Zmanjševanje razvojnega zaostanka Slovenije za najbolj razvitimi državami je po besedah premierja Boruta Pahorja skupen cilj vseh in vlada mu poskuša slediti po najboljših močeh. Bodo pa za to potrebne težke, zahtevne, a neizogibne strukturne reforme, je danes poslancem in poslankam zatrdil Pahor. Cilj zmanjševanja razvojnega zaostanka je vsebovan v vseh strateških dokumentih vlade, pravi premier.
Finančna in gospodarska kriza je razkrila neprilagojenost Slovenije, zato bodo strukturne spremembe nujne. Vlada bo jeseni ali do začetka leta poskušala pripraviti predloge, ki bodo potem predmet javne razprave. Pomemben pristop vlade k soočanju s posledicami krize je po Pahorjevih besedah intenzivna priprava programskim ciljem usmerjenega proračuna za leti 2010 in 2011. "To bo drugačen proračun," je poudaril Pahor. Kot je dodal, pa še nihče ni dal recepta za reševanje krize "in tudi naša vlada ga nima".
Stabilizacija z drugim rebalansom proračuna?
Kot je zatrdil Pahor, vlada padec BDP v prvem letošnjem četrtletju skuša stabilizirati tako, da bo Slovenija z drugim rebalansom državnega proračuna, ki ga bo DZ obravnaval v četrtek in petek, in z drugimi ukrepi počasi ter zagotovo prišla do končne stabilizacije gospodarstva in preobrata navzgor.
Na poslansko vprašanje glede drugega rebalansa je Pahor zatrdil, da je bil ta pripravljen zelo pozorno. Proračun sledi cilju, da Slovenija ohrani primanjkljaj na ravni, ki bo skupaj s programskim proračunom za leti 2010 in 2011 omogočil javnofinančno vzdržnost. Ob tem je premier opozoril, da bo treba izredno varčevati in zaradi tega je vlada tudi sprejela varčevalne ukrepe.
Pahor je predlog drugega rebalansa proračuna, ki prihodke zaradi zmanjšane gospodarske aktivnosti in bistvenega znižanja davčnih prihodkov – ti so skoraj eno milijardo evrov pod lansko ravnjo – zmanjšuje za 860 milijonov evrov, označil kot dobrega. "Površno gledano bi lahko vlada znižala tudi odhodke. Ampak to ni mogoče," je zatrdil Pahor.
Še 125 milijonov za pokojninsko blagajno
Vlada se je odločila, da bo zagotovila 125 milijonov za dodatne obveznosti do pokojninske blagajne. Kot je dodal Pahor, so izdatke za blago in storitve v drugem rebalansu zmanjšali skoraj za desetino.
Na vprašanje, kaj je vlada storila na področju zniževanja stroškov javne uprave, pa je Pahor odgovoril, da se vlada s tem intenzivno ukvarja. V zvezi s tem je vlada sprejela 46 ukrepov, natančno poročilo o njihovem izvajanju pa je pripravilo ministrstvo za javno upravo in je v vladni proceduri, je še dejal.
Navedbe poslanca Jožeta Tanka (SDS), da je tudi zaradi afer, v katere so posredno ali neposredno vpleteni ministri, načeta učinkovitost vlade, je Pahor zavrnil. "Če bi kot premier presodil, da vlada ne deluje homogeno in dovolj učinkovito, bi predlagal njeno rekonstrukcijo oziroma vprašal DZ za zaupanje vladi," je poudaril Pahor in menil, da vsak minister po svojih močeh opravlja svoje delo, ki pa ne poteka brez napak in spodrsljajev. Toda Slovenija po njegovem prepričanju potrebuje vlado, ki se bo v celoti posvetila vprašanjem, povezanim s krizo, kar tudi v celoti počne, je še dejal in dodal, da je z ministri zadovoljen.
Nov zakon na področju zaposlovanja
Pristojna ministrstva se po besedah Pahorja zavedajo problematike izposoje delavcev in jih rešujejo. Vlada zato pripravlja nov zakon na področju zaposlovanja, ki bo področje zagotavljanja dela uredil pregledneje, da do anomalij ne bo več prihajalo, je pojasnil Pahor.
Poslanec SNS Bogdan Barovič je v poslanskem vprašanju premierju Pahorju o velikem številu zaposlenih tujcev v Sloveniji izpostavil, da se je po statističnih podatkih v začetku letošnjega leta zelo povečalo število tujih državljanov v Sloveniji ter da število zaposlenih tujcev ob 86.000 brezposelnih Slovencih presega 100.000. "Polovica tujcev, ki naj bi v Sloveniji delala, ima samostojna podjetja, teh je okvirno 50.000," je poudaril Barovič in izpostavil, da je dejavnost teh podjetij povečini izposoja delavcev.
Pahor je dejal, da je po podatkih Zavoda za zaposlovanje RS, ki zbira podatke o vrsti delovnih dovoljenj, v Sloveniji 1223 samozaposlenih tujcev, in sicer imajo dovoljenje za dobo od enega do treh let. Po besedah predsednika vlade se pristojna ministrstva zavedajo problematike izposoje delavcev in jih rešujejo, gre pa predvsem za sklepanje navideznih pogodb. "Inšpektorat za delo temu področju posveča posebno pozornost. V letu 2008 je bilo ugotovljenih 229 kršitev zakona o zaposlovanju in delu tujcev," je dodal premier.
Kot je izpostavil Pahor, tudi zaradi rešitve te problematike sedaj vlada pripravlja nov zakon na področju zaposlovanja, ki bo področje zagotavljanja dela uredil pregledneje, da do takih anomalij ne bo več prihajalo. Zakon pa naj bi bil že kmalu tudi v poslanskih klopeh.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.