V Sloveniji je potrjenih 635 primerov okužbe z novim koronavirusom, zgolj v četrtek je bilo potrjenih 70 novih primerov. Za posledicami koronavirusne bolezni 19 je umrlo že devet oseb.
V celjski bolnišnici sta v četrtek in danes umrla oskrbovanca Doma starejših občanov Šmarje pri Jelšah, na Kliniki Golnik pa je danes umrla ena oseba. Po navedbah urada vlade za komuniciranje gre za starejše ljudi s pridruženimi boleznimi. V Ljubljani je pred dnevi umrl tudi 67-letnik, ki je imel več pridruženih bolezni in ni bil oskrbovanec v domu starejših.
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje so ob četrtkovem skoku števila potrjenih okužb pojasnili, da so že v začetku marca zabeležili uvožene primere na koronavirus pozitivnih oseb, okoli katerih so se pojavili t. i. skupki, ti pa še niso ugasnili. "Tudi pri porastu s četrtka na danes gre za že znane skupke," so navedli.
Da je okužba s koronavirusom terjala že tretjo smrtno žrtev med oskrbovanci Doma za upokojence v Šmarju pri Jelšah, so potrdili na občini. Skupno je trenutno okuženih 39 stanovalcev (kar je sedem več kot dan prej) in sedem zaposlenih.
Število okuženih med stanovalci metliškega doma za ostarele narašča
V metliškem domu za ostarele so potrdili, da so med zdravljenjem v bolnišnici umrli štirje njihovi stanovalci, eden je umrl v domu. Skupno do danes beležijo pet smrtnih žrtev, še vedno pa narašča število okuženih med stanovalci. V sredo so tako po odločitvi zdravniške ekipe odvzeli brise še 27 stanovalcev, v četrtek so prejeli izvide - pozitivnih je bilo 18 brisov stanovalcev. "Med zdravljenjem v bolnišnici so za posledicami koronavirusa umrli štiri stanovalci DSO Metlika, ena oseba, ki je bila pozitivna na covid-19, je umrla v domu, ena umrla oseba pa ni bila okužena z virusom covid-19. Svojce stanovalcev redno obveščamo o stanju njihovih bližnjih," so zapisali na spletni strani.
Z zdravljenja v bolnišnici so se do sedaj vrnili trije stanovalci, ki morajo po navodilih zdravniške ekipe ostati v izolaciji.
Okuženih je tudi osem zaposlenih, nihče od obolelih se še ni vrnil v službo. "Poleg vseh dosedanjih varnostnih ukrepov, ki jih v domu izvajamo od začetka pojava virusa covid-19 pri nas, smo dodatno uvedli še ukrep merjenja telesne temperature vsem zaposlenim dvakrat dnevno," sporočajo.
V obvladovanje epidemije bodo vključeni tudi vsi pripravniki s področja zdravstvene dejavnosti
Vlada je na seji sprejela odlok, s katerim vse zdravstvene delavce in sodelavce, ki se usposabljajo za opravljanje posameznega zdravstvenega poklica in so vključeni v sistem zdravstva, vključi še v izvajanje ukrepov za obvladovanje epidemije novega koronavirusa. Delo bodo opravljali pod nadzorom in odgovornostjo mentorja, ki jim ga bo določil delodajalec.
Na podlagi odloka se pripravnikom za čas trajanja ukrepov podaljša pripravništvo in zadrži vse obveznosti iz pripravništva (kroženje, opravljanje preizkusa teoretičnega in praktičnega znanja) in opravljanje strokovnega izpita.
"Pripravniki, ki so program pripravništva do dneva uveljavitve tega odloka v celoti opravili, vendar še niso opravili strokovnega izpita, pogodba o zaposlitvi za čas pripravništva pa jim je že prenehala veljati, lahko z izvajalcem zdravstvene dejavnosti, s katerim so imeli tekom pripravništva sklenjeno pogodbo o zaposlitvi, za čas trajanja tega odloka sklenejo pogodbo o zaposlitvi za opravljanje dela na pripravniškem delovnem mestu za izvajanje ukrepov," so sporočili iz urada vlade za komuniciranje.
'Med kritično bolnimi pacienti so tudi mlajše osebe'
"Med kritično bolnimi osebami so tudi mlajše osebe," je danes sporočil generalni direktor UKC Ljubljana Janez Poklukar in ob tem opozoril mlade: "Bolezen ne izbira." Dodaja, da mišljenje, da gre pri mlajših zgolj za neko blažjo obliko gripe, ne drži. "Gre tudi za hujše oblike pri zdravih, mladih osebah."
Pojasnil je ukrepe delodajalcev, ki v javnih zdravstvenih in socialno-varnostnih zavodih nadzorujejo morebitne bolezenske znake ob prihodu zaposlenih na delo. V zadnjih dneh je v številnih zavodih prišlo do vdora virusa prek zaposlenih, ki koronavirusa niso dobili v zavodu. "Zato je nujno uvesti nadzor nad bolezenskimi znaki ob prihodu zaposlenih na delovno mesto v vseh teh zavodih," je poudaril. To je ključno za zaščito tako bolnikov kot zaposlenih, je prepričan Poklukar. "Samo na ta način držimo zavode kot trdnjave, ki morajo ostati do konca korona negativne in pripomoči k temu, da bomo stvar obvladali," je dodal.
Na Infekcijski kliniki v Ljubljani je trenutno 20 odstotkov več zaposlenih, kot običajno - gre za dodatnih 70 oseb, pove Poklukar. Za paciente, ki so okuženi s koronavirusom, pa skrbi okoli 150 zaposlenih.
"Kdaj začnemo vemo, kdaj končamo, pa ne vemo natančno. Urnik je v teh dneh gibljiv, prilagajamo se situaciji," pravi diplomirani zdravstvenik Erik Mihelj, ki dela v Enoti intezivne terapije Infekcijske klinike. Dodaja, da zaposleni delajo v treh izmenah, skorajda od začetka krize so v samoizolaciji.
Vrtci in šole bodo ostali zaprti vsaj do 17. aprila, po vsej verjetnosti pa še dlje, je napovedal Jelko Kacin.
S covidom-19 okužen tudi pripadnik Slovenske vojske
V generalštabu Slovenske vojske so potrdili, da je z novim koronavirusom okužen tudi njihov pripadnik. V stiku je bil še z nekaterimi vojaki, zato so ga nemudoma izolirali. Vsi, ki so bili v stiku z okuženim zdravstvenimi delavcem, ki dela v ljubljanski vojaški zdravstveni enoti, so bili na testu negativni. Polkovnik Marjan Sirk je zanikal, da bi okuženi en teden hodil bolan v službo.
Krizni štab UKC Maribor aktiviral fazo 5
Krizni štab Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor je sicer medtem sprejel sklep o aktivaciji faze 5, ki bo zaradi omejevanja širjenja novega koronavirusa veljala od ponedeljka. Kot so danes sporočili iz mariborske bolnišnice, so se za to odločili zaradi hitrega naraščanja števila bolnikov, okuženih z virusom, ki rabijo intenzivno terapijo.
KOMENTARJI (2822)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.