Vlada ni pobudnica referenduma o arbitražnem sporazumu, zato po zakonu ne more organizirati kampanje glede tega, vendar pa sta premier Borut Pahor in zunanji minister Samuel Žbogar kljub temu predstavila aktivnosti vlade, s katerimi bodo poskušali prepričati ljudi, naj glasujejo za sporazum. Pahor je ob tem poudaril, da bo sporazum prinesel pošteno in pravično rešitev vprašanja meje med državama, po njegovih besedah pa gre pri tem za "razumno in minimalno tveganje Slovenije".
"Sporazum ni bil plod pritiskov drugih držav. Slovenija in Hrvaška sta morali sami najti rešitev in zavračam očitke, da je sporazum postavljen s prisilo," je bil odločen Pahor. "Gre za pošten dogovor, ki bo pomenil velik korak k političnemu, gospodarskemu in človeškemu sodelovanju med državama. Sporazum dokazuje, da gre za dve razumni, odgovorni državi, ki znata sami rešiti medsebojne probleme. Dosegli smo interese obeh držav in si ustvarili dober imidž."
"V tej kampanji bomo ljudem pojasnili vse glede sporazuma, poskusili odpraviti strahove, zavrniti zlonamerna nasprotovanja, očitke in zavajanja," je dejal Žbogar.
Gotovo bo k temu pomembno prispevalo tudi dejstvo, da bodo državljanom na njihova vprašanja odgovarjali vsak delovni dan med 9. in 19. uro na vladni brezplačni telefonski številki 080 2002, volivci pa se bodo s sporazumom lahko seznanili tudi na spletni strani vlade.
Kot so zapisali, bodo vse aktivnosti potekale izključno v okviru rednega vladnega komuniciranja z mediji in prebivalci ter v okviru rednih, za to namenjenih proračunskih sredstev.
Vlada pa je pripravila tudi poseben letak 'Desetkrat za sporazum', v katerem navaja, za kaj se pravzaprav zavzema z omenjenim sporazumom. Tako omenja zaščito meje, mir in sožitje ob meji, pošteno in trajno rešitev, upoštevanje zgodovinskih okoliščin, stik z odprtim morjem, načelo pravičnosti, sodelovanje med državama.
"S sprejetjem arbitražnega sporazuma je Slovenija zaščitila svoje nacionalne interese. Sporazum omogoča prihodnji razvoj Slovenije kot pomorske države in Luke Koper kot najpomembnejšega pristanišča v severnem Jadranu," so zapisali v vladi in poudarili, da z glasovanjem 'za' glasujemo za razumno rešitev mejnega vprašanja in za mir s sosedi.
Arbitražni sporazum Sloveniji omogoča ugodnejšo rešitev, kot bi ji jo prisodilo Meddržavno sodišče v Haagu, tudi če bi Hrvaška pristala na uporabo tega načela, je pojasnil Žbogar. Arbitražno sodišče bo to načelo, ki je v sporazumu opisno omenjeno petkrat, moralo uporabiti, medtem ko bi ga haaško sodišče "lahko" uporabilo. Pahor pa je dodal, da bi bila ravno v tem velika nevarnost, če bi Hrvaška pristala na haaško sodišče z uporabo tega načela.
Če bo sporazum zavrnjen ...
Po drugi strani pa je Pahor opozoril nasprotnike sporazuma, da bodo morali odgovoriti, kaj se bo zgodilo, če bo sporazum zavrnjen. Predvsem pa bodo morali odgovoriti na vprašanje, ali bodo blokirali Hrvaško, saj je rešitev meje pogoj za vstop Hrvaške v EU, je poudaril Pahor v okoli dvournem pogovoru z novinarji.
Med drugim je menil, da je vztrajanje opozicije – predvsem SDS – proti arbitražnemu sporazumu posledica "ljubosumnosti" prvaka SDS Janeza Janše. "Ne morem se rešiti občutka, da je Janša preprosto ljubosumen, da njemu ni uspelo rešiti tega vprašanja," je dejal Pahor in Janši po eni strani izrekel priznanje, da mu je v življenju uspelo veliko stvari, a dodal, da mora po drugi strani priznati, da "kaka velika stvar lahko uspe tudi komu drugemu".
KOMENTARJI (276)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.