Vlada je potrdila dokument nadgradnje zdravstvenega sistema do leta 2020, je po seji vlade povedal minister za zdravje Dorijan Marušič. Ministrstvo za zdravje bo na podlagi tega dokumenta do septembra pripravilo osnutek zakonov o zdravstveni dejavnosti ter novele zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju.
Reforma, ki je nadgradnja, je torej prestala vladno sito, mora še poslansko, a ključno, kar predlaga vlada, je: ukinili bi dopolnilno zavarovanje, namesto njega pa uvedli splošno participacijo – vsak Slovenec bi poleg osnovnega zavarovanja plačal neke vrste davek, odvisen od višine prihodkov.
Tisti, ki zaslužijo več, bodo plačevali več, ostali manj. Kot je povedal Marušič, to pomeni, "da povečujemo solidarnost, prepričani pa smo, da bodo potrebna sredstva za pokritje košarice taka, da bodo državljani finančno razbremenjeni in da na neki način lahko celo povečujemo konkurenčnost".
A nekaj neuradnih izračunov, koliko bi utegnili po novem plačevati državljani za to t. i. participacijo oz. nov davek, je narejenih. Višina davka bo odvisna od dohodka posameznika, premoženja ne bodo upoštevali. Zato najbrž ne bo v čisto vseh primerih držalo, da bodo vzeli bogatim in dali revnim. Po izračunih, ki so jih šele začeli pripravljati, naj bi se zneski gibali med 3 in 60 evri, lahko tudi več, višine navzgor niso omejili in prav lahko jo bodo prilagajali vse večjim potrebam. Zdaj za dopolnilno v povprečju večina plačuje okoli 25 evrov. Kdo nam bo pošiljal račune, pa ni jasno, zavarovalnic namreč po tem predlogu ne bo več.
Položnic za zdravje se ne bi znebili. Le z drugega naslova bi jih pošiljali, ideja je, da bi jih pošiljali davčni uradi. S tem bi ukinili dejavnost trem dopolnilnim zdravstvenim zavarovalnicam – Vzajemni, Adriaticu in Triglavu – in ogrozili okoli 500 delovnih mest. Zavarovalnice so seveda na nogah. Zasebna sredstva bi zbiral javni zavod.
ZZZS ne bi več plačeval | prihranek |
- nekaterih nenujnih prevozov z rešilcem | 11,4 mio evrov |
- vseh zdraviliških zdravljenj | 9,8 mio evrov |
- vseh zdravil | 50,0 mio evrov |
- pogrebnin in posmrtnin | 10,6 mio evrov |
- specializacij in pripravništev | 17,3 mio evrov |
Zavarovalnice niso naklonjene ukinitvi dopolnilnega zavarovanja
Podrobnosti participacije sicer še niso določene. Tej obliki zavarovanja ostro nasprotujejo zavarovalnice, ki nudijo prostovoljno zdravstveno zavarovanje. Po njihovem mnenju gre pravzaprav za neke vrste obvezni samoprispevek.
Poleg tega ocenjujejo, da bi nova dajatev za zdravstvo povečala javno porabo, neposredno povečala stroške dela, poslabšala konkurenčnost slovenskega gospodarstva in dodatno spodbudila sivo ekonomijo.
Iz košarice pravic bi izločili nekatere pravice
Z nadgradnjo zdravstvenega sistema se obetajo tudi spremembe na področju košarice pravic, ki se krijejo iz obveznega zdravstvenega zavarovanja. Tako naj bi iz košarice izvzeli socialne storitve, ki sodijo med socialne pravice. To so na primer pogrebnine in posmrtnine. Izločili bi tudi nekatere nenujne prevoze ter zdraviliško zdravljenje, ki ni nadaljevanje bolnišničnega.
O spremembi košarice bo po Marušičevih besedah treba še opraviti javno razpravo, sicer pa na vladi po njegovih besedah ni bilo oporekanja, da se košarica očisti bremen, ki ne sodijo vanjo.
Za takšno košarico pravic, v katerih bi bile zdravstvene storitve standardizirane tako po kakovosti kot tudi po časovni dostopnosti, bi po Marušičevih besedah potrebovali dodatnih 244 milijonov evrov, kar bi pridobili iz sredstev, zbranih prek participacije.
Ministrstvo za finance bo premislilo o uvedbi novih trošarin
Poleg tega se obetajo nove trošarine na sladke pijače, sladkarije, ustekleničeno vodo, alkohol in tobak. Marušič je na novinarski konferenci poudaril, da se morajo sredstva, pridobljena iz tovrstnih trošarin, tudi namensko porabiti za preventivne programe, ki bi sčasoma tudi znižali porabo omenjenih izdelkov.
KOMENTARJI (191)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.