V prvih 100 dneh se je vlada sestala na 14. rednih sejah in opravila 24 dopisnih sej. Obravnavala in sprejela je normativni del programa za tekoče leto, ki zasleduje 203 vsebinske cilje, in ga poslala v državni zbor, so zapisali v sporočilu za javnost v kabinetu predsednika vlade. Normativni del obsega 241 aktov, in sicer 162 zakonskih predlogov, 61 ratifikacij, 10 resolucij, pet nacionalnih programov in ustavni zakon. Normativni program obsega tudi 210 podzakonskih predpisov, ki jih bo v tem letu sprejela vlada, in sicer 169 uredb, šest odlokov, 11 programov, dve strategiji, 18 sklepov in tri načrte. Sicer pa je vlada v tem času med drugim sprejela že 12 zakonskih pobud, devet ratifikacij, 49 uredb, šest programov, tri načrte, devet sklepov, šest poročil, tri odloke in eno odločbo.
Nova vlada pod vodstvom premiera Janeza Janše je v iztekajočih se prvih 100 dneh vladanja nadaljevala z izpolnjevanjem konvergenčnih kriterijev in s pripravami na prevzem evra.
Na ministrstvu za finance je v zaključni fazi tudi izdelava strategije vzpostavitve popolnejšega notranjega finančnega nadziranja in notranje revizije pri posrednih ter neposrednih proračunskih uporabnikih, so danes sporočili iz kabineta predsednika vlade.
Ministrstvo je ustanovilo tudi delovno skupino in začelo z aktivnostmi za ugotovitev dejanskega stanja obveznosti in prevzetih obvez centralne države, širše države in celotnega javnega sektorja, obenem pa intenzivno izvaja aktivnosti za konsolidacijo upravljanja s premoženjem, ki je v neposredni oz. posredni lasti države. Ministrstvo za finance poleg tega pripravlja predlog rebalansa proračuna za leto 2005.
Ministrstvo za gospodarstvo je v prvih 100 dneh pripravilo predlog sprememb in dopolnitev zakona o gospodarskih družbah. Na ministrstvu so pripravili tudi razpis za mala in srednja podjetja za spodbujanje razvoja turističnih destinacij ter pripravili temeljito analizo zborničnega sistema.
Na predlog ministrstva za promet je vlada februarja sprejela letni plan razvoja in obnavljanja avtocest za leto 2005 in ga poslala DZ v soglasje. V skladu s planom bo letos v gradnji skupaj 174,6 kilometra avtocest, hitrih cest in drugih cest iz nacionalnega programa, prometu pa bodo predani predvidoma štirje odseki v skupni dolžini 22,3 kilometra. Z gradnjo se bo začelo na 11 novih odsekih v skupni dolžini 55 kilometrov. Vrednost letnega plana razvoja in obnavljanja avtocest za leto 2005 znaša 124,1 milijarde tolarjev.
Delo ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je bilo v prvih 100 dneh usmerjeno v izvedbo projekta ukrepov skupne kmetijske politike za leto 2005. Sprejetih je bilo 18 uredb, obenem pa se izvajajo organizacijske in kadrovske priprave za pomoč kmetom pri vlaganju zahtevkov. Ministrstvo je tako v sodelovanju z agencijo za kmetijske trge in razvoj podeželja pripravilo projekt za elektronski vnos podatkov iz subvencijskih vlog, ki bo povečal učinkovitost dela in zmanjšal število napak. Uveden je bil sistem grafične kontrole dodeljevanja neposrednih plačil, ki ga zahteva EU.
Na pobudo ministrstva za okolje in prostor je vlada ustanovila medresorsko delovno skupino za razvoj koprskega pristanišča. Delovna skupina bo pripravila smernice razvoja koprskega pristanišča, vključno s celovito ureditvijo medsebojnih pravnih razmerij. Pripravila bo tudi oceno utemeljenosti predloga državnega lokacijskega načrta za celotno pristaniško infrastrukturo ter zasnovo usmeritev, ki jih bo v zvezi s poslovnim razvojem Luke Koper zastopala država kot nosilka upravljavskih upravičenj. Okoljski minister je v tem času podpisal pogodbo o izgradnji in obratovanju ter skupnem upravljanju regionalnega sistema oskrbe prebivalstva s pitno vodo Pomurja.
Služba vlade za lokalno samoupravo in regionalno politiko je pripravila poročilo o črpanju sredstev Enotnega programskega dokumenta in kohezijskega sklada za programsko obdobje 2004-2006 ter pripravila 34 sklepov z usmeritvijo za nadaljnje delo na tem področju, ki jih je na svoji seji sprejela vlada. V tej službi so pričeli tudi s pripravo osnutkov novele zakona o lokalni samoupravi, novele zakona o lokalnih volitvah, novele zakona o financiranju občin in priprave njegove sistemske spremembe ter zakona o spodbujanju skladnega regionalnega razvoja z ustreznimi podzakonskimi akti.
Ministrstvo za javno upravo je v prvih stotih dneh aktivno izvajalo projekte na področju prijazne in učinkovite javne uprave, na področju zagotavljanja odgovornosti za zaposlene v javni upravi, na področju racionalizacije ter na področju urejanja plač v javnem sektorju. Tako je sprejelo uredbo o upravnem poslovanju ter novelo zakona o javnih uslužbencih, ki bo prispevala k dvigu odgovornosti zaposlenih na najvišjih delovnih mestih v javni upravi, na področju racionalizacije pa je ministrstvo za javno upravo izpeljalo javno naročilo za skupne spletne strani ministrstev, organov v sestavi in upravnih enot, s katerim bo vlada prihranila približno 100 milijonov tolarjev letno. Ob ustanovitvi nekaterih novih ministrstev je ministrstvo za javno upravo prerazporedilo del svojih zaposlenih, tako da se niso zaposlovali novi delavci. Izpeljan je bil tudi predlog ureditve ekscesnih plač v javnem sektorju, podana ponudba reprezentativnim sindikatom za sklenitev kolektivne pogodbe za javni sektor ter podan predlog za ureditev problematike izplačevanja plač v državnem svetu.
Zunanje ministrstvo se je aktivno ukvarjalo s predsedovanjem Slovenije Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE).
Zunanji minister Dimitrij Rupel je predstavil prednostne naloge Slovenije na Stalnem svetu na Dunaju, v prvih dneh predsedovanja je obiskal Ukrajino, v Moskvi se je srečal z ruskim zunanjim ministrom Sergejem Lavrovom, v Washingtonu pa z ameriško državno sekretarko Condoleezzo Rice. Prednostne naloge OVSE je predstavil tudi parlamentarni skupščini OVSE, Svetu Evrope in Varnostnemu svetu Združenih narodov, kjer se je srečal tudi z generalnim sekretarjem Kofijem Annanom. Rupel je kot predsedujoči OVSE obiskal tudi Kosovo, Beograd, Kazahstan in Uzbekistan. Leto 2005 je v OVSE leto reforme. Rupel je kot predsedujoči v ta namen ustanovil skupino uglednih osebnosti, prvi sestanek pa je bil meseca februarja na Brdu pri Kranju. Ministrstvo je sicer aktivno pripravljalo ratifikacijo evropske ustavne pogodbe. Slovenija je prvega februarja letos postala tretja država, ki je ratificirala ta dokument.
Ministrstvo za pravosodje je poostrilo nadzor nad delom notarjev in dvignilo učinkovitost dela komisije za popravo krivic. Na predlog ministrstva je vlada določila besedilo predloga zakona o ustavitvi določenih postopkov o prekrških in odpustitvi izvršitve določenih kazni zapora, novele zakona o prekrških in novele zakona o popravi krivic.
Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve pa je pripravilo program aktivne politike zaposlovanja do leta 2005 in nadaljevalo pogajanja za sklenitev zakona o kolektivnih pogodbah. Ministrstvo je pripravilo uredbe o določitvi kvote delovnih dovoljenj za leto 2004, s katero se omejuje število tujcev na trgu dela ter začelo z reorganizacijo informatizacije denarnih socialnih prejemkov, ki bo preprečila zlorabe pri uveljavljanju prejemkov in njihovo podvojevanje.
Novoustanovljeno ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo je povečalo vpis na naravoslovnih in tehniških fakultetah, saj razmerja med številom vpisnih mest po posameznih študijskih področjih niso v skladu s potrebami po hitrejšem tehnološkem razvoju Slovenij. Pri dodeljevanju dodatnih sredstev za mlade raziskovalce so prioritetne tehniške in biotehnične ter medicinske znanstvene vede, v letu 2005 pa bo na novo financiranih 210 mladih raziskovalcev v raziskovalnih organizacijah (170 razpisanim mestom je dodanih še 40 prioritetnih) in 45 mladih raziskovalcev v gospodarstvu, kar je 10 več kot leta 2004.
Ministrstvo za šolstvo in šport je pripravilo novelo zakona o osnovni šoli, ki prinaša spremembe na področju nacionalnega preverjanja znanja v osnovni šoli, ter pravilnik o vpisu v višje šole in razpis za vpis v srednje in višje šole. Ministrstvo je ustanovilo svet za oblikovanje politik na področju dejavnosti predšolske vzgoje v lokalnih skupnostih, kar pomeni začetek sistemskega urejanja odnosov med lokalno skupnostjo in državo na področju predšolske vzgoje.
Ministrstvo za obrambo je pričelo z reorganizacijo dela na ministrstvu, s katero bodo zagotovili večjo transparentnost in učinkovitost. Ministrstvo pripravlja noveli resolucije o strategiji nacionalne varnosti in doktrine vojaške obrambe, in sicer zaradi prilagoditve novemu mednarodnemu položaju Slovenije, ki je postala članica zveze NATO in EU. Obenem so se spremenile tudi varnostne razmere, saj se pojavljajo nove sodobne oblike groženj, kot sta na primer terorizem in organiziran kriminal. Spremembe resolucije morajo zagotoviti usklajen razvoj in delovanje najpomembnejših organov in služb, ki so nosilci nacionalne varnosti, pri tem gre predvsem za SV, policijo in za sistem zaščite in reševanja.
Ministrstvo za zdravje je posredovalo vladi resolucijo o nacionalnem programu prehranske politike 2005 - 2010. Na osnovi izvedenih postopkov oddaje javnih naročil je ministrstvo sklenilo pogodbi za dva linearna pospeševalnika, pripravilo pa je tudi osnutek zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, na podlagi katerega bodo prednostno uvedli problematiko izravnalnih shem. Poleg omenjenega so na ministrstvu pripravili še zakon o duševnem zdravju, novelo zakona o nalezljivih boleznih, zakon o pravicah bolnikov, zakon o preskrbi s krvjo ter uredbo o izvajanju uredbe Evropskega parlamenta in Sveta ES o materialih in izdelkih, namenjenih za stik z živili, ki pa še čakajo na obravnavo na vladi.
Ministrstvo za notranje zadeve je pripravilo evaluacijo letnega programa uresničevanja indikativnega programa za leto 2004 v okviru posebnega Schengenskega sklada, izvedlo racionalizacijo sistema registracije vozil ter nadaljevalo priprave na uvedbo evropskih standardov potovalnih dokumentov (uvajanje biometrničnih podatkov). Ministrstvo je pripravilo spremembe zakona o tujcih in zakona o varnosti v cestnem prometu ter zakona o prekrških.
Ministrstvo za kulturo je pripravilo zakon o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva ter arhivih, v vladno proceduro pa vložili predlog za prenos ustanoviteljstva Cankarjevega doma na državo. Ministrstvo je pospešeno izvajalo denacionalizacijske postopke, kjer je bilo v tem obdobju izdanih okrog 10 odločb. Skupaj z ministrstvom za okolje in prostor je ministrstvo za kulturo na sedež Unesca poslalo poročilo o izvajanju konvencije o varstvu svetovne kulturne in naravne dediščine. Ministrstvo je uspešno sodelovalo v delegaciji, ki zastopala interese Slovenije v pogajanjih za sprejem Unescove konvencije o kulturni raznolikosti. Sicer pa je ministrstvo za kulturo organizator in aktivni član vladne delovne skupine za reševanje problematike Kobilarne Lipica. Delovna skupina bo do konca marca vladi predlagala vrsto kratkoročnih in dolgoročnih ukrepov za razrešitev težkega položaja kobilarne kot kulturnega spomenika.