Pretoki kraških rek v jugozahodni Sloveniji se bodo v četrtek in petek spet povečali, opozarjajo na Agenciji za okolje. Poplavljene površine na kraških poljih Notranjskega krasa se bodo v prihodnjih dneh predvidoma do sobote še nekoliko povečale. V tem času bo še vedno povečana možnost zemeljskih zdrsov zlasti na območjih zahodne in osrednje Slovenije, opozarjajo na Agenciji za okolje.
Danes se je na cesto Zreče–Skomarje v Boharini vsul manjši zemeljski plaz, ki pa so ga že očistili. Ponekod so še vedno popolne zapore zaradi poplav, plazov in poškodovanih cestišč. Več o stanju na slovenskih cestah ...
V prihodnjih dneh bo v jutranjih in večernih urah ob slovenski obali povišano tudi plimovanje morja. V četrtek in petek med 8. in 10. uro lahko gladina morja na mareografski postaji v Kopru doseže višino med 310 in 330 centimetri ter ob tem poplavi nižje dele obale. V Kopru je danes morje poplavilo Semedelsko cesto, hujših posledic pa ni bilo.
Posebno priznanje za gasilce in reševalce
Danes se je z uničujočimi poplavami med 22. in 26. decembrom seznanila tudi celotna vlada. Ministrica za obrambo Ljubica Jelušič je dejala, da so vse pristojne službe izvedle vrsto ukrepov, s katerimi so preprečili najhujše. Ustrezno so se odzvali tudi župani, policija, Slovenska vojska in mnogi prostovoljci. Na vladi so se odločili, da bodo reševalcem, gasilcem in prostovoljcem izrekli posebno priznanje.

Sprejeli so tudi sklep, da se pospeši ocenjevanje škode. Končno poročilo o višini škode bo znano konec januarja, stroški intervencije pa naj bi po prvih podatkih znašali okoli 130 tisoč evrov. Po končnem poročilu pa bo sledil tudi sanacijski program. Jelušičeva je še dejala, da bodo tudi sprejeli sklep o pokritju stroškov intervencijskih ekip in dodala, da je bilo poplavljenih 450 objektov in 50 cest. Po državi je prišlo do kar 16 usadov in zemeljskih plazov.
Ministrica se zaveda, da bo treba v prihodnje več sredstev nameniti preventivi pred naravnimi nesrečami, prav tako pa bo treba zakonsko urediti status prostovoljcev, ki so zaposleni v podjetjih. Razmišljali so še o zmanjšanju DDV-ja podjetjem, ki zaposlujejo prostovoljce, vendar predlog zaradi finančne situacije v državi ni zaživel. V času neurij so občinam razdelili tudi 44 tisoč protipoplavnih vreč, kupili pa jih bodo še 100.000.
Škoda bi bila po besedah ministrice še večja, če sanacija po poplavah pred dvema letoma ne bi bila narejena tako dobro, kot je bila. Velik prispevek pri preprečevanju poplav pa je imelo po njenih besedah tudi ustrezno reagiranje hidroelektrarn, ki so "z regulacijo pretoka voda preprečile nenadzorovano razlitje vode".
Na prizadetih območjih medtem intenzivno popisujejo škodo, ki naj bi jo šteli v milijonih. Vloge za povračilo morajo biti oddane do 15. januarja. Uprava za zaščito in reševanje je na seznam občin, ki bodo zbirale vloge za povračilo škode zaradi posledic nedavnih poplav, uvrstila tudi Mestno občino Ljubljana in občino Sežana. Vloge od ponedeljka že zbirajo v občinah Šoštanj, Hrastnik, Krško, Brežice, Litija, Dol pri Ljubljani, Bohinj, Jesenice, Jezersko, Kranjska Gora, Kranj, Naklo, Radovljica, Škofja Loka, Tržič, Železniki, Žirovnica, Ajdovščina, Vipava, Nova Gorica, Miren-Kostanjevica, Kobarid, Tolmin, Kanal ob Soči in Idrija.
Na podlagi zbranih podatkov bo državna komisija za oceno škode naredila skupno poročilo, ki bo poslano v odločanje na vlado. Ta lahko po zakonu o odpravi posledic naravnih nesreč državna sredstva za povračilo škode odobri, če je skupna neposredna škoda višja od 0,3 promila načrtovanih prihodkov državnega proračuna.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.