Slovenija

Pred jesenjo urejanje pretočnosti vodotokov, pobuda en evro na prebivalca

Ljubljana, 16. 08. 2023 06.10 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

"Zavedamo se, da tudi jesen običajno prinese obilnejše deževje in poplave, zato na terenu že urejamo pretočnost vodotokov," je po srečanju predsednika vlade Roberta Goloba s predstavniki občinskih združenj povedal minister za naravne vire in prostor Uroš Brežan. Ob tem je napovedal, da bodo do 1. septembra pripravili predhodno oceno škode, na podlagi te pa bodo nato pripravili predhodni program odprave posledic. Občinske skupnosti so ob tem izpostavile tudi, da bo velik izziv predstavljalo tudi iskanje nadomestnih zemljišč. Ob tem so predstavili tudi pobudo en evro na prebivalca za pomoč prizadetim v poplavah. Odprto vprašanje pa ostaja odprtje šol na bolj opustošenih območjih.

Minister za naravne vire in prostor Uroš Brežan je po srečanju predsednika vlade Roberta Goloba s predstavniki občinskih združenj dejal, da udejanjanje zakona o odpravi posledic naravnih nesreč, ki je bil prejšnji teden sprejet v državnem zboru, že poteka.

"Na ministrstvu smo opravili sestanek na temo priprave predhodne ocene škode," je povedal. Na njem so se dogovorili, da bo ta pripravljena do 1. septembra predhodne ocene škode, na podlagi te pa bo nato pripravljen tudi predhodni program odprave posledic, za katerega država po tem zakonu zagotavlja 40 odstotkov predplačil vsem občinam.

Ob tem je izpostavil tudi dodatno skrbi, ki jo povzroča prihajajoča jesen. Tudi ta namreč, kot je poudaril, običajno postreže z obilnejšim deževjem in poplavami. Prav zaradi tega na terenu delajo tudi na vodotokih ter zagotavljajo njihovo pretočnost. "Zato je to eden ključnih ukrepov, s katerimi se na ministrstvu ta trenutek ukvarjamo," je dejal ter dodal da ob tem na vodotokih potekajo tudi interventni ukrepi zagotavljanja stabilnosti tal, zaradi varovanja infrastrukture in objektov.

Pri sanaciji bo ključni inštrument vzpostavitev tehnične pisarne na terenu, ki bo občinam, posameznikom in gospodarstvu pomagala pri iskanju pravih rešitev za odpravo posledic, za gradnjo in obnovo obstoječih prizadetih objektov, prav tako pa tudi za novogradnje.

Srečanje s predstavniki občin in gospodarstva
Srečanje s predstavniki občin in gospodarstva FOTO: Vlada RS

"Naslovili smo tudi dolgoročne in srednjeročne ukrepe, kjer se bo predvsem treba soočiti s preventivo, z nadaljevanjem gradnje in vmeščanjem protipoplavnih ukrepov. Tu bo zelo pomembno sodelovanje občin ter zagotavljanje sodelovanja vseh deležnikov, pa tudi sredstev tako v načrtu za ukrepanje in odpornost kot tudi  iz drugih virov," je še povedal.

Generalni direktor uprave za zaščito in reševanje Leon Behin je povedal, da se razmere po 11 dnevih ponekod umirjajo in gredo v zaključno fazo. "Zato je bilo danes tudi govora o tem, koliko časa bi še lahko imeli odprt državni načrt ob delovanju ob poplavah. Ta bo ostal odprt še nekaj časa," je dejal, a dodal, da bo treba počasi preiti v organiziran sanacijski del. "Za odpravo nekaterih stvari bodo potrebna leta," ocenjuje.

Z današnjim dnem se število prostovoljcev po njegovih besedah bistveno zmanjšuje, ostajajo pa gasilske in druge reševalne enote. "Zahvala vsem organizacijam, ki so v teh zadnjih dneh dale neizmeren doprinos, da so danes v veliko bolj optimističnem stanju. Zahvala seveda tudi vsem mednarodnim enotam," je dejal.

'Na posameznih lokacijah smo v intervenciji že praktično en mesec'

Behin je dejal, da treba narediti prvo oceno za izvedbo prvih sanacijskih interventnih plačil, istočasno pa da se že popisujejo tudi stroški intervencijskih stroškov, tudi za neurja v preteklosti. "Na posameznih lokacijah smo v intervenciji že praktično en mesec," je opomnil. Poudaril pa je tudi, da je treba ob tem pripraviti tudi podatke za solidarnostni sklad: "Časa je zelo malo, oktobra bo treba vložiti tudi ta zahtevek."

"Brez sodelovanja z vsemi vpletenimi deležniki bomo svoje cilje zelo težko dosegli," je dodal in ponovil apel za medsebojno obveščanje. 

S sestankom pa so zadovoljni tudi predstavniki občinskih združenj. Vladimir Prebilič je prisostvoval v imenu Skupnosti občin Slovenije in izrazil zadovoljstvo nad tem, da bodo vsi intervencijski stroški občinam povrnjeni: "Zaradi tega stvari nemoteno tečejo naprej."

Potrebna asistenca pri popisu škode, izziv v nadomestnih gradnjah

Ugotovili so, da nekaterim občinam primanjkuje tehnologije, zaradi česar so si občine med seboj priskočile na pomoč tudi tako, da so mobilizirale zaposlene v javnih gospodarskih službah in jih ponudile na pomoč drugim občinam. "Pomembno pa se nam je zdelo tudi poudariti, da bodo občine potrebovale asistenco pri popisu škode," je dejal. Pomembno je namreč, da do končne številke škode pridejo čim prej in zaprosijo za sredstva. 

Vladimir Prebilič
Vladimir Prebilič FOTO: Damjan Žibert

S Prebiličem se strinja tudi predsednik Združenja občin Slovenije Robert Smrdelj, ki je poudaril, da si morajo občine med seboj pomagati. "Običajno je šlo le za škodo na kmetijskih površinah, zdaj pa imamo tudi škodo na objektih. Najti moramo strokovnjake, ki bodo naredili korektne popise," je poudaril.

"Velik izziv pa bo tudi iskanje nadomestnih zemljišč; torej nekatera zemljišča, ki jih bomo potrebovali, da bomo vzpostavili tudi nadomestne gradnje. Ampak verjamem, da bomo v sodelovanju z vlado strli tudi ta oreh," je prepričan kočevski župan.

Smrdelj pa je ob tem izpostavil tudi sanacijo oz. urejanje vodotokov, kjer so najbolj problematični: "Jeseni lahko znova pričakujemo večje padavine in ne smemo ostali nepripravljeni. Velik izziv je tudi to projektiranje, na kakšen način lahko država z občino pride do ustreznih in učinkovitih rešitev v čim krajšem času." Dali pa so tudi apel za financiranje opreme za gasilska društva. Želijo si namreč sistemski pristop z razpisi, da so lahko gasilci dobro opremljeni tako s strani učinkovitosti kot tudi varnosti.

Tilen Klugler iz Združenja mestnih občin Slovenije pa je povedal, da so podali konkretne predloge, ki naj bodo vneseni v interventni zakon. Pa tudi, da je treba začeti vlagati v preventivo in ne kurativo.

Predstavili pobudo: en evro na prebivalca za pomoč prizadetim v poplavah

Prebilič je izpostavil tudi pobudo, ki so jo predstavili – evro na prebivalca za pomoč prizadetim v poplavah. Prizadetih je približno 157 občin v državi oz. dve tretjini občin.

"Tiste občine, ki so bodisi neprizadete ali manj prizadete, bodo iz postavke proračunske rezervacije ali iz postavke za naravne nesreče namenile denar tistim občinam, ki ta denar še kako potrebujejo," je pojasnil. Dejal je še, da je Kočevje že nakazalo 20 tisoč evrov, in sicer dvema v poplavah bolj prizadetima občinama – Solčavi in Ljubnu ob Savinji.

Kaj pa bo s šolami? Klugler je pojasnil, da o se tem še pogovarjajo in iščejo rešitve, saj nekatere ustanove s 1. septembrom ne bodo mogle odpreti svojih vrat. Na mizi je tako znova tudi možnost šolanja na daljavo. "Vprašanje se poraja pa tudi, kako bo potekal prevoz otrok do šol, saj je marsikatera cesta uničena," je še dejal ter dodal, da bodo o odločitvah sproti obveščali.

Na drugem srečanju s predstavniki Združenja občin Slovenije, Združenja mestnih občin Slovenije in Skupnosti občin Slovenije je predsednik vlade spregovoril o dosedanjem poteku intervencijskih in sanacijskih del na prizadetih območjih ter se pogovoril o novih predlogih in potrebah. Na srečanju so sodelovali tudi predstavnika Rdečega križa Slovenije in Slovenske karitas, ministri ter drugi predstavniki pristojnih resorjev.

Predloge prihodnjih ukrepov države bo sicer vlada po Golobovih napovedih obravnavala na četrtkovi seji. Ob tem je občine pozval k čimprejšnjemu popisu škode, na podlagi katerega jim lahko država izplača sredstva. Nekatere najbolj prizadete občine bodo popis začele že danes.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (581)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

?ebula
16. 08. 2023 21.59
+2
Nikdar konca!
zajebant1
16. 08. 2023 21.59
-6
Leve vlade samo obljubljajo pol pa nic iz tega , popotresna obnova nic lanska toca nic
zajebant1
16. 08. 2023 21.56
-7
Betuul
16. 08. 2023 21.48
+0
Kako je mišljen ta1€! Na položnicah! Ali direkt na davkarijo!
Gospod .
16. 08. 2023 21.47
+0
Vse lepo in prav. Naj se samo ne krade, ko se dela nekaj takega.
Betuul
16. 08. 2023 21.46
-1
Kakšen po 1.advent! Za celotno slo!
džonborno
16. 08. 2023 21.46
+0
1 euro po glavi je 2 mio za komplet Slovenijo! To ne bo niti za provizije ko bodo talali posle z obnovami. V gradbeništvu se provizije začnej z miljončkom, a ne g. Marko B?
jodr
16. 08. 2023 21.25
+1
Golob obljublja iz dneva v dan, obljub ne konca ne kraja, rezultati obljub pa čista nula.
Davorin Trstenjak
16. 08. 2023 21.10
+11
ta nateg smo že doživeli 2004, ko smo državljani nesebično prispevali ob potresu v Posočju, država pa je prizadetim "pomoč" ponudila v obliki kreditov
Bombardirc1
17. 08. 2023 08.29
+4
Iteb Tona
17. 08. 2023 14.11
Bomba, kdo je bil?????!!!!????🍇🍇🍇🍇🍇🍇
Mili97787
16. 08. 2023 21.10
-5
Samo naša ljudska skupščina je prihodnost pod vodstvom poveljnika Jenula.
Betuul
16. 08. 2023 21.18
-1
fljfo
16. 08. 2023 21.22
-1
Za kdaj pa načrtujete revolucijo proletariara?
Betuul
16. 08. 2023 21.36
+0
Betuul
16. 08. 2023 21.39
+2
Vse dobre revolucije s pozitivnim izidom so oktobra!
Ejga-Tega
16. 08. 2023 21.00
+4
Kak kaj, en euro, saj smo na radio1 zbrali 1 evro na prebivalca. Kva še? Jest sm dal 50€, pa ure za pomoč, nafta, ...zdej bi mi pa še trgov Golob? Nej trga lenuhom in nvo-jem
Betuul
16. 08. 2023 21.22
-2
Pa saj je bil glih kar solidarni dan! Pa kle in tam priložimo! Enkrat na ta sms enkrat na oni sms! Pa v humanitarni voziček po trgovinah priložimo! A elektriko pa pol samo enim popustit! Zakaj ne vsem gospodinjstvom! Vsi smo se borbal s to rdečoalarmno vodo!
Holy50
16. 08. 2023 20.33
+2
Pa kaj se heca 1eur ni nič. Davčna uprava naj izračuna povprečni dnevni dohodek prebivalcev in podjetij in naj pošlje račune za 1 dan dohodka v dobrodelne name.
Mirko41
16. 08. 2023 20.29
-3
O, smrdi po populizmu. Skupen znesek je borih 2 mio. EUR. Trgovci nam vsak mesec vzamejo dodatnih nekaj 100 EUR zaradi inflacije, morda bi lahko tudi oni kaj darovali!?
Cupko
16. 08. 2023 20.20
+6
Ni problem dati evro, vendar želim vedeti ali bo šel v roke tistih, ki potrbujejo pomoč ali se bo ponovno kje izgubilo kar lepo število le teh. Sigurno bo kdo zaslužil zraven
Mili97787
16. 08. 2023 20.15
-4
En evro in pol klobase to bi bila rešitev.
pekoči paradižnik
16. 08. 2023 20.58
-3
Diareja, latrina in prepoznavna vsebina kletne latrine so besede, ki najbolj slikovito opišejo janšizem in kletne komentatorje....
zmajskorpion
16. 08. 2023 20.14
+4
Me zanima če bodo vsaj preverili ali imajo hiše gradbeno oz. uporabno dovoljenje. Bodo pomagali tudi tistim, ki so gradili v neskladju z gradbenim?
Mnogo
16. 08. 2023 20.08
+6
Najprej je potrebno sanirat reke in potoke, pol pa naprej, pol pa prvo poklicat vse odgovorne v obcinah in vladah, kateri niso urejali, oziroma poskrbeli za ciscenje rek, potokov, tu res vse poklicat na odgovornost tudi nevladnike.
Smuuki
21. 08. 2023 12.51
+1
Nevladnikom je treba nujno in takoj omogočit, da niso več stranka v postopku.
jank
16. 08. 2023 20.07
+3
Kaj porečejo pametni politidioti na to, da je Golob storil v "štab" za sanacijo pritegnil vrhunskega gradbenika in načrtovalca mostov Marjana Pipenbaherja?
Mnogo
16. 08. 2023 20.12
-1
To je do sedaj prva pravilna poteza Goloba.
Nimiuseen
16. 08. 2023 20.57
-1
Smuuki
21. 08. 2023 12.53
+1
To potezo je treba pozdravit ampak? A bodo njegovi predlogi slišani in kasneje tudi realizirani? Obljub smo dobili ogromno rezultatov pa nič
lokson
16. 08. 2023 19.58
-5
Govora je o pomoči prizadetim, pacienti pa politiko furate.
zibertmi
16. 08. 2023 20.03
+4
maš prav,samo ker smo vedno tiho je tako.komentarje s tako vsebino po večini lansirajo eni.drugi nanje samo odgovarjamo
džonborno
16. 08. 2023 19.57
+4
Če reka poplavlja imamo dve možnosti: umakniti infrastrukturo ali pa reko z prekopi