Ponoči v UKC Ljubljana umrl 67-letnik. Imel je več pridruženih bolezni
V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana je ponoči umrl tretji bolnik s potrjeno okužbo koronavirusa. Kot so pojasnili na ministrstvu za zdravje, je šlo za 67-letnega moškega, ki je bil v našo največjo bolnišnico pripeljan od doma, umrl naj ne bi neposredno zaradi okužbe, ampak je šlo po pojasnilih ministrstva "za kompleksno situacijo".
Kot so še razložili na ministrstvu za zdravje, je imel moški več pridruženih bolezni (po naših neuradnih, a zanesljivih informacijah naj bi imel srčno-žilne bolezni) in v preteklosti zdravstvene zaplete.
Do 14. ure potrdili 442 primerov okužbe s koronavirusom
Z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) so sporočili, da so do danes do 14. ure v Sloveniji potrdili 442 primerov okužbe z novim koronavirusom, opravljenih je bilo 13.812 testiranj. V primerjavi z nedeljo se je število okuženih tako povišalo za 28.
V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana je hospitaliziranih 32 bolnikov, osem se jih zdravi na oddelku intenzivne terapije. V Mariborskem UKC pa je hospitaliziranih 11 bolnikov. Dva se zdravita na intenzivni enoti, oba sta že bila intubirana.
Dva primera okužbe so potrdili v psihiatrični bolnici v Vojniku, so poročali v oddaji 24UR. Oba obolela sta se okužila od člana družine, ki je bil v tujini. V bolnišnici so vse, ki so bili z njima v stiku, testirali, večina testov je negativnih, na nekaj rezultatov pa še čakajo. Bolnišnica dela le s polovičnimi zmogljivostmi, saj so zaradi koronavirusa obdržali le nujne psihiatrične bolnike.
V okviru protesta 'A greš en krog okol parlamenta? Vsak avto šteje' so se danes pred parlamentom zbrali mali in samostojni podjetniki ter zahtevali ukrepanje vlade. Pred hramom demokracije so posamezniki danes začeli tudi s prižigom sveč, v okviru dogodka "Sveča za vlado". Vse skupaj je objektiv ujel naš fotograf Miro Majcen.
Dobava respiratorjev v teku. Danes prispelo 125.200 kirurških mask
Dobava dodatnih respiratorjev je v teku, a po navedbah ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo, ki bdi nad naročili, natančnega roka dobave ni mogoče določiti. Prav tako niso pojasnili, koliko respiratorjev je na poti.
"Dobava večjih količin zaščitne opreme, tudi respiratorjev, je že v teku," so na gospodarskem ministrstvu navedli za STA, a pri tem dodali, da natančnega roka dobave ni mogoče določiti. Prav tako niso pojasnili, koliko respiratorjev je na poti."Natančen rok dobave je upoštevajoč trenutno stanje in razmere v logističnih tokovih ta trenutek težko določiti," so dodali. Poudarili pa so, da so vsak dan v stiku z dobavitelji.
Sedanji minister za zdravje Tomaž Gantar je 13. marca še kot ministrski kandidat v predstavitvi pred matičnim odborom v DZ povedal, da je v Sloveniji 168 respiratorjev, je od teh prostih za uporabo morda 20 ali 30. Takrat bi po njegovih besedah potrebovali vsaj 100 dodatnih respiratorjev, pa tudi ostalo opremo. Vodja strokovne skupine, ki zagotavlja podporo vladnemu kriznemu štabu za zajezitev in obvladovanje epidemije, infektologinja Bojana Beović pa je medtem prejšnji teden povedala, da pričakujejo dodatnih 300 respiratorjev.
Obrambni minister Matej Tonin je v večernih urah sporočil, da je v skladišče Civilne zaščite prispela nujno potrebna zaščitna oprema, natančneje 125.200 kirurških mask, 93.000 rokavic, 856 tyvec oblek, 20.000 pokrival za glavo in 2550 za čevlje. Prihaja še 1000 mask ffp2. Od kod prihaja omenjena oprema, za zdaj ni znano.
Logar: Prihajamo v obdobje, ko kronično primanjkuje vse medicinske opreme
Zunanji minister Anže Logar je medtem v popoldanski izjavi za javnost potrdil, da se bo Slovenija prijavila na vse skupne razpise EU za dobavo medicinske opreme. "Prihajamo v obdobje, ko kronično primanjkuje vse medicinske opreme." Samo Kitajska pa zagotavlja materiale za vse države članice. EU je tako že objavila nekatere razpise za dobavo medicinske opreme, v prihodnjih dneh bodo sledili še trije razpisi, za maske, rokavice, očala, respiratorje ter pridobitev ustrezne količine testov.
V okviru videokonference zunanjih ministrov EU se je zahvalil tudi sosednjim državam, s katerimi so v preteklem tednu kljub omejitvam glede prehodov meja uspeli uskladiti skupno transportno pot za pretok blaga in za transportne linije v ciljne države, ter vsem ministrom članic unije, ki so in še pomagajo pri repatriaciji državljanov Slovenije.
Logar: V Slovenijo se želi vrniti še 1000 slovenskih državljanov
Zunanji ministri EU so govorili tudi o repatriaciji državljanov EU, ki se nahajajo v tujini. Logar je v izjavi za javnost dejal, da so do sedaj v domovino uspešno pripeljali več kot 300 Slovenk in Slovencev, z več kot 400 pa so navezali stike in jim pomagali z informacijami o možnostih vrnitve v Slovenijo - okoli 1000 pa jih na vrnitev v Slovenijo še čaka. Večina, približno 500, je po Logarjevih besedah v EU, od tega največ v Združenem kraljestvu, preostali so razdrobljeni po vsem svetu.
Zunanji minister je sicer vse Slovence v tujini danes še enkrat pozval, naj se prek spletne strani MZZ javijo krizni celici konzularne službe. MZZ trenutno organizira še prevoze iz Varšave, Prage, Bruslja in Budimpešte. Na popoldanski izjavi za javnost v Ljubljani je še opozoril, da Slovenija tja, kjer so že bili organizirani prevozi, slovenski državljani pa so zavrnili to možnost za vrnitev, ne bo več organizirala dodatnih letov.
Zunaj EU je po oceni konzularnih oddelkov članic še vedno več kot 300.000 državljanov unije, ki so zaradi novega koronavirusa izrazili interes za vrnitev ali se nameravajo vrniti sami.
Kacin: Vlada bo zagotovila toliko sredstev, kolikor bo potrebno
Uradni govorec kriznega štaba Jelko Kacin je v izjavi za javnost dejal, da bo vlada za soočenje s posledicami epidemije koronavirusa zagotovila toliko sredstev, kolikor bo potrebno. Vlada pospešeno pripravlja obsežnejši zakonski paket pomoči prebivalstvu in gospodarstvu, ki sta prizadeta zaradi koronavirusa, je poudaril Kacin. V pomoč ministrstvom pri oblikovanju prvega zakonskega paketa s prioriteto hitre finančne pomoči prebivalstvu za preprečitev in krati blažitev posledic epidemije so pripravili strokovno skupino za pomoč, ki jo vodi Matej Lahovnik. Ta je pripravila prvo gradivo.
"Temeljni namen je ohraniti delovna mesta, socialno stabilnost, gospodarske zmogljivosti, javni servis, potenciale v znanosti, kulturi in družbi nasploh," je poudaril Kacin. "Vlada bo za vse našteto namenila toliko sredstev, kot bo potrebno," je dodal.
Vrha epidemije še ni na vidiku?
V Sloveniji ta konec tedna še ne moremo računati, da bodo okužbe z novim koronavirusom dosegle vrh. "Upamo, da bo dotok novih bolnikov podaljšan in da vrh ne bo dosežen prehitro, ker bomo le tako obvladali položaj," je v izjavi za javnost dejal Matjaž Jereb, vodja Oddelka Intenzivne terapije Infekcijske klinike UKC Ljubljana. Dosedanje ukrepe ocenjuje kot koristne in nujno potrebne.
Dosedanji dotok hospitaliziranih bolnikov je po njegovih besedah "nekako pričakovan". Pri vseh treh okuženih s koronavirusom, ki so do zdaj umrli, je šlo po besedah Jereba za bolnike s pridruženimi boleznimi, "kar je bil nedvomno eden od pomembnejših, če ne odločilnih dejavnikov". "Je pa okužba z virusom tudi naredila svoje in je le še dodatno poslabšala njihov položaj," je dejal.
Za zdaj je po oceni Jereba težko govoriti, kakšne učinke so imeli ukrepi, ki jih je skupaj s stroko sprejemala država. "Sem pa trdno prepričan, da so ukrepi koristni in nujno potrebni," je dejal.
V šmarskem in metliškem domu upokojencev vse več obolelih
V Domu upokojencev Šmarje pri Jelšah število okuženih s covid-19 po pričakovanjih zdravnikov narašča. Okužba je potrjena pri 19 stanovalcih, kar je eden več kot v nedeljo, in pet zaposlenih, kar je prav tako eden več kot v nedeljo. Povišana telesna temperatura se je od nedelje pojavila še pri osmih stanovalcih, so sporočili s šmarske občine.
Po oceni zdravnika infektologa bo bris predvidoma potreben pri sedmih osebah, prav tako ga bodo pri enem morali ponoviti zaradi nejasnosti predhodnega brisa. Trenutno se še pojavljajo znaki pri osebah, ki so bile v možnem kontaktu z zaposlenimi ali obolelimi stanovalci v času inkubacijske dobe.
Število stanovalcev z znaki okužbe z novim koronavirusom raste tudi v Domu starejših občanov Metlika. Tri okužene stanovalce z blagimi simptomi so izolirali in preselili v enoto metliške Komende, kjer so za tovrstne primere namestili 17 postelj. Do zdaj so odkrili skupaj 17 okuženih.
Metliški župan Darko Zevnik je za STA danes povedal, da je med 17 potrjeno okuženimi pet zaposlenih, 14 potrjeno okuženih so premestili na Golnik, dva okužena oskrbovanca metliškega doma starejših sta umrla.
V izolaciji v Metliki je tudi 16 varovancev tega doma, za katere sumijo, da bi lahko bili okuženi, a jih še niso testirali, je dodal župan. Stanovalce in osebje Doma starejših občanov je sicer okužil zdravnik metliškega zdravstvenega doma, ki se je okužil v tujini.
Tako pa je v fotografski objektiv dezinfekcijo oziroma razkuževanje območja okoli Zdravstvenega doma Kranj ujel naš fotograf Miro Majcen:
UKC Maribor priskočili na pomoč zasebni zdravniki
Univerzitetnemu kliničnemu centru (UKC) Maribor, kjer trenutno zaradi epidemije novega koronavirusa obravnavajo samo nujna zdravstvena stanja, so priskočili na pomoč zasebni zdravniki. Nanje se lahko obrnejo bolniki s kroničnimi boleznimi, ki ne potrebujejo nujne obravnave, a potrebujejo zdravniški nasvet.
Na seznamu, ki so ga danes objavili v kliničnem centru, je zaenkrat enajst specialistov, na katere se lahko obrnejo kronični bolniki, med drugim s področij alergologije, dermatologije, fizikalne in rehabilitacijske medicine, kardiologije, oftalmologije, ortopedije in psihiatrije. Seznam se bo sproti dopolnjeval, zdravniki pa bodo nasvete delili po telefonu ali prek spletnih povezav.
"To so zasebni zdravniki, ki smo jih prosili za pomoč in so pripravljeni pomagati bolnikom, ki so bili morebiti naročeni v teh dneh pri nas, a so zdaj zaradi spremembe prioritet ostali na cedilu," je povedal direktor UKC Maribor Vojko Flis.
V kliničnem centru se trenutno ukvarjajo samo z bolniki, ki potrebujejo nujno medicinsko pomoč, zato so zelo veseli pomoči zasebnikov, tako s primarne kot sekundarne ravni. Koordinator za zdravnike na primarni ravni je predstojnik mariborskega urgentnega centra Roman Košir, koordinatorica za sekundarni nivo pa Ivica Flis Smaka.
K vključitvi v delo v izrednih razmerah so pozvali tudi doslej nerazporejene specializante, stalno se prilagajajo tudi prostorsko. Pred vstopom v urgentni center so pred dnevi postavili šotore, ki služijo za preverjanje bolnikov, ki potrebujejo urgentno pomoč. "Če obstaja sum, da bi lahko bili okuženi z novim koronavirusom, se jim tu odvzame bris in potem tu počakajo, dokler se ne pokaže, ali so okuženi ali ne. Tako želimo preprečiti, da bi okuženi prišli na urgenco in tam okužili ostale," je pojasnil vodja centra za odnose z javnostmi in marketing UKC Maribor Janez Lencl.
Šotori niso namenjeni hospitalizaciji bolnikov, temveč le ustrezni triaži na terciarni ravni. Hospitalizirani bolniki z okužbo z novim koronavirusom se nahajajo v prostorih infekcijske klinike, razen dveh bolnikov v intenzivni enoti, ki je v stavbi klinike za ginekologijo. Slednjo so pred dnevi preselili, da bi pridobili dodatne prostore za okužene s covid-19, a jih z izjemo postelj za intenzivno nego zaenkrat še ni bilo treba uporabiti.
Po besedah Lencla imajo za trenutne razmere dovolj potrebne zaščitne opreme, pa tudi kadrov. "Položaj trenutno obvladujemo, stalno pa seveda tečejo priprave na različne scenarije, na primer če bo pacientov več," je pojasnil Lencl.
V Boxmarku zagnali proizvodnjo zaščitnih mask
V kidričevskem podjetju Boxmark so se vso dopoldne pripravljali na začetek proizvodnje zaščitnih mask za potrebe države v času epidemije novega koronavirusa. Kot je napovedal direktor družbe Marjan Trobiš, je proizvodnja stekla opoldne, potem ko so že v petek prejeli material za izdelavo.
Tedensko bodo izdelali predvidoma okoli 40.000 do 45.000 zaščitnih mask oziroma okoli 5000 do 8000 na dan. Strojno jih bo izdelovalo 132 šivilj, ki so se prostovoljno odzvale na povabilo pri sodelovanju v projektu, ki je za Slovenijo v času pomanjkanja te nujne zaščitne opreme zelo pomemben.
KOMENTARJI (1966)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.