Slovenija

Vlada popustila študentom

Ljubljana, 20. 02. 2007 14.24 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Študenti bodo lahko tudi med počitnicami jedli na bone, ponudnike prehrane pa bodo izbirali prek javnega razpisa.

Eden od sloganov, s katerim so lani študentje na protestu opozarjali na njihov slab položaj.
Eden od sloganov, s katerim so lani študentje na protestu opozarjali na njihov slab položaj. FOTO: Dare Čekeliš
Novost je tudi višje število bonov za posebne skupine študentov. Študenti invalidi, otroci padlih v vojnih za Slovenijo leta 1991 s statusom študenta in študenti starši bodo poslej namesto dodatnih pet upravičeni do dodatnih deset subvencioniranih obrokov mesečno.

Vlada in študenti so se po dolgotrajnih usklajevanjih le poenotili glede subvencioniranja študentske prehrane. Medtem ko se je vladna stran v svojem zadnjem predlogu zakona že odrekla časovnemu omejevanju študentske prehrane, je popustila tudi pri nameri, da bi ponudnike tovrstne prehrane izbirali prek javnega razpisa. Na seji vladnega sveta za študentska vprašanja so se namreč dogovorili, da bo Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) še naprej opravljala naloge izvajalca subvencionirane prehrane.

Dogovorili pa so se tudi, da bodo v doglednem času temeljito analizirali obstoječi sistem, vključno z modernizacijo in prehodom na kartični sistem, in se šele nato pogovarjali o morebitnih nadaljnjih spremembah zakona, je medijem po seji povedal predsednik sveta in šolski minister Milan Zver.

Študenti se bodo tako s študentskimi boni - njihovo mesečno število je odvisno od števila delovnih dni - lahko še naprej prehranjevali tudi med počitnicami. Država bo namreč subvencijo za študentsko prehrano še vedno zagotavljala vse leto in ne samo v času študijskih obveznosti.

Drugačne subvencije

Vendar pa novela zakona o subvencioniranju študentske prehrane, ki jo je pripravilo ministrstvo za delo, drugače določa višino subvencije za obrok študentske prehrane. Po sedaj veljavnem zakonu višina subvencije za obrok iz proračunskih sredstev znaša najmanj 75 odstotkov zneska regresa za prehrano zaposlenih, po novem pa bo višina subvencije za obrok znašala 2,35 evra in se bo enkrat letno (februarja) uskladila z rastjo cen življenjskih potrebščin v preteklem letu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User99866
20. 02. 2007 15.53
Zakaj med posebno kategorijo otrok/študentov ne spadajo osiroteli otroci, oziroma otroci samohranilcev ali otroci ki imajo samo očeta oz. mamo? Ni mi edino jasno zakaj se nabor ponudnikov prehrane ne vrši preko javnega razpisa? Ali je posredi korupcija in nepotizem?
Tonček Balonček
20. 02. 2007 14.58
"študijske obveznosti" trajajo vse leto, počitnice so več ali manj delovne, če imaš septembra izpite, več ali manj so roki tudi julija ter avgusta, menda takrat tudi ješ. Všeč mi je, kako poceni in kvalitetno so si prehrano uredili poslanci (oh, spet oni!), s temi študenti je pa tak problem, Res je, da jih je precej več, kar je seveda problem, ni pa moralno, da bogatini jedo na pol zaston, zelo dobro, hkrati pa njihovi izvrševalci problematizirajo prehrano študentov! Naj bodo veseli, da je tako, vsaj ni demonstracij! Kaj je z dijaki? Ti pa res nimajo ničesar, le kioske z burekom in kebabom!