S 1. julijem je v Sloveniji začel veljati ukrep obvezne uporabe računalniškega programa ali elektronske naprave, ki ne omogoča brisanja, popravljanja ali kakršnega koli spreminjanja izvornega zapisa, shranjenega v napravi ali na drugem mediju, brez hrambe prvotnih podatkov in vseh poznejših sprememb. Vendar pa predvsem sindikati, a tudi delodajalci, menijo, da ukrep ne zajema vseh poslovnih subjektov, ki poslujejo z gotovino, zato se zavzemajo za davčne blagajne po hrvaškem vzoru.

Gotovinsko poslovanje nadzirata davčna in carinska uprava, ki sta v preteklih dveh mesecih opravili 10.000 preventivnih obiskov ter 3600 davčnoinšpekcijskih nadzorov. Trenutno poteka pozivanje davčnih zavezancev za predložitev izpisa podatkov o izdanih računih pri gotovinskem poslovanju, med ugotovljenimi nepravilnostmi pa se omenjata pomanjkljive evidence, neizdajanje računov ali izdajanje nepopolnih računov.
Kot je po seji vlade povedal kmetijski minister Dejan Židan, so od 1. julija, odkar so uvedli virtualne davčne blagajne, imeli za 17 milijonov več prilivov v državni proračun, vendar poudarja, da celoten znesek ni rezultat uvedbe blagajn, ampak tudi višjega DDV. Kot pravi, bodo pravi rezultati na voljo šele novembra, in če ti ne bodo zadovoljivi, bodo s 1. januarjem 2014 uvedli davčne blagajne.
Kot je še povedal, bi radi sivo ekonomijo zmanjšali vsaj za polovico, saj kot pravi, tisti, ki ne plačujejo davkov, delajo dodatne stroške tistim, ki jih plačujejo.
Židan je pojasnil, da znaša obseg sive ekonomije v Sloveniji po nekaterih ocenah nekaj manj kot 30 odstotkov bruto domačega proizvoda ali okoli 10 milijard evrov, po uradnih ocenah pa okoli štiri milijarde evrov. Izračuni po njegovih besedah kažejo, da vsaka milijarde evrov sive ekonomije pomeni 100 milijonov neto izgube za proračun. Polovično zmanjšanje obsega sive ekonomije v Sloveniji naj bi tako pomenilo vsaj okoli 200 milijonov evrov dodatnih davčnih prihodkov.
KOMENTARJI (426)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.