''Verjamem, da je sedaj že ta vlada zbrala dovolj izkušenj, da lahko v jesenskem delu, ki bo resnično zelo pomemben, uvede neko novo prakso,'' je v pogovoru v oddaji TV Klub dejal predsednik republike Danilo Türk. Želi si namreč, da vlada opusti svojo navado razpravljati pred javnostjo obširno in polemično.
''Veliko bolje bo, če se razprave opravijo znotraj vlade. In če je treba, naj razpravljajo podnevi in ponoči. In potem pridejo z dobrimi, odločnimi rešitvami in energično izvedbo,'' vladi svetuje predsednik republike.
'Ni treba vedno spreminjati zakonov'
Türk je spregovoril tudi o ravnanju vodstva Vegrada z delavci, ki so jih po hrano napotili kar na Rdeči križ, saj jim plač niso izplačali. To je po predsednikovih besedah ''nesprejemljivo'', ravnanje vodstva Vegrada pa ''cinično in vredno vsega obsojanja''. Ob tem je izrazil upanje, da se bodo glede tega oglasili tudi drugi, pri čemer je izpostavil društvo Manager, kajti ta praksa po njegovih besedah meče izjemno slabo luč na slovenske podjetnike in slovensko gospodarstvo, poleg preostalega.
''Upam, da se bo ukrepalo. Pri nas imamo prakso, ko se preveč odlaša z ukrepanjem, ko stvari nekako potonejo v pozabo, ker se rešitve odlagajo. Verjamem, da je primer Vegrad primer, na katerem bi se morala ta praksa začeti spreminjati,'' je dejal Türk.
''Mi imamo sicer v tej družbi problem s počasnostjo, neustreznostjo in slabo učinkovitostjo inšpekcij, vseh vrst inšpekcij. Tukaj država ne funkcionira dovolj dobro.'' Praksa se mora spremeniti, je dejal in poudaril, da ni treba vedno spreminjati zakonov, lahko se spremeni praksa. Inšpekcije morajo delovati hitreje, bolj učinkovito. To velja tudi za druge organe, tudi za tožilstvo.
'Slovenija ni tako siromašna, da ne bi zmogla'
''Tukaj gre za akutne stvari, kjer ne smemo spregledati širše slike. Pri nas se socialna slika družbe spreminja. Propad nekaterih podjetij, ki jih vidimo, pa jo bo še bolj,'' opozarja predsednik. Ob tem je dejal, da je vlada že začela pripravljati nekatere spremembe v socialni politiki. ''Tudi socialni transferji morajo biti reorganizirani. Tako da bodo bolj učinkovito pomagali tam, kjer je to najbolj potrebno, in da ne bo usmerjanja tja, kjer to ni potrebno.''
''Ne gre več za vprašanja socialnih izbir, temveč gre za vprašanje človekovih pravic. In Slovenija ni tako siromašna država, da ne bi zmogla teh rešitev. Zmogla jih bo, ampak pod pogojem, da se bo tu vodila odločna, čvrsta, usmerjena politika,'' je prepričan Türk.
Glede pokojninske reforme Türk pravi, da se je treba dogovoriti o tem kako in za koliko dvigniti upokojitveno starost. Je pa razočaran ko vidi, da še vedno nimamo dovolj dobrih izračunov, ki bi pokazali koliko delavcev ne bi zmoglo prenesti dviga upokojitvene starosti. Podatkov pa je premalo.
Lastništvo v NLB je v nacionalnem interesu
''Okrog NLB se preveč govori,'' je odgovoril na vprašanje, ali je država dober ali slab lastnik banke, in dodal, da je bil posebno nezadovoljen z izjavami v tednu pred stresnimi testi. ''To je bil slab čas za razpravljanje o Ljubljanski banki,'' je povedal in pojasnil, da se je s tem ta banka uvrstila med banke, za katere je potrebna nadaljnja skrb, kar se je v mednarodni skupnosti opazilo in to škoduje.
Predsednik bi rad videl, da bi se čim prej prešlo v realno določanje opcij za naprej, časa za nadaljnje razpravljanje pa po njegovem ni. Je pa lastništvo države v NLB po njegovih besedah v nacionalnem interesu Slovenije.
KOMENTARJI (90)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.