
Vlada se je na današnji seji seznanila z mnenjem državnega sveta, ki ga je ta sprejel ob obravnavi t. i. tehničnega zakona o izbrisanih 5. novembra, in z zahtevo, da državni zbor vnovič odloča o tem zakonu. Vlada opozarja, da izdaja odločb o ugotovitvi stalnega prebivanja v Sloveniji ne bo podlaga za pridobitev državljanstva, oziroma zavrača trditve, da se izbrisanim s tem zakonom ureja državljanstvo. Zakon tudi ne daje dodatne pravne podlage za morebitno uveljavljanje odškodninskih zahtevkov za povzročeno škodo, so sporočili z urada vlade za informiranje.
Vlada meni, da je država dolžna spoštovati odločbo ustavnega sodišča glede izbrisanih, zato je treba odločbo ustavnega sodišča izvršiti, za to pa je treba sprejeti zakon. Zakon o izvršitvi 8. točke odločbe ustavnega sodišča, ki je bil sprejet 29. oktobra, po opozorilu vlade zagotavlja stalno prebivanje od 25. februarja 1992 tistim tujcem, ki so v Sloveniji po tem datumu že pridobili dovoljenje za stalno prebivanje in v upravnem postopku dokazali stalno bivanje v Sloveniji. Deset strokovnjakov ustavnega in pravnega prava je podpisalo mnenje, da je za izvršitev 8. točke navedene ustavne odločbe treba sprejeti zakon. Nimajo prav tisti, ki trdijo, da je upravne odločbe dopustno izdajati neposredno na temelju odločbe ustavnega sodišča, pravi vlada. Neresnične so po njenem tudi trditve, da bodo po tehničnem zakonu dobili dovoljenje za bivanje za nazaj tudi tisti, ki v Sloveniji niso bivali oz. tega dokazali v upravnem postopku izdaje odločbe o stalnem prebivališču.
Tudi o vključevanju v zvezo Nato
Na seji je vlada sprejela tudi informacijo o poteku prilagajanja standardom zveze Nato ter o izvrševanju nalog iz časovnice za izvedbo reform iz letnega nacionalnega programa za izvajanje akcijskega načrta za članstvo 2003-2004, so sporočili iz urada vlade za informiranje. Vlada je danes določila tudi besedilo predloga zakona o ratifikaciji nadaljnjega dodatnega protokola k sporazumu med državami pogodbenicami Severnoatlantske pogodbe in drugimi državami, ki sodelujejo v Partnerstvu za mir, glede statusa njihovih sil, podpisanega v Bruslju 15. oktobra 2003. Vlada je predlog zakona o ratifikaciji nadaljnjega dodatnega protokola poslala v obravnavo in sprejem v DZ.