Vladni pogajalci so danes nadaljevali ločena pogajanja s sindikati javnega sektorja. Vodja vladnih pogajalcev Peter Pogačar jih je ocenil kot naporna, vendarle pa je mnenja, da so naredili korak naprej. Nov krog pogajanj jih čaka v torek.
"Relativno sem optimističen," je dejal in dodal, da je ob vsakem predlogu posamezne stavkovne skupine vladna stran pred izzivom, saj mora vsak predlog najprej ovrednotiti z vidika celotnega javnega sektorja in vpliva na ostale, predvsem in nenazadnje pa tudi z vidika celotne države in državljanov. "Ne gre za to, da bi mi a priori nasprotovali posamezni zahtevi posamezne stavkovne skupine, gre za to, da moramo vsak predlog vendarle pogledati skozi prizmo celotnega javnega sektorja," je poudaril in dodal, da morajo ob tem upoštevati še proračunski okvir. V interesu državljanov pa je, da do stavke v javnem sektorju ne pride, da javni servis, ki državljanom zagotavlja storitve, še naprej funkcionira.
Vlada zdravstvenima sindikatoma ponudila višje dodatke za nočno, nedeljsko in praznično delo
Kot prvi so za pogajalsko mizo sedli predstavniki dveh zdravstvenih sindikatov, ki ob dvigu plač zahtevajo tudi višje dodatke za delo v neugodnem času. In prav pri slednjem jim je vlada prišla naproti ter ponudila višje dodatke za nočno, nedeljsko in praznično delo.
Po pogajanjih je Pogačar povedal, da je vlada prisluhnila argumentom sindikatov in ponudila bistveno višje dodatke za nočno, nedeljsko in praznično delo. "Menim, da smo s tem ne samo poslušali, ampak tudi prisluhnili opozorilom o težkih delovnih pogojih," je ocenil Pogačar in dodal, da bi višji dodatki veljali za vse v javnem sektorju, ki delajo v takšnih pogojih. Soglasja s sindikati sicer še niso dosegli. Pogačar, ki ni razkril, za koliko bi omenjene tri dodatke zvišali, pa meni, da so na dobri poti. Po besedah predsednika sindikata zdravstva in socialnega varstva Zvonka Vukadinoviča so sicer še precej narazen. Kot bistveno je ocenil, da so se začeli pogajati o konkretnih zahtevah in se je vlada do njih opredelila. Sam pa je zmeren optimist.
So pa po njegovih besedah tudi na sindikalni strani danes izrazili pripravljenost, da svoje zahteve pri nekaterih dodatkih znižajo za deset odstotkov. Ob omenjenih dodatkih za nočno, nedeljsko in praznično delo sicer sindikata zahtevata boljše plačilo denimo tudi za popoldansko izmeno, delo v deljenem delovnem času, neenakomerno razporeditev časa in delo preko polnega delovnega časa. "Mi z dodatki pravzaprav urejamo organizacijo delo. Če se nekaj podraži, potem bo delodajalec premislil, ali bo delavcu odredil delo, če ni nujno," je navedel Vukadinovič.
Največ razhajanja pri dvigu plač
Še naprej pa se vladna in sindikalna stran razhajata pri dvigih plač. Medtem ko je vladna stran za tiste do 26. plačnega razreda v dosedanjih pogajanjih pristala na dvig za en plačni razred, zdravstvena sindikata zanje zahtevata dvig za dva plačna razreda.
Vukadinovič je ob prihodu na pogajanja opozoril, da bi minimalno plačo po njenem zvišanju dejansko prejemale tudi srednje medicinske sestre. Po drugi strani je Pogačar med drugim dejal, da so osnovne plače srednjih medicinskih sester v zadnjih treh letih zrasle za deset odstotkov, povprečne plače pa za 13 odstotkov.
Ob splošnih dvigih pa želijo po Vukadinovičevih besedah urediti tudi primerno vrednotenje na posameznih delovnih mestih, kjer se je z razvojem precej povečala zahtevnost. Kot primer je izpostavil inženirje protetike v Soči, ki danes delajo najzahtevnejše proteze.
Štrukelj poudaril, da stvari ostajajo odprte
Sledilo je srečanje s predstavniki Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz), katerim je vlada predstavila približevalni predlog v dveh, vsaj po zatrjevanju sindikata pomembnih zadevah, je pojasnil Pogačar, a več o vsebini ni želel razkriti. Je pa dejal, da sam ne bil preveč pesimističen in da so po njegovem mnenju na dobri poti, da preprečijo za začetek decembra napovedano stavko v vzgoji in izobraževanju.
Po drugi strani pa je Štrukelj ocenil, da danes "bistvenega napredka ni bilo in da stvari ostajajo odprte". O vsebini pogajanj pa ni želel govoriti, ker so se po njegovih besedah dogovorili, da pogajanj še ne bodo komentirali.
Sicer pa je Štrukelj ob prihodu znova spomnil na vladno analizo povprečnih plač po podskupinah in vladno stran pozval, naj se na podlagi te analize odloča za odpravo zaostankov, ki obstajajo na nekaterih področjih, med njimi v izobraževanju, znanosti in tudi delu kulture. Če pa bo prevladalo stališče "dajmo vsem enako", potem pa so v vzgoji in izobraževanju bližje stavki, je pojasnil.
Počivavšek meni, da so nekoliko zbližali stališča
Vladni pogajalci so se po obeh zdravstvenih sindikatih in šolskem sindikatu Sviz danes sestali še s skupino sindikatov pod vodstvom Jakoba Počivavška. Ta je ob odhodu z današnjih pogajanj ugotavljal, da je med njimi in vladno stranjo še kar nekaj razlik in da jih čaka še kar nekaj dela, da bi prišli do dogovora. Je pa vendarle tudi Počivavšek menil, da so nekoliko zbližali stališča.
Pojasnil je, da je njihova stran danes podala dva približevalna predloga, vladna stran pa je predstavila svoj predlog glede njihovih zahtev, ki niso neposredno povezane s plačami. Konkretne vsebine pa ni razkril.
Po neuradnih informacijah naj bi si v tej skupini sindikatov med drugim želeli zgodnejših datumov za izplačila dvigov, o katerih se bodo dogovorili. Počivavšek o konkretnih datumih ni želel govoriti. Je pa po njegovih besedah "dejstvo, da je predlog vlade, ki je oddaljil posamezna izplačila glede na tisto, kar je bilo na mizi marca, bistveno otežil pogajanja".
KOMENTARJI (75)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.