Kratka zgodovina slovenskega političnega življenja kaže, da vlade le redko upoštevajo predloge opozicije. Tudi tokrat vlada ni sprejela opozicijskega predloga sprememb varčevalnega zakona, ki predvideva odpravo znižanja nekaterih pokojnin. Po mnenju vlade bi z njegovim sprejetjem nastale negativne finančne posledice za državni proračun v ocenjeni višini 60 milijonov evrov za letos in 75 milijonov za leto 2013.
Vlada poudarja, da gre za zakon, ki je po svoji naravi začasen, saj "ureja odziv in prilagoditev države in deležnikov državnega proračuna na gospodarsko situacijo, in sicer na način, da v največji možni meri sledi načelom enake obravnave vseh upravičencev". Opozarja tudi, da se znižanje pokojnin nanaša le na obdobje neugodnih makroekonomskih kazalnikov in "le na nadpovprečne pokojnine, torej tiste, ki so višje od 622 evrov".
Spomnili so tudi na to, da opozicijski predlog ne vsebuje obrazložitve finančnih učinkov, ki bi ga imelo izplačilo letnega dodatka za upokojence brez omejitev. Prav tako po navedbah vlade ne vsebuje vira za zagotovitev finančnih sredstev, s katerimi bi pokrili izpad sredstev, ki so bila privarčevana z uresničenjem 143. člena varčevalnega zakona.
Poslanski skupini SD in Pozitivne Slovenije sta predlog v DZ vložili 10. julija. Z njim bi spremenili 143. člen zakona, ki po njihovi oceni nesorazmerno posega v pravice nekaterih skupin upokojencev. Predlog predvideva povrnitev pravice do pokojnin iz proračuna in do letnega dodatka za upokojence.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.