Ta teden je bil podpisan prvi dogovor z javnim sektorjem v tem vladnem mandatu. Ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik pravi, da je zadovoljna s sklenjenim dogovorom. Strinja se tudi Branimir Štrukelj. "Gre za popolnoma akutna vprašanja, ki so vezana na zniževanje kupne moči zaradi inflacije in ta dogovor v nekem pomembnem delu to vprašanje rešuje," pravi. Štiri in pol odstotka višja vrednost plačnih razredov, aprila še dvig za en plačni razred. Višje nadomestilo za malico, poračun letošnjega regresa. Vrednost dogovora je 611 milijonov evrov. "To je zdaj načrtovano tako v letošnjem rebalansu kot v prihodnjem proračunu," zagotavlja ministrica.
Ne rešuje pa dogovor bistvenega, pravijo v sindikatih, plačnih nesorazmerij, še zlasti v spodnjem delu lestvice. Prav tako v soboto vodja pogajalske skupine javnega sektorja v eni od prilog k dogovoru, ki briše plačni strop s 57. razreda, vidi vladnega podtaknjenca. "Trdim, da vlada poskuša tukaj še enega slepega potnika pretihotapiti v ta dogovor," je prepričan Štrukelj. "Zgoraj bi zviševala in odpirala plačno lestvico, spodaj pa je ne bi. To mislim, da bi znal biti problem za v prihodnje, ki bo že v naslednjih dneh prišel na površje," še dodaja.
A ministrica odgovarja, da je to zgolj uresničevanje preteklih zavez, prav dogovora s sindikatom Fides iz leta 2016 in uresničevanje teh zavez so del četrtkovega parafiranega dogovora. Del dogovora je tudi zaveza o prenovi plačnega sistema v prihodnjem letu, ker praktično ni skupine zaposlenih v javnem sektorju, ki bi bila zadovoljna s tem stanjem, takim, kot je, še pravi Ajanović Hovnikova.
Poleg zdravnikov in zaposlenih v zdravstvu sicer še vedno, od marca letos, stavkajo tudi šolniki. Tudi oni se ločeno pogajajo s svojim, šolskim ministrstvom.
KOMENTARJI (199)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.