"Na prvo oko gre morda za manjšo spremembo, a zelo pomembno," je povedala ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek in dodala, da so jo predlagali tudi v civilni družbi, gasilci in reševalci.
Če posameznik, ko se zgodi nesreča, ne vzpostavi reševalnega pasu oziroma se priključi vozilu, ki je na nujni vožnji, ga odslej čaka strožja kazen, je povedala Bratuškova. Doslej je voznike, ki niso vzpostavili reševalnega pasu ali pa so vozili po vzpostavljenem reševalnemu pasu, doletela globa v višini 200 evrov, za priključitev vozilu s prednostjo ali za prehitevanje vozil s prednostjo pa globa v višini 300 evrov.
"Odslej bo enotna kazen 500 evrov in tri kazenske točke," je povedala ministrica in posebej poudarila, da čeprav gre za kaznovalni mehanizem, je cilj vlade, da ne bi pobrali niti evra te kazni, ampak da bi se ljudje zavedali, da je to, da ogrožaš življenja policistov, gasilcev ali reševalcev, ki so na poti, da bi rešili druga življenja, absolutno nesprejemljivo. "Da ne rečem zavržno dejanje," je pripomnila.
Na ministrstvu so pojasnili, da so spremembo predlagali, ker je bilo tovrstnih kršitev vse več. "Upam, da bo že določba v zakonu dovolj, da se bodo ljudje zavedali, da se te stvari ne smejo dogajati," je povedala in delila osebno izkušnjo, ko je sama vzpostavila reševalni pas, nato pa se je po njem z veliko hitrostjo pripeljal naključni voznik.
Povedala je še, da je dala pobudo za strožjo kazen nevladna organizacija Zavod reševalni pas. "Nekaj časa je trajalo, da smo uspeli urediti vse tehnične stvari, ampak mislim, da gre za pomembno spremembo," je povedala.
Je pa vlada sprejela še eno novost. Odslej bodo lahko vozila, ki odvažajo poginule živali, vozila po odstavnem pasu na avtocesti.
KOMENTARJI (157)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.