Premier v odhajanju Marjan Šarec je povedal, da so na seji vlade obravnavali poročilo Ministrstva za zdravje in sporočil, da do 12. ure primera koronavirusa v Sloveniji še niso potrdili. "Pričakujemo, da se bo okužba slej ko prej zgodila, saj je v sosednjih državah virus že prisoten," je povedal Šarec.
Minister za zdravje vlade v odstopu Aleš Šabeder je bil na sestanku ministrov sosednjih držav v Rimu, kjer so se med drugim dogovorili tudi, da bodo meje ostale odprte. Tako Šarec kot Šabeder sta ostro nastopila proti zdravniški zbornici – slednjo jih je obtožil sejanja strahu, premier v odhajanju pa je dejal, da je izjava zdravnikov, da se bojijo virusa, sicer legitimna, "ampak ne prispeva k občutku varnosti in je podobno, kot da bi policisti rekli, da se bojijo strelnega orožja".
Danes so bile sproščene blagovne rezerve, namenjene tistim, ki izvajajo zdravstvene storitve. "Najprej je treba zaščititi delavce v sistemu, da bodo ti lahko učinkovito nudili pomoč prebivalkam in prebivalcem," je dejal premier v odhajanju. Poudaril je, da bodo, ko bo prišlo do prve okužbe s koronavirusom v državi, to sporočili in jo ustrezno obravnavali.
Gre za 48.000 zaščitnih mask, 5000 kombinezonov, 500.000 rokavic in praške za razkuževanje, so zapisali na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo.
Danes bodo sicer z ministrstva poslali nova navodila zdravstvenim ustanovam, saj so se ukrepi malo spremenili. Še enkrat so poudarili pomembnost higienskih ukrepov, saj lahko največ naredimo s tem, da si redno umivamo in razkužujemo roke ter tako ne prenesemo virusa na sluznico.
Če bo število okuženih večje, se bo aktivirala civilna zaščita
Obstajajo scenariji za spopadanje z epidemijami in če bo število okuženih večje, se bodo aktivirale civilna zaščita, vojska, policija, vojaška saniteta, v 72 urah tudi bolnišnica Role.
Če se pojavi nevarnost nalezljivih bolezni, ki bi lahko ogrozile zdravje prebivalcev, lahko vlada odloči, da se zanje uporabijo ukrepi, določeni z zakonom o nalezljivih boleznih. Med posebnimi ukrepi med drugim predvideva zgodnje odkrivanje virov okužbe in bolnikov z nalezljivimi boleznimi ter postavitev diagnoze, karanteno ter dezinfekcija in dezinsekcija. Pričakovati je sprostitev blagovnih rezerv za zaščitno opremo, ki jo bodo po sklepu vlade koordinirano razdelili po terenu.
Premier v odhajanju je poudaril, da sicer še nismo v fazi, ko bi to bilo potrebno in da potrebe po paniki ni. Opozoril je, da je treba ravnati odgovorno, da se ne bo zgodilo, da bodo potem stranske posledice večje, kot je nevarnost virusa. Pri tem je naštel težave, ki bi nastale, če bi ljudje zaradi panike začeli dvigovati prihranke z bank ali pa nenormalno kupovati zaloge, kar se sicer že dogaja.
Izkušnje iz sosednje Italije so pokazale, da zelo ostri ukrepi niso preprečili širjenja bolezni. Hrvaška izvaja kontrolo na mejah, ki povzroča zastoje pri prehodu meja. "Danes je kolona skoraj do Brežic za vstop v Hrvaško. Taki ukrepi niso učinkoviti. Zastoji na meji pa povzročajo gospodarsko škodo," je naštel Šarec.
Hrvaški premier Andrej Plenković je odgovoril, da je Hrvaška sprožila tiste ukrepe, za katere meni, da so bili potrebni. "Hrvaška dela tako kot je treba, mirno in preudarno, brez panike, da bi zaščitila javno zdravje in zavarovala svoje državljane," je dejal Plenković glede Šarčevih opozoril.
Plenković je tudi izjavil, da se spomni ravnanja slovenske policije pri izvajanju "malo bolj trdih schengenskih ukrepov, ko so tudi bile kolone in je bilo pojasnjeno, da gre za običajni nadzor meje". "Zdaj imamo resničen razlog, da zvišamo pripravljenost na meji, kar je dobro za nas in za Slovenijo", je povedal Plenković.
Povzel je tudi nekatere ukrepe, o katerih so se dogovorili pristojni ministri sosednjih držav pred dnevi v Rimu. Države torej ne bodo zapirale meja, delile bodo informacije za potnike, medsebojno si bodo izmenjevale podatke o virusu, poenotile bodo informacije za strokovno in širšo javnost, ukrepe pa bodo usklajevali na rednih videokonferencah. Glede odpovedi množičnih dogodkov se odloča od primera do primera, pri čemer je Šarec opozoril, da tudi Slovenijo čakajo nekateri večji dogodki, na primer tekma smučarskih skokov v Planici.
Širjenje koronavirusa povzroča težave tudi v gospodarstvu, predvsem v turizmu in predelovalnem sektorju in logistiki. Država zato po navedbah gospodarskega ministra Zdravka Počivalška razmišlja o nekaterih ukrepih, npr. o delnem subvencioniranju polnega delovnega časa. Počivalšek poudarja, da morajo ukrepi za zaščito javnega zdravja zagotavljati pretočnost blaga.
Policisti morajo pri opravljanju nalog mejne kontrole uporabljati osebno varovalno opremo
Policisti morajo pri izvajanju nalog mejne kontrole obvezno uporabljati vso priporočeno osebno varovalno opremo, tudi v vseh postopkih z nezakonitimi migranti, so glede zaščite zaposlenih pred novim koronavirusom zapisali na notranjem ministrstvu. Pripravljajo tudi obnovitvena usposabljanja o preprečevanju okužb in uporabi osebne varovalne opreme.
Strokovne službe ministrstva so že januarja sprejele preventivne in zaščitne ukrepe za zmanjšanje možnosti okužbe z virusom, ki jih redno dopolnjujejo in s katerimi so seznanjeni vsi zaposleni, so pojasnili na ministrstvu. Zaposlene, ki so pri opravljanju dela izpostavljeni možnosti okužbe z novim koronavirusom, so pozvali k spremljanju simptomov bolezni pri osebah v postopkih, izvajanju osnovnih higienskih ukrepov, uporabi osebne varovalne opreme oziroma zaščitnih sredstev in takojšnjemu zagotavljanju zdravniške pomoči obolelim osebam s simptomi.
Zaposleni na ministrstvu imajo ves čas na voljo zaščitna sredstva, kot so razkužila za roke, rokavice in obrazne maske, ki služijo za zaščito tudi pred drugimi nalezljivimi boleznimi, ki so jim lahko izpostavljeni policisti. Lahko jih uporabijo, če ocenijo, da bi bila uporaba teh sredstev smiselna, so sporočili. Glede na predvideno povečano porabo zaščitnih sredstev so v postopku tudi dodatna naročila omenjenih sredstev.
KOMENTARJI (448)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.