Novinarji v peticiji desnosredinsko vlado obtožujejo, da je po trgovanju z deleži v državnih podjetjih in postavljanju novih vodstvenih kadrov vzpostavila neformalno in vplivno piramido odločanja. Zamenjala naj bi večino predsednikov uprav in nadzornikov v večjih slovenskih podjetjih, ki so bila solastniki medijev, ter urednikov večine osrednjih slovenskih medijev. Peticija omenja tudi novi zakon o RTV Slovenija, s katerim naj bi v praksi okrepili nadzor vladajočih struktur nad javnim radiem in televizijo. Novinarji opozarjajo na cenzuro, ki naj bi se vršila v obliki popravkov brez avtorjevega soglasja, naročeni članki naj pogosto ne bi bili objavljeni brez tehtnega pojasnila, prav tako pa naj bi bilo omejeno poročanje o politično občutljivih temah. Novinarjem naj bi poleg vsega še odpovedovali delovna razmerja, jih degradirali, jim odvzemali delovna področja, jih premeščali, diskriminirali in šikanirali.
''1. januarja 2008 bo Slovenija prevzela predsedovanje Evropski uniji. Kakšno bo sporočilo državljanom Evropske unije, če ji predseduje država, v kateri so pritiski na novinarje vse bolj samoumevni in v kateri se krepi avtoritarni način vladanja na račun demokracije in medijske svobode? Predsedovanje take države utegne biti skrb vzbujajoč znak za sedanjost, še bolj pa za prihodnost Evropske unije,'' opozarjajo novinarji.
Peticijo, ki jo je do sedaj podpisalo 438 podpisnikov, je prejel tudi predsednik republike Janez Drnovšek. Pošiljatelji so slovenskega predsednika obvestili, da so kritični dokument poslali na več kot 300 naslovov v tujini, med drugim tudi državnim voditeljem držav članic Evropske unije, mednarodnim organizacijam in številnim drugim medijem. Drnovšek meni, da kakršno koli omejevanje svobode izražanja in poseganje v avtonomnost dela novinarjev pomeni poseganje v temeljna načela demokracije.
Ministrstvo za kulturo zavrača očitke
''V zadnjem času je predvsem kot posledica pavšalnih in neargumentiranih izjav nekaterih novinarjev slovenskih medijskih hiš prisoten vtis, da je medijska krajina v Sloveniji pod vplivom pritiskov lastnikov, med katerimi naj bi bile tudi nekatere gospodarske družbe v delni lasti države, ki naj bi na ta način posredno poskušala vplivati na medijske vsebine, po navedbah nekaterih novinarjev pa kar na konkretne članke. Če pustimo ob strani dejstvo, da gre za trditev, ki je žaljiva tako za večino slovenskih novinarjev kot tudi za odgovorne urednike medijev, saj namiguje, da v večini niso neodvisni, je potrebno poudariti predvsem, da slovenska medijska zakonodaja natančno določa pristojnosti urednikov medijev, ki jim je pri njihovem delovanju zagotovljena neodvisnost tako od lastnikov, kot tudi od posameznih novinarjev,'' so v odzivu na peticijo zapisali na ministrstvu za kulturo.
''Odgovorni urednik v celoti odgovarja za resničnost in preverjenost trditev v člankih, ki jih novinarji oddajo za objavo, in v njegovi pristojnosti je tudi odločitev, ali izdelek dosega zahtevane profesionalne standarde in preverjenost informacij. Če odgovorni urednik oceni, da določen izdelek ni primeren za objavo, ker vsebuje premalo preverjene podatke ali namigovanja, nekateri novinarji v Sloveniji, še posebej avtorji tovrstnih člankov, preprosto sklenejo, da je za to odgovorna vlada ali pa kar njen predsednik. Tudi to kaže na njihov način razmišljanja in sklepanja, ki se verjetno odraža tudi v njihovih izdelkih, ki tako ne pridejo do objave,'' so prepričani.
Pred nekaj več kot letom dni je v Sloveniji stopila v veljavnost sprememba zakona o medijih, ki nekoliko natančneje določa pravice v zvezi s popravki in odgovori, natančneje pa določa tudi pristojnosti in odgovornosti urednikov, ki od svojih novinarjev utemeljeno pričakujejo profesionalno izdelane tekste, so še poudarili. ''Soavtor peticije je novinar, ki je na več kot 350 naslovov doma in v tujini posredoval pismo, ki je kljub očitkom o cenzuri na nacionalni televiziji dostopno na naslovu njenega spletnega portala, o njegovi verodostojnosti pa lahko bralci presodite sami, pri čemer vam bo v pomoč podatek, da v nadzornih svetih dveh delniških družb, ki izdajata tri najbolj brane dnevne časopise v Sloveniji država preko podjetij v njeni lasti niti nima večinskega vpliva, ne pri Delu, o čemer so poročali številni slovenski mediji, še manj pa pri Dnevniku, ki je v večinski lasti družbe, ki jo vodi vpliven član opozicijske stranke, ki je v preteklem mandatu vodila slovensko vlado, kar pa očitno ni bilo sporno, saj neodvisni slovenski novinarji o tem niso pisali v tujino,'' so še zapisali na kulturnem ministrstvu.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.