Vlada je na podlagi zakona o zagotovitvi sredstev za odpravo posledic suše, neurja s točo, plazenja tal in sluzenja morja v lanskem letu iz sredstev proračunske rezerve namenila 1,6 milijarde tolarjev za odpravo posledic suše. Alja Brglez, predstavnica za tisk vlade republike Slovenije, je za 24 ur povedala, da se je vlada odločila, da bo zagotovila del sredstev, ki jih dolguje za odpravljanje posledic suše še za lansko leto. "Na današnji korespondenčni seji je vlada sprejela sklep, da za odpravo posledic suše zagotovi milijardo šesto milijonov tolarjev. Ta sredstva smo delno nabrali iz drugih programov, delno pa iz neangažiranih sredstev proračunske rezerve in bodo lahko delno zapolnila škodo, ki je nastala. Za preostala sredstva, ki so potrebna za delno odpravo posledic suše, pa bo vlada morala sprejeti še dodaten sklep, ko bo ugotovila, kje je ta sredstva mogoče zagotoviti." Kot je znano, je vlada na podlagi omenjenega zakona za odpravo posledic suše ostala kmetom dolžna skupaj 3,4 milijarde tolarjev.

Predstavnica za tisk je povedala še, da bodo sredstva prednostno namenili tistim področjem, ki so v zadnjem obdobju s sušo najbolj prizadeta. "Vlada je zadolžila državno komisijo za sanacijo, da pri prirpavi predloga programa delitve sredstev prednostno upošteva občine, ki jih je na podlagi meteoroloških podatkov Agencije RS za okolje najbolj prizadela suša tudi v tem letu, tako da bodo tiste, ki so bile lani in letos najbolj prizadete, najprej dobila ta sredstva." Omenjena komisija je tudi zadolžena za določitev nosilcev postopkov in metod ocenjevanja ter verifikacijo škode po letošnji suši. Končno poročilo mora biti posredovano najkasneje do 30. oktobra letos.
Medtem ko vremenoslovci napovedujejo, da bo suša vse hujša, pa so kmetje že zdaj v zelo težkem položaju. Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije po prvih poročilih ocenjuje, da je škode za več deset milijard tolarjev in poziva vlado, naj kmetom nemudoma pomaga. Po ugotovitvah kmetijsko gozdarske zbornice, je suša hudo prizadela številna območja v Sloveniji. Domala povsod je ogrozila letošnji pridelek in za seboj pustila opustošena polja. V težkem položaju so tudi živinorejci, ki jim zmanjkuje krme in pitne vode.
Sicer pa suša ni bila edina nesreča, ki je letos prizadela slovenske kmete. Že pred njo so ponekod pridelek zmanjšala neurja, zemljo na Primorskem dodatno suši burja, škodo pa so začele delati tudi miši. Ker je to že drugo sušno leto zapored, kmete skrbi, da so takšne nesreče posledica spremembe klime in prihodnje leto pričakujejo s strahom.
Kmetje so predvsem ogorčeni, ker jim vlada še vedno ni izplačala vseh sredstev za odpravo posledic lanske suše. Ogorčeni so bili predvsem nad izjavami ministra za okolje in prostor Janeza Kopača, da denarja ne bo mogoče izplačati. Na korespondenčni seji je vlada namreč obravnavala predlog o zagotovitvi 3,4 milijarde tolarjev kmetom, kolikor jim je še ostala dolžna po lanskem interventnem zakonu o odpravi posledic suše. Na Kopačev predlog naj bi 1,6 milijarde tolarjev zagotovili iz proračunskih rezerv, namenjenih za popotresno obnovo Posočja. Vire za preostala sredstva pa bodo morali poiskati na ministrstvu za finance. Ministri so se na seji seznanili tudi s posledicami letošnje suše, ki je po ocenah že presegla lansko.