Potem ko Jošku Jorasu v četrtek v Sečovljah ni uspelo odstraniti cvetličnih korit, ki zapirajo pot do njegove hiše, je izjavil, da pri odstranjevanju korit, ki ga nalaga odločba piranskega sodišča, ni bila problem hrvaška, temveč slovenska policija. Ta je po njegovem mnenju s tem, ko je vozilu, ki naj bi odstranilo korita, preprečila izstop iz Slovenije, jasno pokazala, da namen slovenske vlade ni ščitenje slovenskega ozemlja, temveč izogibanje incidentom na še nedoločeni mejni črti s Hrvaško v Sečovljah.
Joras ocenjuje, da je prišlo do zastraševanja voznika tovornjaka s strani slovenske policije. Ta je ob pomoči prometne inšpekcije ugotovila, da vozilo, ki naj bi odstranilo korita s tako imenovane evropske poti, ni imelo prometnega naloga do Sečovelj, ampak samo do Portoroža. Joras ocenjuje, da se Slovenija poslužuje jugoslovanskih metod zastraševanja, ko slovenskim državljanom ne dovoli, da bi uveljavljali svoje pravice v "okupatorski državi", kot je poimenoval Hrvaško.
Če se bo takšen odnos slovenskih oblasti nadaljeval, Joras grozi, da bo Slovenska ljudska stranka razpisala referendum o vstopu Hrvaške v Evropsko unijo. Joras napoveduje nadaljnje dejavnosti, s katerimi bo poskušal uveljaviti odlok o odstranitvi cvetličnih korit, vendar podrobnosti o morebitnih aktivnostih, kot tudi ne, kdaj bi se te pripetile, ni navedel.
V skladu z napovedmi naj bi Joras s člani Civilne iniciative za mejo v Istri danes poskušal izvršiti odločbo piranskega sodišča o odstranitvi cvetličnih korit s t.i. evropske poti, ki so jih tja postavile hrvaške oblasti. Predstavniki iniciative so jih poskušali odstraniti že v ponedeljek, a so dali nato hrvaški strani tri dni dodatnega časa za njihovo odstranitev. Ker hrvaške oblasti korit niso odstranile, so jih nameravali odstraniti danes ob 17. uri.
Okrajno sodišče v Piranu je 4. maja presodilo, da mora hrvaška stran korita umakniti, če ne pa jih lahko odstrani tožnik Joras. Cvetlična korita je postavila hrvaška policija, da bi Jorasu preprečila dostop na levi breg Dragonje mimo hrvaškega mejnega prehoda. Joras se je nato pritožil na sodišče v Piranu zaradi motenja posesti, sodišče pa je njegovi pritožbi ugodilo.
Hrvaška policija je korita postavila po incidentu 20. aprila, med katerim je Joras med drugim padel tudi v Dragonjo. Slovensko zunanje ministrstvo se je na dogodek odzvalo z noto hrvaški strani. Poudarilo je tudi, da stoji hiša Joška Jorasa na slovenskem ozemlju, medtem ko Zagreb trdi, da gre za hrvaško ozemlje in meni, da je uredba piranskega sodišča neveljavna.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.