, omogoča izdajo občinskih obveznic in zadolževanje v tujini.

Kot so zapisali v sporočilu po seji vlade, s predlogom novele zakona občinam namenjajo dodatna sredstva za zmanjševanje "objektivnih razlik, ki vplivajo na prihodke občin in povzročajo razlike med prihodki občine in njenimi stroški za izvajanje zakonsko določenih nalog".

Pri tem so pojasnili, da so oktobra potekala srečanja med ministrstvoma za javno upravo in finance ter reprezentativnimi združenji občin. Rezultat dogovora je bila določitev novega načina izračuna višine povprečnine in razdelitve 1,5 odstotka dohodnine zaradi zmanjševanja objektivnih razlik med občinami, kar je zdaj vključeno v novelo. "Sedanja začasna rešitev, določena z zakonom o izvrševanju proračuna za 2025 in 2026, bo s sprejemom novele postala trajna," so zapisali.

Med z novelo predlaganimi rešitvami so navedli še pravno podlago za zadolževanje občin za infrastrukturne projekte, ki jih imajo vključene v občinske proračune, tudi pri mednarodnih razvojnih bankah, katerih članica je Slovenija. Gre za Evropsko banko za obnovo in razvoj (EBRD), Evropsko investicijsko banko (EIB) in Razvojno banko Sveta Evrope (CEB).

Zemljevid občin
Zemljevid občin FOTO: Skupnost občin Slovenije

Občinam se ob vnaprejšnjem soglasju ministrstva za finance omogoča tudi izdaja občinskih obveznic. Ob tem se zvišuje največji obseg možnega zadolževanja občine z desetih na 15 odstotkov. Predlog novele zakona pa predvideva tudi nov postopek v primerih, ko bi bila občina trajneje nelikvidna ali prezadolžena.

Prav tako želijo z novimi kazalniki razvitosti občin doseči objektivnejšo oceno razvitosti posameznih občin. Predlog prinaša širši nabor kazalnikov za določanje razvitosti občin, ki se ugotavlja vsaki dve leti in služi kot podlaga na primer pri določanju sredstev za občine z evidentiranimi romskimi naselji in za določanje stopnje sofinanciranja investicij iz državnega proračuna, so navedli.

Predlog novele so imeli ministri na mizi že pred dvema tednoma, a so obravnavo prekinili, da bi vse ukrepe, ki se tičejo reševanja romskih vprašanj, obravnavali skupaj. Namen novele je namreč tudi zagotoviti namensko porabo sredstev za sofinanciranje občin z evidentiranimi romskimi naselji. Tako določajo kriterije, na podlagi katerih bodo omenjena sredstva razdelili med občine z evidentiranimi romskimi naselji.

Podpredsednik vlade Matej Arčon je na novinarski konferenci po seji vlade napovedal, da bo ministrstvo za javno upravo predlagane rešitve podrobneje predstavilo na novinarski konferenci v petek ali v začetku prihodnjega tedna.

Vsebina novele je po njegovih besedah usklajena s Skupnostjo občin Slovenije in Združenjem mestnih občin Slovenije. Kot so zapisali v sporočilu, omenjeni združenji predstavljata 195 občin. Poleg njiju pa občine zastopa še Združenje občin Slovenije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 12
  • 11
  • 10
  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

SLObunkeljn
13. 12. 2024 10.16
Ko pogledaš ta zemljevid se kar zgroziš, koliko je to nepotrebne administracije in zapravljenega denarja ... in to za 2M ljudi
St. Gallen
12. 12. 2024 20.17
kako vi z denarjem v Slo mlatite, ojej, a imate res toliko obcin
oježeš
12. 12. 2024 19.51
Katera občina se ne more sama financirati, bi jo morali takoj ukiniti. Enako kot firme ali obrtniki. Vsak, ki ni sposoben samega sebe in delavce preživeti ukine firmo. Najlažje je pobirati denar in se z njim šopiriti. Občine in cerkve če želijo delovati, najs e same financirajo. S tem, da so cerkveni na boljšem, ker ima Vatikan denarja kot pečka, denarno breme pa obeša državam v breme. Tako število občin je le iz enega razloga, da je čim več režije in da politične stranke zaposlujejo svoje zveste pripadnike in s tem garantirajo pripadnost svoji politični stranki. Le koliko občin bi potem morala imeti velemesta v svetu, pa imajo običajno več kot milijon prebivalcev in eno občino.
Sixten Malmerfelt
12. 12. 2024 18.14
+3
dejte ukinit teh 130 nepotrebnih občin!
zmerni pesimist
12. 12. 2024 17.16
+5
In zakaj rabimo toliko občin županov tajnic fikosov
iskriv
12. 12. 2024 18.36
+0
To vprašaj SDS in NSi , ki so iz čisto političnih zgibov postavili toliko občin , da bi imeli čim več županov in s tem večjo lokalno moč , ki bi se odražala tudi na državni ravni , pa se jim ni čisto izšlo !