Koalicijski člani odbora DZ za finance so z ministrom Andrejem Bertoncljem v torek usklajevali novelo zakona o izvrševanju proračuna za leti 2018 in 2019. Koalicijske predstavnike naj bi razburili predvsem ukrepi na področju družinske in socialne politike.
Kaj predvideva predlog?
S predvidenimi omejitvami bi privrčevali slabih 100 milijonov evrov. Med drugim po predlogu finančnega ministrstva prihodnje leto pravica staršem do dodatka za veliko družino ne bi pripadla. S tem bi lahko privarčevali 11 milijonov evrov.
Dodatnih 20 milijonov evrov bi lahko privarčevali, če bi v sedmem in osmem dohodkovnem razredu ukinili izplačevanje otroškega dodatka, še skoraj 10 milijonov evrov pa z omejitvami, vezanimi na socialni status pri državnih štipendijah.
Do konca leta 2019 naj se ne bi usklajevali transferji posameznikom in gospodinjstvom, prav tako bi ohranili zgornjo mejo pri nadomestilu za delavke na porodniškem dopustu. S prvim ukrepom naj bi privarčevali 16 milijonov evrov, z drugim 40 milijonov evrov. Skupaj bi bilo torej z naštetimi ukrepi okoli 97 milijonov evrov prihranka. Še dodatnih 60 milijonov evrov pa naj bi dobili s podaljšanjem omejitve izplačevanja delovne uspešnosti iz naslova povečanega obsega dela, kar je predmet pogajanj s sindikati javnega sektorja.
V opozicijskih NSi in Levici nasprotujejo zniževanju socialnih transferjev
Namera vlade, da zmanjša pravice na področjih socialne in družinske politike, je razburila tudi poslance opozicijskih NSi in Levice. "Iz medijev smo izvedeli, da namerava vlada močno zmanjšati socialne transferje in prejemke za družine, kot na primer ukinitev dodatka za velike družine, ukinitev otroškega dodatka posameznim dohodkovnim razredom in višanje cenzusa za pridobitev državne štipendije, kar je nedopustno in v času gospodarske rasti in tudi sramotno," je v izjavi za medije dejala poslanka NSi Iva Dimic.
Poudarila je, da je treba finančne rezerve poiskati drugje in spomnila na 1,3 milijarde evrov davčnega dolga, ki čaka, da ga država izterja od davčnih neplačnikov. "Prva zadeva, ki jo bo ta vlada naredila, pa bo očitno poseg na področje, ki prizadene družine, starejše, invalide, otroke... na najbolj ranljive v državi," je navedla.
V NSi so pričakovali, da bo vlada ob dobri gospodarski rasti sprostila še zadnje varčevalne ukrepe, ne pa jih zategnila. Dimičeva je ocenila, da se bodo družine in starši temu gotovo uprli, "pa tudi, če bo treba stopiti pred vladno palačo". Po njenih besedah je nekaj namreč hudo narobe s takšnimi vladnimi predlogi v času gospodarske rasti.
Ob tem je dodala tudi, da je NSi ravno v torek v parlamentarni postopek vložila predlog zakona, s katerim želijo pomagati starejšim ženskam, ki imajo nizke dohodke in so po podatkih statističnega urada ena izmed najbolj socialno ranljivih skupin.
Vodja poslancev Levice Luka Mesec pa je v izjavi za medije pojasnil, da z zadnjim predlogom novele zakona o izvrševanju proračuna ni bil uradno seznanjen, zato ga težko konkretno komentira. "Sicer pa so naša izhodišča jasna. Levica je socialna stranka in to bo branila pri usklajevanju zakona," je poudaril.
O plačah in varčevanju v javnem sektorju bi se po njegovih besedah vlada morala najprej sporazumeti s sindikati, sicer ne more računati na njihovo podporo. "Bomo pa predvidoma v naslednjem tednu začeli z resnimi pogovori o tem," je pojasnil. Nasprotujejo tudi rezom v socialni politiki. "Vztrajamo pri tem, da smo socialna stranka," je dodal.
Cerar: Našli bomo rešitve, ki ne bodo posegale v ranljive skupine
Premier Marjan Šarec in minister Andrej Bertoncelj sta se o predlogu zakona danes pogovarjala s predsednikom SMC Mirom Cerarjem in s predsednico SAB Alenko Bratušek.
Cerar je pogovor s premierjem in ministrom označil za konstruktiven. Po opozorilu SMC so sklenili, da bodo našli rešitve, ki ne bodo tako, kot je zdaj predvideno, posegale v ranljive skupine, denimo v družino.
V četrtek bo ministrica za delo iz vrst SMC Ksenija Klampfer nadaljevala pogovore z Bertoncljem, da dokončno izoblikujeta rešitve, je povedal Cerar. Predlog tako po njegovih besedah še ne bo na četrtkovi seji vlade, bo pa kmalu obravnavan, ker se mudi.
Tudi Bratuškova je srečanje s premierjem Šarcem označila za konstruktivno. Pogovore bodo sicer nadaljevali. So pa v SAB po njenih besedah zadovoljni, ker so se dogovorili, da bodo uresničili zaveze iz koalicijskega sporazuma glede pokojnin.
Kot je Bratuškova pojasnila v izjavi novinarjem po srečanju s Šarcem, to pomeni dogovor o dvigu odmernega odstotka za pokojnine v skladu z zavezo v koalicijskem sporazumu. Medtem glede regresa za upokojence še niso dokončno dogovorjeni. A danes so se po njenih navedbah strinjali, da ni prav, da pri upokojencih veljajo varčevalni ukrepi. Če bi regres ostal v petih višinah, bi bilo tako, je pojasnila.
Predsednica SAB se strinja, da so v časovni stiski. "Škoda. Lahko bi začeli malo prej delati in bi bilo morda lažje. A prihodnji četrtek je naša skupna naloga, da zakon na vladi sprejmemo in ga pošljemo v DZ," je dejala in izrazila upanje, da bo koalicija novelo zakona v DZ potrdila s pomočjo "zunanje partnerice Levice".
Odgovor na vprašanje, kje bodo v skladu s posameznimi zahtevami dobili denar za vse skupine, Bratuškova prepušča ministru za finance Andreju Bertonclju, ki je po njenih navedbah obljubil, da bo to, o čemer se sedaj pogovarjajo, umestil v čistopis zakona. "Ko bomo imeli na mizi naslednjo različico zakona, bo znanega kaj več. A jaz sem optimistična," je pristavila.
Morebitno nadaljnje varčevanje pri socialni in družinski politiki obsojajo tudi v ŠOS in ZPMS
V Študentski organizaciji Slovenije (ŠOS) in Zvezi prijateljev mladine Slovenije (ZPMS) ostro nasprotujejo napovedanim posegom na področju socialne in družinske politike, ki naj bi jih predvidevala novela zakona o izvrševanju proračuna za leti 2018 in 2019. Med drugim naj bi se nadaljevalo varčevanje pri otroških dodatkih in državnih štipendijah.
"Ukrepi, ki jih predvideva vlada, so nepričakovani in nedopustni, saj kažejo na to, da namerava vlada varčevati na plečih tistih skupin, ki so najbolj ranljive – na plečih otrok in družin, ki živijo pod ali na robu revščine," so zapisali v ZPMS. Napovedani ukrepi, na primer ukinitev pravice staršev do dodatka za veliko družino, ukinitev izplačevanja otroškega dodatka za sedmi in osmi dohodkovni razred in omejitve, vezane na izplačevanje državnih štipendij, so v nasprotju z vsemi zavezami nove vlade, da bo poskrbela za najbolj ranljive skupine, so opozorili. Koalicijo in vse odločevalce so pozvali, da od napovedanih ukrepov takoj odstopijo.
V ŠOS so spomnili, da so že pri prvih varčevalnih ukrepih leta 2012 opozarjali, da so posegi v področje mladih, ki so ranljiva družbena skupina, še posebej škodljivi, prav tako posegi v izobraževanje in znanost.
Štipendije bi se morale že leta 2016 vrniti na predkrizno raven, vendar je po zakonski intervenciji in izigranju mladih z le delno sprostitvijo varčevalnih ukrepov, spremembo zakonodaje in vpeljavo dodatnega pogoja vlada pri mladih le podaljšala varčevanje, so bili kritični.
"Čeprav smo lahko pred državnozborskim volitvami poslušali obljube politikov o vlaganjih v mlade, znanje in razvoj, floskule o socialni državi in solidarnosti, je vlada to očitno hitro pozabila," so ogorčeni v ŠOS.
Kot so poudarili, smo ponovno priča kupčkanju političnih strank in popuščanju najbolj glasnim in vplivnim. Ponovno pa se pozablja na mlade, socialo in izobraževanje oziroma na teme, ki so bile očitno aktualne le pred volitvami, so prepričani v krovni študentski organizaciji.
Če se bodo namere vlade uresničile, bodo mladi po navedbah predsednika ŠOS Jake Trilarja ponovno izigrani. Ob takšnih ukrepih vse organizacije, ki zastopajo mlade, po njegovih zagotovilih ne bodo stale križem rok.
Šarec miri: To še ni uradni predlog vlade
Premier Marjan Šarec miri, da ta predlog ne bo obveljal. Kot je povedal za 24 ur.com to še ni uradni predlog vlade: "Poudariti moram, da gre za predlog, ki je zdaj v parlamentarni obravnavi in ki ga vlada niti še ni sprejela, torej to ni uradni predlog vlade."
Dodal je, da gre za prehiter odziv javnosti: "Res je, da so okoli novele polemike, a mislim da se spet dogaja to, kar se v naši državi velikokrat, in sicer da se prehitro skoči na določene zadeve in so polemike nepotrebne."
Izpostavil je še, "da ko bo predlog usklajen in ko bo sprejet, bo primeren za vse in da sedanji predlog nikakor ne bo obveljal. Res pa je, da so v socialnih prejemkih, tudi v predlogih socialne pomoči nekatere anomalije. Ministrstvo je pritrdilo temu, da socialna pomoč ostaja, vendar zdaj čakamo, da bo pripravilo dodatne ukrepe. Samo zvišanje nekega transferja brez strukturnih ukrepov namreč ni dovolj in šele ko bodo ti pripravljeni bomo lahko zadovoljni."
KOMENTARJI (227)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.