Slovenija

Zemlja lahko še drsi

Ljubljana, 30. 12. 2009 07.39 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
D.Š./Š.Z./STA
Komentarji
16

Poplavljene površine na kraških poljih se lahko še povečajo, večja je možnost zemeljskih zdrsov, zlasti v zahodni in osrednji Sloveniji. Tudi morje lahko spet poplavi.

Pretoki kraških rek v jugozahodni Sloveniji se bodo v četrtek in petek spet povečali, opozarjajo na Agenciji za okolje. Poplavljene površine na kraških poljih Notranjskega krasa se bodo v prihodnjih dneh predvidoma do sobote še nekoliko povečale. V tem času bo še vedno povečana možnost zemeljskih zdrsov zlasti na območjih zahodne in osrednje Slovenije, opozarjajo na Agenciji za okolje.

Danes se je na cesto Zreče–Skomarje v Boharini vsul manjši zemeljski plaz, ki pa so ga že očistili. Ponekod so še vedno popolne zapore zaradi poplav, plazov in poškodovanih cestišč. Več o stanju na slovenskih cestah ...

V prihodnjih dneh bo v jutranjih in večernih urah ob slovenski obali povišano tudi plimovanje morja. V četrtek in petek med 8. in 10. uro lahko gladina morja na mareografski postaji v Kopru doseže višino med 310 in 330 centimetri ter ob tem poplavi nižje dele obale. V Kopru je danes morje poplavilo Semedelsko cesto, hujših posledic pa ni bilo.

Več o vremenski napovedi ...

Posebno priznanje za gasilce in reševalce

Danes se je z uničujočimi poplavami med 22. in 26. decembrom seznanila tudi celotna vlada. Ministrica za obrambo Ljubica Jelušič je dejala, da so vse pristojne službe izvedle vrsto ukrepov, s katerimi so preprečili najhujše. Ustrezno so se odzvali tudi župani, policija, Slovenska vojska in mnogi prostovoljci. Na vladi so se odločili, da bodo reševalcem, gasilcem in prostovoljcem izrekli posebno priznanje.

Poplave v Krški vasi
Poplave v Krški vasi FOTO: Slavko Piltaver
Premier Borut Pahor si je v soboto v Bohinju ogledal nastalo škodo in dejal, da bo država pri pomoči ukrepala interventno. "Še pred novim letom se bo vlada seznanila s prvo informacijo o nastali škodi in pripravila podlago, da bo hitro pomagala tudi s sredstvi," je obljubil.

Sprejeli so tudi sklep, da se pospeši ocenjevanje škode. Končno poročilo o višini škode bo znano konec januarja, stroški intervencije pa naj bi po prvih podatkih znašali okoli 130 tisoč evrov. Po končnem poročilu pa bo sledil tudi sanacijski program. Jelušičeva je še dejala, da bodo tudi sprejeli sklep o pokritju stroškov intervencijskih ekip in dodala, da je bilo poplavljenih 450 objektov in 50 cest. Po državi je prišlo do kar 16 usadov in zemeljskih plazov.

Ministrica se zaveda, da bo treba v prihodnje več sredstev nameniti preventivi pred naravnimi nesrečami, prav tako pa bo treba zakonsko urediti status prostovoljcev, ki so zaposleni v podjetjih. Razmišljali so še o zmanjšanju DDV-ja podjetjem, ki zaposlujejo prostovoljce, vendar predlog zaradi finančne situacije v državi ni zaživel. V času neurij so občinam razdelili tudi 44 tisoč protipoplavnih vreč, kupili pa jih bodo še 100.000.

Škoda bi bila po besedah ministrice še večja, če sanacija po poplavah pred dvema letoma ne bi bila narejena tako dobro, kot je bila. Velik prispevek pri preprečevanju poplav pa je imelo po njenih besedah tudi ustrezno reagiranje hidroelektrarn, ki so "z regulacijo pretoka voda preprečile nenadzorovano razlitje vode".

Na prizadetih območjih medtem intenzivno popisujejo škodo, ki naj bi jo šteli v milijonih. Vloge za povračilo morajo biti oddane do 15. januarja. Uprava za zaščito in reševanje je na seznam občin, ki bodo zbirale vloge za povračilo škode zaradi posledic nedavnih poplav, uvrstila tudi Mestno občino Ljubljana in občino Sežana. Vloge od ponedeljka že zbirajo v občinah Šoštanj, Hrastnik, Krško, Brežice, Litija, Dol pri Ljubljani, Bohinj, Jesenice, Jezersko, Kranjska Gora, Kranj, Naklo, Radovljica, Škofja Loka, Tržič, Železniki, Žirovnica, Ajdovščina, Vipava, Nova Gorica, Miren-Kostanjevica, Kobarid, Tolmin, Kanal ob Soči in Idrija.

Na podlagi zbranih podatkov bo državna komisija za oceno škode naredila skupno poročilo, ki bo poslano v odločanje na vlado. Ta lahko po zakonu o odpravi posledic naravnih nesreč državna sredstva za povračilo škode odobri, če je skupna neposredna škoda višja od 0,3 promila načrtovanih prihodkov državnega proračuna.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (16)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Protizujfom
31. 12. 2009 06.36
Potem naj naše vojake plača Nato,gasilcem pa nameni njihovo plačo.Od vojske še nikoli nismo imeli koristi.
pinko
30. 12. 2009 18.43
posebno priznanje si zasluži tudi vsemogočni,ki je poslal dež namesto snega,ki bi ga bilo okrog pet metrov in bi ga kidali do prvega maja.
User374389
30. 12. 2009 13.41
Že tud beseda hvala neki pomeni.
Tonček Balonček
30. 12. 2009 13.39
Patria ni za reševanje ampak za uničevanje "žive sile i materialnih sredstava", kot so se strokovno izražali v JLA. Ampak če jih npr. v Afganistanu naši fanje dovolj pobijemo, s tem rešijo veliko potencialnih žrtev terorizma pri nas. Potrebno ej marsikaj, gre za prioritete! Gasilci so v Sloveniji čisto spodobno opremljeni, problemi so drugje. Delodajalci jih postrani gledajo, če gredo iz službe zaradi intervencij, odobno kot krvodajalce, gorske reševalce itd. Ampak njihove ure bi morala refundirati država oziroma služba za reševanje... pri MORS-u, ne delodajalec. Če bi bil moj natakar gasilec ali reševalec, je to pač njegov problem in državni, ne moj!
User355705
30. 12. 2009 13.28
+1
Koliko stane ena patrija? Koliko transportno letalo? Koliko bolnišnica, tista, ki v Mariboru razpada? Policijski vodni top? En gasilski avto je, komplet, z vso opremo vreden okrog 230.000 evrov. Koliko gasilskih vozil dobimo za eno patrijo? Koliko življenj, premoženja, je rešila ena patrija? Koliko pa eno gasilsko vozilo? Kaj je tej državi bolj potrebno?
User482596
30. 12. 2009 13.06
Ocenjujejo pravijo. To zna trajat dolgo, vsaj toliko časa,da si bodo prizadeti pomagali sami. Če bo potem še kakšen evro prišel s strani države bo pa tud dobro. Na hitrost ne gre računat, ker je na vladni strani ni. Pane gre samo za to vlado, vse so enake kako bi da nebi.
Tonček Balonček
30. 12. 2009 13.04
Gasilci so delali pod vsemi režimi, pod Francem Jožefom, kraljem Aleksandrom, Hiterjem, Mussolinijem, Titom in ne vem, kaj naj bi bilo zdaj drugače. Običajno je pa na svetu tako, da manj kot ej denarja, več ej odlikovanj, saj izdelava tiste pločevine res ne pomeni večjega stroška. Prej ali slej bodo tudi delavci v salbših podjettjih namesto plače konec meseca prejeli npr. priznanja za vestnostn, za izjemno potrpežljivost itd.
User441310
30. 12. 2009 12.59
NISO SAM REŠILI DRŽAVO SO JI TUDI POMAGALI ČENE BI ŽE ZDAVNAJ BANKROTIRALA. KOLIKO GASILCI NAREDIJO PROSTOVOLJNIH DELOVNIH UR TURK JIH PA ŠE NE POGLEDA KDAJ BO KOGA ODLIKOVAL.
loznjak
30. 12. 2009 12.50
me prav zanima,koliko ur so naredili vojaki slovenske vojske na terenu SAJ SO PLAČANI ZA TO.Nam gasilcem prostovoljcem pa hvala in nič več, za opremo moramo pa PROSNJAČITI. ŽALOSTNO ! ! ! !
Tonček Balonček
30. 12. 2009 12.30
V drugi republiki ne bo več poplav in potresov, če pa že, bo za hitro pomoč in nepovratna sredstva spet poskrbel Janez Podobnik, bodoči minister za okolje in prostor, kot je v Posočju in v Železnikih že storil ta skromni mož izpod cerkljanskih hribov. Škode na Gorenjskem je bilo za eno patrio (brez municije, opremljene le z bombometom). Erjavec, ki ej naročil te patrije, se pa zdaj pajdaši s komunisti! Vsem ej znano, da Janša s temi patriami i imel nič, Erjavec ga je postavil pred dejstvo!
User422732
30. 12. 2009 12.24
bravo za gasilce in reševalce;)
Nauders
30. 12. 2009 12.22
Patria ima prednost pre poplavami
User446084
30. 12. 2009 12.17
Ob takem dogotku se tudi spomnimo kako so ti isti ki so sedaj na vrhu posilili vse delovne ljudi za pomoč pri potresu v Posočju jim z represijo pobrali denar ga zaluckali oškodovancem pa podelili pasje kredite,..da je bilo skoraj za samomor in še danes odplačujejo pufe. . Tudi tega se spomnimo vase zagledani Pahor..??
User480717
30. 12. 2009 12.15
Same pohvale in priznanja ... sem in tja tudi borna denarna nagrada ... efekta pa nobenga ...
Tonček Balonček
30. 12. 2009 08.38
V takih trenuktih se zavedamo, kako dober minister za okolje je bil Janez Podobnik. Spomnimo se le, kako hitro so sanirali Log pod Magartom in Železnike.
User474754
30. 12. 2009 08.00
sej vem da tale komentar zdele ni na mestu. samo je pa dejstvo da država premalo skrbi za ceste vodotoke in na sploh na vso infrastrukturo med drugim tudi za železnice. vsako leto se izplača nevem kolko denarja za urejanje mestnih središč za novo leto, za najnujnejše stvari pa ni denarja.kako je to sploh mogoče bi se človek vprašal. tko da ljudje če ste pametni, volte mene na naslednjih volitvah. med drugimi stvarmi bomo uvedli ptičjo hišico v vsakem gospodinstvu in kar nekaj drugih zanimivih novosti, ki pa vam jih zaenkrat še ne bom razkril, da ne bojo potem prepisovali moje ideje in jih prodajali naprej za lastne. lepe praznike vam želi predsednik stranke pob in borec za pravice kislega zelja in trdokuhanih jajc.