Predsednik vlade Janez Janša je ob začetku februarskega zasedanja odgovoril na vprašanja glede parnerstva pri gospodarsih in socialnih reformah poveda, da je vlada pripravljena prisluhniti tudi opozicijskim pobudam, "kar pa ne pomeni, da bo mogoče popolnoma uskladiti čisto vse predvidene ukrepe".
Vprašanji Pavla Gantarja (LDS) in Mirana Potrča SD) sta se nanašali na vladni predlog sporazuma o partnerstvu za razvoj, ki ga je premier Janša naslovil na predsednike parlamentarnih strank.
Janša je na Potrčevo vprašanje, ali je vlada pripravljena odstopiti od vseh rešitev, o katerih ni soglasja, dejal, da "žal ne more odgovoriti pritrdilno". Potrč je dejal, da če podpis partnerstva za razvoj pomeni pristati na celoten paket, "je to težava", kot dobro pa je ocenil pripravljenost vlade na usklajevanje o določenih ukrepih že pred parlamentarnim postopkom.
"Pričakujem, da bomo k temu pomembnemu projektu pristopili dobronamerno," je dejal Janša in izrazil prepričanje, da je v Sloveniji "dovolj potencialov, da ta projekt izpeljemo dobro, brez da bi si kdo jemal pravico veta ali da bi zahteval, da se prav vsi ukrepi iz okvira reform uskladijo in sprejmejo tako, kot sam hoče".
Gantar je vladi očital, da je v zadnjem letu sprejela nekaj zakonov in drugih ukrepov, ki so v nasprotju s predlaganim sporazumom o partnerstvu za razvoj pa tudi okvirom gospodarskih in socialnih reform. Zato je Janšo povprašal, ali je pripravljen pristati na temeljit pregled in revizijo tistih zakonov, podzakonskih aktov in drugih ukrepov, ki so bili sprejeti v mandatu njegove vlade in ki po mnenju LDS odstopajo od deklariranih razvojnih usmeritev Slovenije.
Poslancu LDS je Janša očital, da želi največja opozicijska stranka svoje sodelovanje pogojevati. "Tisto, kar smo mi ponudili, je vse napisano v dokumentu in bi želeli dobiti poštene in realne odgovore na takšno ponudbo. Ne pa da se zdaj malo da ne od nas zahteva, da razveljavimo volitve iz leta 2004, zato da se bo LDS pripravljena pogovarjati o prihodnosti države."
Mirana Potrča je zanimalo, kako bo podpisnikom sporazuma omogočil, da enakopravno ovrednotijo program predvidenih vladnih ukrepov in da se iz programa vlade izločijo, dopolnijo oziroma spremenijo vsi tisti ukrepi, glede katerih ni polnega soglasja.
Predsednik vlade je v obeh odgovorih poslancema ponovil, da je to njegov tretji poskus usklajevanja predvidenih reformnih ukrepov. Na drugem sestanku s predstavniki parlamentarnih strank so prišli do spoznanja, da pri večini opozicijskih strank ni pripravljenosti na pogovor. "Vlada je tako še pred sprejemom okvira gospodarskih in socialnih reform gradivo ponudila v obravnavo in večinsko soglasje, do soglasja pa ni prišlo predvsem zaradi nepripravljenosti največje opozicijske stranke."
Sicer pa gre za predlog, zato so dobrodošle vse pobude, je dejal Janša in napovedal, da se bo, potem ko bo dobil vse odgovore, odločil, ali je sploh smiselno sklicevati še tretji sestanek parlamentarnih strank.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.