"Še enkrat odločno in z argumenti, ki sem jih že večkrat predstavil tudi javno, zavračam očitke iz današnjega sklepa vlade, ki naj bi bili razlog za mojo razrešitev. Današnji sklep vlade je težko razumeti drugače kot novo poglavje v nizu napadov na neodvisno STA in poskus zamenjave njenega vodstva. S takšnimi potezami se zamegljuje izhodiščno dejstvo: da vlada ne spoštuje zakona (PKP 7), ki jasno določa podlago za financiranje javne službe STA. To je že drugič v pol leta ustavljeno. Po zakonu o STA je za nadzor nad poslovanjem pristojen nadzorni svet družbe, ki je bil vedno seznanjen z vsemi odločitvami in ravnanji vodstva STA," sklep vlade in predlog nadzornemu svetu STA o razrešitvi direktorja komentira direktor STA Bojan Veselinovič.
Kot je poudaril, je STA vse poslovne odločitve sprejemala v skladu z zakonsko ureditvijo in v dobro družbe: "Dosledno spoštuje načela finančne preglednosti in pravila stroškovnega računovodstva za ločeno prikazovanje tržne in javne dejavnosti. STA o porabi sredstev iz naslova javne službe sproti vsa leta poroča Ukomu. Vlada, ki so ji po zakonu na voljo vse poslovne listine, jih ni nikoli zahtevala." Zato so večkrat slišani očitki, kako STA skriva podatke, povsem izmišljeni, je ponovil.
"Verjamem, da bomo skupaj s člani NS STA storili vse za to, da bi bila ustavljena sistematična razgradnja in blatenje STA. Nadaljevanje tega brezsramnega procesa si ob 30-letnici delovanja STA zaradi razvojnih dosežkov, kakovosti storitev in dobrih poslovnih rezultatov ne zaslužijo ne zaposleni ne NS STA. Nasprotno, STA si zasluži pošten in zakonit odnos, zahvalo, predvsem pa plačilo za opravljeno javno službo," je v odzivu dodal Veselinovič.
Mladen Terčelj, predsednik nadzornega sveta STA, pa je sporočil: "Ko bomo uradno seznanjeni s tem sklepom vlade, ga bo nadzorni svet STA preučil in tako kot vedno deloval v skladu z veljavno zakonodajo in poslovnikom o našem delu."
Na očitke o šikaniranju delavcev so se odzvali tudi v svetu delavcev in sindikatu STA in sporočili, da se na pristojne organe glede domnevnega šikaniranja ni obrnil nihče od zaposlenih.
V PEN ravnanje vlade razumejo kot izrecno nespoštovanje institucionalne avtonomije STA
Člani in članice PEN so, kot so zapisali v pisni izjavi za javnost, "globoko zaskrbljeni ob ravnanju in zahtevah" vlade v zvezi z delovanjem STA.
Ravnanje vlade in njenih izpostavljenih predstavnikov razumejo kot izrecno nespoštovanje institucionalne avtonomije STA, "ki bi jo v skladu z zakonom ravno vlada bila najbolj dolžna braniti in zagotavljati, a jo ravno ona sama krši", in kot nespoštovanje uredniške neodvisnosti STA, ki jo agenciji ravno tako zagotavlja zakon.
Spomnili so, da STA deluje vse od 20. junija 1991 in po njihovem vedenju ves ta čas opravlja svoje delo korektno. Njen prispevek zanesljivega vira informacij pa je po mnenju članstva PEN "v časih kakofonije lažnih novic, politično in še kako drugače prirejenih informacij, pojavov sovražnega govora in škodljivih dezinformacij, s katerimi trg preplavljajo različne spletne platforme, t. i. družbena omrežja in Facebook profili, Twitter ipd., izjemnega pomena".
"Nepristranske in korektno oblikovane informacije STA so vir in gradivo za praktično vse medije v Sloveniji in v mnogih primerih velikega pomena tudi za individualne iskalce verodostojnih in zaupanja vrednih informacij o dogajanju v Sloveniji in po svetu," so navedli.
Tako so prizadevanje vlade "žal, že nekaj časa prisiljeni razumeti kot poskus ali že kar kot postopek demontaže STA, namen katerega je očitno težnja po utišanju vira zaupanja vrednih informacij in zavestno prizadevanje spremeniti Slovenijo v neinformirano provinco, v kateri enostavno ne bo več mogoče priti do objektivnih poročil ne o dogajanju v Sloveniji in ne o dogajanju v svetu, razen seveda s pomočjo tujih medijev oziroma virov".
Po njihovih besedah zaradi tega pada tudi ugled Slovenije v mednarodni skupnosti.
Zato vlado pozivajo, naj korenito spremeni svoj odnos do STA, do medijev ter novinarjev in se tudi v primerih morebitnih nesporazumov obnaša demokratično. "Tudi za vlade in za njih še tem bolj velja zaveza spoštovanja svobode izražanja in razčiščevanja vseh odprtih vprašanj na način dialoga ob nujnem spoštovanju partnerjev, vpletenih v dialog," je še navedel upravni odbor Slovenskega centra PEN.
Vlada nadzornikom STA predlagala razrešitev Veselinoviča
Kot so zapisali v sporočilu po seji vlade, ta ugotavlja, "da je pri izpolnjevanju zakonskih obveznosti STA v letu 2020 prišlo do številnih kršitev, za katere je neposredno odgovoren direktor STA Bojan Veselinovič". "Direktor STA je neposredno odgovoren tudi za šikaniranje zaposlenih," navaja. Zato predlaga nadzornemu svetu, da Veselinoviča nemudoma razreši.
Vlada je sprejela tudi sklep, naj ministrstvo za notranje zadeve (MNZ) na podlagi poročila vladnega urada za komuniciranje preveri, ali navedene kršitve vsebujejo elemente utemeljenih sumov kaznivih dejanj, ki se preganjajo po uradni dolžnosti, ter ukrepa v skladu z zakonom.
V zvezi s sumi oškodovanja STA pa naj preveri tudi odgovornost predsednika nadzornega sveta in članov nadzornega sveta, ali je šlo pri njihovem izvajanju nadzora za kršitev zakona o gospodarskih družbah.
Poleg tega vlada inšpektoratu za delo predlaga, da naj v skladu s svojimi pristojnostmi opravi inšpekcijski nadzor in pregleda delovanje na STA.
KOMENTARJI (419)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.