Vlada je z 21. septembrom na čelo javne agencije za spodbujanje podjetništva, internacionalizacije, tujih investicij in tehnologije (Spirit) za vršilca dolžnosti imenovala Tomaža Kostanjevca. Ta bo na čelu agencije lahko največ šest mesecev, to je najdlje do 20. marca 2021.
S tega položaja se poslavlja Ajda Cuderman, ki odhaja na mesto državne sekretarke na gospodarskem ministrstvu. Vodenje Spirita je prevzela kot vršilka dolžnosti februarja lani, potem ko je vlada s tega mesta razrešila Gorazda Miheliča, ki je konec lanskega januarja podal predlog za sporazumno prekinitev delovnega razmerja. Direktorica s polnim mandatom je postala sredi lanskega avgusta.
Na gospodarsko ministrstvo tako ne bo nekdanjega koprskega župana Borisa Popoviča, kar naj bi sicer sprva načrtoval gospodarski minister Zdravko Počivalšek, a so temu ostro nasprotovali v njegovi lastni SMC.
Dolgoletni zunanji minister kandidat za predstavnika Ovse za svobodo medijev
Za kandidata za predstavnika Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) za svobodo medijev je vlada danes imenovala dolgoletnega bivšega zunanjega ministra Dimitrija Rupla. Zunanje ministrstvo je zadolžila, da izpelje postopek za najavo kandidature. Proces izbora novega predstavnika za svobodo medijev je odprt do petka. Trenutno je na tem položaju nekdanji francoski minister za evropske zadeve Francoz Harlem Desir, in sicer od leta 2017.
Položaj predstavnika Ovseja za svobodo medijev je ena od osrednjih institucij Ovseja. Njegove dejavnosti obsegajo opazovanje položaja medijev v 57 sodelujočih državah Ovseja in spoštovanja zavez Ovseja na področju svobode izražanja in svobode medijev. To vključuje prizadevanja za zagotovitev varnosti novinarjev, razvoj medijskega pluralizma, spodbujanje dekriminalizacije obrekovanja, boj proti sovražnemu govoru, nudenje strokovnih mnenj glede regulacije medijev in zakonodaje ter spodbujanje svobode interneta.
V sporočilu za javnost so po seji vlade izpostavili, da je Dimitrij Rupel eden ključnih slovenskih intelektualcev, ki je s svojim političnim, družbenim in ustvarjalnim delom sooblikoval slovensko osamosvojitveno pot, vpisal Slovenijo na mednarodni politični in kulturni zemljevid ter s svojim delom bistveno vplival na oblikovanje svobodnega, demokratičnega in pluralnega medijskega prostora.

Vlada je na današnji seji podprla tudi kandidaturo Jurija Toplaka za članstvo v odboru Združenih narodov za pravice invalidov od 1. januarja 2021 do 31. decembra 2024. Kot so dodali, bo s to kandidaturo Slovenija nadaljevala s prepoznavnim uveljavljanjem uglednih strokovnjakinj in strokovnjakov v mednarodnih telesih, ki delujejo v prid uveljavljanja in varstva človekovih pravic.
V nadzornem odboru za spremljanje skladov s področja notranje varnosti in migracij pa je z mesta predsednika razrešila Franca Kanglerja in namesto njega z notranjega ministrstva za predsednika imenovala Boštjana Šefica. Gre za nadzorni odbor, ki ga je vlada ustanovila leta 2014 za spremljanje skladov za financiranje politik notranjih zadev EU v večletnem finančnem okviru 2014–2020.
Vlada podaljšala mandata Jelki Pirkovič in Damjanu Damjanoviču
S 23. septembrom do imenovanja generalnih direktorjev po opravljenem natečajnem postopku, vendar največ za dobo šestih mesecev, je vlada za v. d. generalne direktorice direktorata za kulturno dediščino na ministrstvu za kulturo ponovno imenovala Jelko Pirkovič ter Damjana Damjanoviča za v. d. generalnega direktorja direktorata za ustvarjalnost. Mandata sta podaljšana do 22. marca 2021.
Vlada je Jelko Pirkovič in Damjanoviča za v. d. generalnega direktorja omenjenih direktoratov imenovala marca, ko je razrešila generalno direktorico direktorata za kulturno dediščino Majo Bahar Didović in v. d. generalne direktorice direktorata za ustvarjalnost Marjeto Pečarič.

Jelka Pirkovič je umetnostna zgodovinarka, konservatorka in političarka. Med letoma 1991 in 1995 ter med letoma 2012 in 2014 je bila direktorica Zavoda RS za varstvo naravne in kulturne dediščine. V času osme slovenske vlade oziroma ministrovanja Vaska Simonitija je bila državna sekretarka na ministrstvu za kulturo.
Damjanovič je bil direktor Slovenske filharmonije (SF) od leta 2003 do leta 2017, ko ga je razrešilo ministrstvo za kulturo oziroma tedanji minister Tone Peršak. Preden je prišel v SF, je bil zaposlen v SNG Opera in balet Ljubljana, najprej v orkestru kot trobentač, nato v marketingu. Širšemu občinstvu je poznan tudi iz televizijskih oddaj, kot sta bili X Factor Slovenija in Slovenija ima talent.
KOMENTARJI (98)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.