Tako vodstvo kot delavski organi Slovenske tiskovne agencije (STA) so dosedanji vladni uredbi vseskozi nasprotovali. STA jo tudi izpodbija na sodišču. Ministrica za kulturo Asta Vrečko je v izjavi po današnji seji vlade pojasnila, da je škodljiva uredba otežila finančno poslovanje STA. Ministrstvo za kulturo in vlada pa sta prepričana, da so neodvisni in avtonomni javni mediji ključni za slovensko demokracijo, zato z današnjim dnem ukinjajo po njihovih besedah neživljenjsko uredbo prejšnje vlade.
"S tem pa je tudi novinarjem in novinarkam Slovenske tiskovne agencije ponovno zagotovljena avtonomnost pri opravljanju njihovega dela, torej obveščanja splošne javnosti," je zatrdila ministrica.
Pogodbo o financiranju javne službe STA za prihodnje leto bo v začetku leta 2023 s sklepom potrdila vlada in zadolžila direktorico Urada vlade za komuniciranje (Ukom) Petro Bezjak Cirman za podpis pogodbe.
Ministrica je ob tem poudarila, da je bil tak način v veljavi vrsto let pred uredbo prejšnje vlade in ni predstavljal nikakršnih težav. "Verjamem, da bodo izboljšave poslovanja urejene v letni pogodbi, pri čemer pa je bistveno, da bo imela STA zagotovljen stabilen vir financiranja in se nihče ne bo vmešaval v njeno novinarsko in uredniško delo," je dejala.
To so bila tudi pričakovanja Evropske Unije in drugih evropskih institucij, ki so pri ravnanju prejšnje vlade z STA zaznale nepravilnosti in grožnje svobodi novinarstva, je dejala. "Slovenska tiskovna agencija dela dobro, dela profesionalno in naša naloga je, da ji zagotovimo pogodbo za neodvisno in nemoteno delovanje in zato smo danes na vladi to tudi storili," je še poudarila.
Na vprašanje, ali so ob pregledu vseh dokumentov v povezavi z STA morda ugotovili, da bi kdo na vladni strani oškodoval državno premoženje, je ministrica odgovorila, da trenutno teh podatkov nima. V zvezi s tem poteka revizija na Računskem sodišču, morebitne nepravilnosti pa ugotavljajo tudi kriminalisti.
Obenem je Vrečko danes napovedala, da bodo Slovensko tiskovno agencijo nominirali za Unescovo nagrado za svobodo tiska, ki se podeljuje vsako leto na svetovni dan svobode tiska.
Na STA odpravo sporne uredbe o financiranju označili za nujno, pričakujejo še ustrezno pogodbo in spremembe zakona
Uredniški kolegij STA, Svet delavcev STA, Sindikat novinarjev STA in Zastopstvo uredništva STA so danes spomnili, da je uredba, sprejeta v prejšnjem vladnem mandatu, uvedla nekaj spornih določb, med drugim financiranje javne službe na podlagi štetja novic in fotografij. "Slednje je neustrezno, ker je nemogoče vnaprej predvideti količino dogajanja ali nepredvidenih odsotnosti zaposlenih, poleg tega finančno nagrajuje kvantitativno in ne kvalitativno usmerjenost. Obenem je uredba dopuščala vladnemu uradu za komuniciranje možnost arbitrarne odločitve, katere vsebine, opravljene v okviru javne službe, bo financiral in katerih ne," so ponovili svoja opozorila.
Odprava uredbe je bila tako nujna, menijo, obenem pa poudarjajo, da je za operativno delovanje STA ključnega pomena tudi vsakoletna pogodba o opravljanju javne službe. "Zato izražamo pričakovanje, da bo tudi sama pogodba za leto 2023 odpravila plačevanje na podlagi štetja vsebin ter da bo namesto tega javna služba financirana kot dejavnost," so zapisali.
Direktor STA Igor Kadunc je v odzivu na vladno odločitev pojasnil, da z odpravo uredbe, "ki je skušala v določenih delih postaviti zelo formalistično razlago opravljanja javne službe", ostajajo pri neposredni uporabi zakonskih določil.
"Tako je predvideno, da bomo v letni pogodbi za leto 2023, kjer smo v zaključni fazi usklajevanja, prešli na to, da bo STA v skladu s svojim poslovnim načrtom zavezana zagotoviti vse elemente javne službe iz zakona in o tem redno, na trimesečje, poročati - tudi o obsegu opravljenega dela. Upravičenost porabe pridobljenega nadomestila pa bomo morali dokazovati s sistemom 'neto stroška' javnih storitev na osnovi novih pravil o porazdeljevanju prihodkov in stroškov med javno in tržno dejavnostjo," je pojasnil. Tako poslovni načrt kot pravila bo obravnaval nadzorni svet STA na seji 27. decembra in bosta po sprejetju kot prilogi sestavni del pogodbe o financiranju javne službe STA, katere podpis predvidevajo v začetku januarja.
"Želimo pa si tudi nadgradnje zakona o STA, da bo postal moderen, razvojno naravnan zakon, ki bo zagotavljal stabilno financiranje javnega medija, ki pomeni informacijsko hrbtenico slovenskega medijskega prostora," je dodal.
Zavedajoč se težav, ki jih povzročajo mestoma nejasna in pomanjkljiva zakonska določila (predvsem glede opredelitve izvajanja javne službe), so na STA že pripravili predlog sprememb zakona in nanj pridobili tudi že pripombe ministrstva za finance. "Tako da pričakujemo, da se bomo z ministrstvom za kulturo čim prej dogovorili za pripravo sprememb, ki bi jih sprejel državni zbor, po možnosti še pred koncem prihodnjega leta," je navedel Kadunc.
Tudi predstavniki zaposlenih pričakujejo, da vlada čim prej poskrbi tudi za ustrezno nadgradnjo zakona o STA, tako da bo ta v prihodnje zagotavljal še višjo stopnjo finančne in uredniške neodvisnosti nacionalne tiskovne agencije. "Obenem pozivamo to in vse naslednje vlade k izpolnjevanju zakonske obveze, da financirajo javno službo STA," so dodali.
Ob napovedani nominaciji za Unescovo nagrado za svobodo tiska pa so se zahvalili vsem, ki so jim v borbi za obSTAnek stali ob strani in jim pomagali z donacijami ali drugače. "Svoboda tiska je pravica javnosti, za katero vsak dan opravljamo svoje delo po najboljših močeh in v skladu z etičnimi in profesionalnimi novinarskimi standardi," so poudarili.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.