
Navigacijske službe zračnega prometa se bodo po sprejemu novega zakona preoblikovale v javno podjetje, torej z družbo z omejeno odgovornostjo, katere stoodstotni lastnik bo sicer država. Uradno ne bodo več del državne uprave in bodo tako postale neodvisne od državnega proračuna.
"Gre za ločitev regulativne in operativne funkcije, ki je bila do sedaj združena v enem organu. Drugič, gre za bistveno bolj fleksibilno politiko na področju investicij, zlasti vzdrževanja," pojasnjuje vodja skupine za pripravo zakona, Alojz Krapež.
V nekaj letih bo moč odpraviti vse sistemske in tehnološke omejitve, ki so posledica neurejenih razmer na tem področju. Na to so lep čas opozarjale številne mednarodne organizacije civilnega letalstva.

"Predlog zakona ocenjujemo pozitivno, saj bo na fleksibilen način omogočena ureditev razmer na vseh področjih," dodaja predstavnik sindikata kontrolorjev letenja, Jan Jolič.
Zakon naj bi v parlamentu sprejeli še letos, zanimivo pa je, da je vlada zakon v obravnavo dobila ravno v času, ko poročamo o težavah z radarskim sistemom, okvari brniškega radarja, ki še vedno ni popravljen, ter v času, ko razkrivamo nepravilnosti pri vzdrževanju. Šele te dni so obljubili postavitev skoraj osem let starega radarja iz Kidričevega ter ugotovili, da moramo kupiti še en radarski sistem za dobro milijardo tolarjev. Še vedno pa ostaja vprašanje, kdo je za nastale razmere odgovoren, ter ali je že kdo napovedal svoj odstop.
Vlada tudi o rezervni sestavi SV
Vlada je sprejela uredbo o pogodbenem opravljanju vojaške službe v rezervni sestavi Slovenske vojske, s katero se urejajo splošni pogoji za tovrstno opravljanje vojaške službe, postopki popolnjevanja, pravice in dolžnosti kandidatov, nadomestila in drugi prejemki med prostovoljnim opravljanjem vojaške službe v rezervni sestavi ter razlogi za prenehanje oziroma odpoved pogodbe.