"Mislim, da je danes skrajni čas, da se vsi, tako zavarovalnice kot banke, zavejo resnosti trenutka, ne da je to prepuščeno samo ljudem. To sporočilo je bilo jasno dano. Vzeli smo si 48 ur, da pridejo tudi banke s konkretnimi predlogi, kako bodo ljudem pomagale," je v izjavi medijem po srečanjih povedal Golob.
Banke, ki po srečanju izjav niso dajale, po poročanju Radia Slovenija sicer že odlagajo poplačila posojil za komitente, ki jih zaradi poplav ne morejo odplačevati. Predsednik uprave NLB Blaž Brodnjak je za radio dejal, naj se stranke obrnejo na poslovalnice in se dogovorijo s svetovalci, banka pa do takrat ne bo terjala poplačila.
Kot so pred tem sporočili iz kabineta predsednika vlade, je bil pogovor namenjen pregledu aktualnih razmer po katastrofi, ki je zadela Slovenijo, in ukrepom, ki so jih zavarovalnice in banke že sprejele ali jih še bodo, da bi ublažile stiske ljudi.
Zavarovalnice: Izplačila zavarovancem zaradi poplav ne bodo ogrožena
"Kakšni bodo končni učinki poplav na poslovanje zavarovalnic, v tem trenutku sicer še ne moremo oceniti, saj so popisi škod še vedno v teku, vsekakor pa lahko pričakujemo poslabšanje poslovnih rezultatov," je v sporočilu za javnost zapisalo Slovensko zavarovalno združenje. Pozornost namenjajo tudi jesenskim mesecem, ki so glavni poplavni meseci v državi.
Skupaj s premierjem pa so se strinjali, da je treba tudi v zavarovalniškem sektorju stopiti skupaj in se zavzeti k čimprejšnji sanaciji. Zato so zavarovalnice pristopile k poenostavljanju procesov reševanja škodnih zahtevkov, kot je na primer izplačilo stroškov čiščenja, kjer praviloma (odvisno sicer od stopnje poplavljenosti) zavarovalnice škode izplačujejo brez sicer zahtevanih dokazil v obliki računov za čiščenje.
Pomemben del škodnih zahtevkov se bo pokrival iz pozavarovalnih pogodb, pozavarovalnice pa bodo krile škode na podlagi pogodbenih določil, ki izhajajo iz sklenjenih zavarovalnih pogodb. Zato so se z Golobom pogovarjali tudi o pozavarovalni zaščiti.
"Lahko zatrdimo, da izplačila zavarovancem na podlagi zavarovalnih pogodb ne bodo v nobenem primeru ogrožena, saj so zavarovalnice, ki poslujejo v Sloveniji, tradicionalno konservativne pri svojem poslovanju, imajo visoke solventne zahteve (kar izhaja tudi iz dejstva, da je Slovenija naravnim katastrofam izredno izpostavljena država) ter varne oblike svoje zaščite v obliki pozavarovanj," so zatrdili v združenju.
Kar se tiče ustanovitve posebnega sklada za obnovo po poplavah, se tudi zavarovalniška panoga strinja, da je treba poiskati ustrezne rešitve za obnovo (najbolj) prizadetih območij in čim prej poskrbeti za sanacijo po poplavah (med drugim smo se odzvali pozivu za pomoč pri organizaciji cenitev škod na nivoju občin).
Zavarovalnice bodo po preučitvi škodnih zahtevkov in skladno s sklenjeno zavarovalno pogodbo določile višino zavarovalnine, ki bo izplačana zavarovancem, upoštevajoč zavarovalne predpise.
Vlada na seji nadaljevala z obravnavo interventnega zakona
Sanacijo škode, ki so jo za seboj pustile zgodovinske poplave so danes obravnavali tudi poslanke in poslanci. Na seji so namreč nadaljevali z obravnavo predlogov interventnega zakona.
Predlagane rešitve in ukrepi po eni strani spreminjajo in dopolnjujejo veljavne zakone, po drugi pa začasno uvajajo posebne ukrepe ali odstopajo od sistemske ureditve na več področjih. Predlagani ukrepi so usmerjeni v nujno obnovo poškodovane ali povsem uničene javne infrastrukture, v poenostavitev vrste postopkov in pridobivanja dovoljenj, poleg tega zakon vsebuje ukrepe za pomoč občinam, gospodarstvu ter prebivalkam in prebivalcem – tako neposredno gmotno prizadetim kot v smislu ohranitve delovnih mest, so po koncu seje sporočili z vlade.
KOMENTARJI (261)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.