Tonin je podpis memoranduma pospremil z besedami, da gre za zgodovinski dan za Slovenijo. "Z današnjim podpisom memoranduna o sodelovanju z OCCAR za upravljanje programa boxer smo končno tam, kjer bi morali biti pred 15 leti. Slovenija dobiva vrhunska vozila, ki bodo namenjena nacionalni obrambi in kolektivni obrambi v okviru Nata," je zapisal.
Odhajajoča vlada pod vodstvom Janeza Janše je sicer Tonina za podpis tega memoranduma pooblastila danes. Slovenija je s podpisom tega memoranduma postala članica Organizacije za sodelovanje pri skupnem oboroževanju (OCCAR), katere predstavniki bodo zatem v imenu Slovenije podpisali pogodbo z dobaviteljem boxerjev, nemškim podjetjem Artec, so za STA pojasnili na ministrstvu za obrambo.
Ministrstvo za obrambo načrtuje, da bo Slovenija za nakup 45 vozil boxer z nameščeno oborožitveno opremo in za logistično podporo, rezervne dele, specialno orodje in testno opremo, integracijo sistemov, testiranje, usposabljanja, dokumentacijo, razvoj in projektno vodenje skupaj odštela 343,43 milijona evrov skupaj z davkom na dodano vrednost.
Nova koalicija pa nakupu oklepnikov nasprotuje, je na sredini novinarski konferenci, na kateri najverjetnejši mandatar za sestavo vlade Robert Golob predstavil kandidate za ministre, dejal Luka Mesec, ki bo eden izmed treh podpredsednikov nove vlade. Golob pa je pojasnil, da nakupa ne podpirajo zaradi spremenjenih okoliščin v primerjavi z obdobjem, ko je bila ta odločitev sprejeta. Napovedal je tudi uporabo pravnih sredstev.
Podpis memoranduma o soglasju prinaša finančne posledice v višini 7,2 milijona evrov
Vlada se je z namero o podpisu Memoranduma o soglasju k programu Boxer v okviru Organizacije za sodelovanje pri skupnem oboroževanju (OCCAR) seznanila na dopisni seji seznanila in soglašala s prevzemom finančnih obveznosti za izvedbo programa Boxer v breme proračunov za leta 2022–2026.
"Memorandum o soglasju vsebuje finančne določbe, ki se nanašajo na povračilo razvojnih stroškov za vozila boxer, in tudi posamezne finančne določbe, ki opredeljujejo izhodišča za financiranje programa Boxer v smislu administrativnih in operativnih stroškov, ki pa jih določneje, predvsem v smislu načina izračuna teh stroškov in obveze za plačilo, določa programska odločitev. Poleg navedenega memorandum o soglasju ureja še nekatere druge vidike sodelovanja držav v programu Boxer, zlasti glede tehnične in administrativne pomoči, izmenjave, uporabe in prenosa informacij, posebnih orodij, zagotavljanja kakovosti, prodaje in prenosa tretjim osebam, dajatev, davkov, carin in podobnih stroškov, dostopa do ustanov, varnosti, sprejemanja novih udeležencev, odškodninskih zahtevkov, reševanja sporov, odstopa in prenehanja veljavnosti, sprememb, jezika in začetka veljavnosti," so našteli.
Podpis memoranduma o soglasju prinaša finančne posledice v višini 7,2 milijona evrov, ki se nanašajo na povračilo razvojnih stroškov. Plačali jih bomo v enkratnem znesku v letu 2022, zagotavljajo na vladi. Finančna sredstva so zagotovljena z Zakonom o zagotavljanju sredstev za investicije v Slovenski vojski v letih 2021–2026. Drugih neposrednih finančnih posledic za Slovenijo podpis memoranduma o soglasju ne prinaša; te bodo nastale šele s sklenitvijo pravno zavezujoče programske odločitve in pogodbe o nakupu vozil boxer z glavnim dobaviteljem, pojasnjujejo na Gregorčičevi.
Za Slovenijo je sicer ob 45 vozilih predviden tudi paket začetne logistične podpore, ki med drugim obsega pakete za usposabljanje in opremo, rezervne dele, posebno orodje in testno opremo, tehnične publikacije, podporno opremo in podporo uporabnikom, so sporočili z vlade.
Kakšna bo cena?
"Ministrstvo za obrambo načrtuje nakup 45 vozil boxer z nameščenim topom kalibra 30 mm, za kar je od OCCAR prejelo ponudbo, ki vključuje tudi logistično podporo, rezervne dele, specialno orodje in testno opremo, integracijo sistemov, testiranje, usposabljanja, dokumentacijo, razvoj in projektno vodenje," so po današnji seji sporočili z vlade.
Še prejšnji teden je minister za obrambo Matej Tonin razlagal, da bo Slovenija za oklepnike z oborožitveno opremo odštela 240 milijonov evrov, preostali del kupnine pa bo namenjen za rezervne dele, usposabljanja in vzdrževanje boxerjev (40 milijonov evrov) ter plačilo DDV (61,9 milijona evrov).
Vlada je sicer danes soglašala s prevzemom obveznosti v breme proračunov za leta 2022–2026, ki bodo po pogodbi znašale 343,43 milijona evrov z DDV. Za povrnitev razvojnih stroškov ostalim državam bo šlo 7,2 milijona evrov, za administrativne stroške pa trije milijoni. Ni sicer povsem jasno, ali so slednji stroški vračunani v 343,43 milijona evrov ali ne.
KOMENTARJI (702)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.