Kabinet premierja Janeza Janše bo po današnji zaupnici, poleg priprav na predsedovanje EU, posebno pozornost namenil blaginji državljanov, je dejal premier. Poudaril je še, da bodo poskrbeli, da ne bodo bogateli samo tisti, ki imajo delnice na borzi. "Socialni demokrati so v 16-ih letih od osamosvojitve naprej prenesli nekam milijone, si zgradili vile in privezali jahte. Iščite te izgubljene milijone kje drugje, pri meni jih ni“, je bil oster Janša.
Premier je po glasovanju še napovedal boj proti različnim kapitalskim (tajkunskim) povezavam. Posebno pozornost bodo namenili regionalni ureditvi in razvoju Slovenije. Janša je še dejal, da je razprava prispevela k temu, da bo "izvoz laži v tujino nekoliko manjši“.
Janša o obvladovanju medijih
Premier je imel dve uri časa, da pojasni svojo odločitev glede glasovanja o zaupnici vladi. Poudaril je, da se v tujini v povezavi s Slovenijo pojavljajo tri teme, in sicer da vlada cenzurira medije in je nevarna za prihodnost EU, da vlada krši človekove pravice Romov in t.i. izbrisanih. Premier je očitke zavrnil in ocenil, da tujina dobiva izkrivljene informacije, ki prihajajo le iz Slovenije. "Slovenija ne krši pravic Romov, vlada ne kontrolira medijev in teza, da je izbrisala 18.000 ljudi, ni resnična," je dejal Janša.
"Treba je z lupo iskati pozitivno oceno vlade", je dejal Janša. Vlada ne kontrolira medijev in nima lastništva v medijih, ki bi lahko vplivali na delovanje medijskih hiš, je zagotovil.
'Velikodušna pomoč izbrisanim'
Glede izbrisanih pa je Janša dejal, da je Slovenija ob osamosvojitvi "velikodušno ponudila svoje državljanstvo vsem, ki so ga želeli". Tudi vse ostale statuse si je lahko po njegovem mnenju vsak uredil, če si je to le želel. Če pa si kdo ni mogel urediti dokumentov, na primer zaradi vojne na Balkanu, vlada priznava, da se mu je lahko naredila tudi krivica, ki jo je treba odpraviti.
Premier je dejal, da bi, če bi prišlo do reševanja tega vprašanja v paketu, grozile "drastične odškodnine". Ker je za sprejem ustavnega zakona, ki bi rešil to problematiko, potrebna dvotretjinska večina, bo po besedah predsednika vlade to vprašanje ostalo odprto.
Janša: Slovenija ni kršila človekovih pravic
Janša je glede
spoštovanja človekovih pravic v Sloveniji in romske problematike dejal, da se je
"v Sloveniji cela država ukvarjala z Romi, Slovenije ni mogoče obtožiti, da krši človekove pravice.“ Predsednik vlade je še poudaril, da se mu zdi nenavadno, da je minister za šolstvo in šport Milan Zver bil
obtožen segregacije v osnovni šoli Bršljin, saj je za
svoje delo pri reševanju romske problemetike bil nagrajen s strani
Zveze Romov Slovenije.
Pred zgodovinskim izzivom
Janša je znova poudaril, da razlog za zaupnico ni stanje v vladni koaliciji, saj sedanja koalicija dela "najmanj tako dobro, kot so delale prejšnje koalicije". Glavni razlog za glasovanje o zaupnici je, tako Janša, razpadanje soglasja o tem, da Slovenija enotno nastopi v "zgodovinskem izzivu“, predsedovanju Evropski uniji. Slovenija je namreč sprejela ponudbo, da je pripravljena voditi EU, in vse do septembra je kazalo, da zaveza ob glasovanju v državnem zboru drži, vendar pa sedaj opozicijske stranke onemogočajo delo koalicije.
Po Janševih besedah je nastala zmeda, saj so tisti, ki so vlado pozivali, naj odstopi, "naenkrat obrnili ploščo in začeli trditi, da je odstop vlade neodgovorno dejanje". Na podlagi teh "spremenjenih tonov" je nato Janša stranke opozicije pozval, naj koalicijo okrepijo, vložijo konstruktivno nezaupnico ali pa najdejo večinsko zaupanje v parlamentu in se bo vlada sama umaknila.
'Zamenjajte državljanke in državljane'
Poslanec SNS Sašo Peče je dejal, da je „Slovenija v obdobju osebnostne krize predsednika vlade Janeza Janše“. Poudaril je še, da naj Janša odstopi, če se sam počuti nesposobnega. Zatrdil je še, da so v zadnjih letih naredili korak nazaj na vseh področjih. V SNS še poudarjajo, da so mediji v tem trenutku "dežurni krivci" za vse,
predsedniku vlade pa svetuje: "Najboljše bi bilo, če zamenjate
državljanke in državljane."
Predsednica LDS Katarina Kresal pa je izrazila zaskrbljenost, saj je po njenem mnenju premier ob napovedi glasovanja o zaupnici želel utišati opozicijo, sedaj pa naj bi želel utišati vsakršen glas kritike v državi. Kresalova je presenečena, da iz ust nekoga, ki je bil zaradi svoje kritične misli celo zaprt, sliši takšne besede proti kritiki medijev in opozicije.
Predsednik Zares Gregor Golobič meni, da imamo v Sloveniji pluralno novinarsko sceno in da so vendarle mediji povsod kritični do vlad. "V naši državi so nekateri poskušali medije podrediti, a jim ni uspelo," je dodal Golobič. Če bi se vlada, namesto da se ukvarja sama s sabo, posvetila
ključnim razvojnim izzivom, bi bili opozicija in mediji do nje bolj
prizanesljivi," pravi Matej Lahovnik (Zares). Poudarja, da je
naloga vsake odgovorne opozicije, da ima vlado pod nadzorom. "In samo
to tudi počnemo, žal, da vas to tako zelo moti."
SDS: Diskreditacija Slovenije
Poslanec NSi Jožef Horvat je prepričan, da so "opozicija in njihove izpostave v civilni družbi ustvarile ozračje protivladne histerije". V takšnim razmerah je po njegovih besedah nemogoče delati in voditi državo, zato je poslance pozval k "plebiscitarni enotnosti pred in med predsedovanjem", saj bo edino enotnost sama "rezultirala v prepoznavnosti".
Minister za finance Andrej Bajuk je po razširjeni seji poslanske skupine stranke dejal, da NSi "ostane kot trden in nepogrešljiv člen te koalicije". Poslanec NSi Janez Drobnič pa je dejal, da "je vedno deloval za dobro Slovenije" in tudi v tokratnem primeru bo, kot je zatrdil, "ravnal enako". "Torej ni nobene skrbi, Janez Drobnič je bil vedno dostojen in v korist Slovenije," je dejal.
Na seji poslanske skupine so sodelovali tudi ministri in državni sekretarji NSi ter vodstvo stranke, seznanili pa so se z vzroki za zahtevo predsednika vlade Janše za glasovanje o zaupnici vladi.
Glasovanje v prid zaupnici so pred glasovanjem napovedali tudi v koalicijskih SLS in DeSUS, podporo zaupnici je napovedala tudi poslanka madžarske narodne skupnosti Maria Pozsonec.
Že naslednji dan pa so po besedah Janše ti isti ljudje dejali, da vlada ne sme odstopiti, da bi bilo to neodgovorno. "V četrtek sem opozicijo pozval, naj, v kolikor menijo, da je vlada prešibka, pridejo pomagat. Lahko pa tudi sestavijo novo vlado, če mislijo, da so bolj sposobni v tem trenutku, ki je velik izziv za Slovenijo."
Tudi tega njegovega poziva opozicija ni sprejela, pravi Janša. Zato se je odločil, da predlaga glasovanje o zaupnici, da preveri, "ali ta vlada še ima trdno večino". "Ker doslej smo pri mnogih zakonih to večino komaj spravili skupaj," je pojasnil.
KOMENTARJI (436)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.