Premier Borut Pahor je po današnjem srečanju predsednikov parlamentarnih strank in poslancev narodnostnih skupnosti napovedal, da bo vlada o ukrepih za blažitev gospodarske krize razpravljala na seji v četrtek popoldne. Vlada bo nato predlog ukrepov poslala v DZ, kjer Pahor na ponedeljkovi izredni seji pričakuje polemično in konstruktivno sejo.
Pred tem danes o ukrepih danes razpravlja ekonomsko-socialni svet in Pahor pričakuje, da bodo nekatera vprašanja po srečanju socialnih partnerjev ostala odprta.
Vlada bo zato paket ukrepov v četrtek dopoldne dala še v preučitev gospodarskemu strateškemu svetu, ki bo o njih podal svoje mnenje, nato pa jih bo dokončno oblikovala krizna skupina ministrov, ki jo sestavljajo ministri za razvoj in evropske zadeve Mitja Gaspari, za finance Franc Križanič, za gospodarstvo Matej Lahovnik, za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik ter za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Gregor Golobič.
Predsednik SDS Janez Janša je po srečanju izrazil zadovoljstvo nad tem, da namerava vlada do ponedeljkove seje državnega zbora predlagati konkretne ukrepe oziroma zakone za spopad s posledicami gospodarske krize. "Tako nastaja priložnost, da ne razpravljamo o zamudi, ampak o konkretnih ukrepih, ki bodo predlagani," je povedal. Za SDS je po Janševih besedah večina ukrepov, s katerimi jih je na kratko seznanil minister za finance, sprejemljivih. Do razhajanj pa bo prihajalo, tako Janša, pri vprašanju znižanja davkov na dohodek pravnih oseb in davčnih olajšav.
V SDS bodo sicer vztrajali na stališču, da so tudi v tem trenutku, ko je sicer potrebno blažiti posledice gospodarske krize, potrebni ukrepi, ki bodo imeli tudi dolgoročne učinke, saj nihče ne ve, koliko časa bo kriza trajala. Ti ukrepi bodo po Janševih besedah "ob tem, ko rešujemo socialne probleme, ko rešujemo obstoječa delovna mesta, postavili možnosti za to, da nastanejo tudi nova delovna mesta, da se Slovenija razvija in prestrukturiranje nadaljuje". Zato v SDS pričakujejo, da bodo vladni ukrepi na četrtkovi seji dopolnjeni s temi razvojnimi ukrepi.
Po pojasnilih prvega moža stranke Zares Gregorja Golobiča je pomembno to, da so na današnjem sestanku dorekli, da kriza ne sme biti priložnost za debato, "ki bo strankarsko prestižna, ki se bo ukvarjala s takšnim ali drugačnim skorajda predvolilnim slikanjem realnosti, preteklosti ali prihodnosti". "Situacija je resna, ne samo v Sloveniji, tudi drugod, vlada je po svojih močeh pripravila oziroma končuje svoj predlog ukrepov," je še nanizal Golobič in dodal, da bo debata, ki bo o teh ukrepih vodena argumentirano v parlamentu, dobrodošla, če bo taka.
Predsednik SLS Bojan Šrot pa je dejal, da v stranki podpirajo večino ukrepov za blažitev posledic finančne in gospodarske krize. Hkrati je navedel, da se v SLS zavzemajo za kombinacijo ukrepov znižanja prispevnih stopenj in olajšav za tehnološko prestrukturiranje. Predlagajo, da bi bile tega začasnega ukrepa zaenkrat deležne zgolj delovno intenzivne panoge, kjer grozi tudi največja izguba delovnih mest. Tako bi bilo manjše število upravičencev in bi bilo več sredstev na voljo še za olajšave z naslova tehnološkega prestrukturiranja.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.