
Danes se je vlada mudila na ob obisku na Gorenjskem, ki ga je pričela z delovnim posvetom v Stari Savi na Jesenicah. Že po uvodnem posvetu je premier Borut Pahor poudaril, da ima Gorenjska vse možnosti, da se po razvitosti in primerjalno z drugimi pokrajinami prebije naprej. Po delovnem posvetu vlade je premier obiskal podjetje Bizjak transport in logistika na Jesenicah ter družbo Iskratel v Kranju. Nato je dal intervju za Radio Sora in obiskal še podjetje LTH Ulitki v Škofji Loki ter podjetje Marmor Hotavlje v Hotavljah. Ministri so medtem obiskovali različna podjetja in institucije.
V omenjenem pogovoru za lokalni škofjeloški radio je premier med drugim pojasnil, da se je vlada za obisk na Gorenjskem odločila, ker je želela prekiniti niz obiskov le v regijah, ki imajo težave. Želeli so priti tudi v regijo, ki je med tistimi, ki gospodarsko in socialno najhitreje okreva. "Gorenjska to je," je dejal, in pojasnil, da se znaki okrevanja kažejo v gospodarski rasti v regiji, v kazalnikih zaposlovanja in v podjetjih, ki imajo visoko dodano vrednost.
Na vprašanje, ali je ob današnjem obisku že dobil vtis pozitivnega ozračja v regiji, je odgovoril, da absolutno. "Mislim, da se ta atmosfera popravlja v državi nasploh. Kot družba smo se izvili iz neke otopelosti," meni premier. Slovenija je bila lani po njegovih besedah med državami, ki so beležile najbolj strme padce kazalcev, sedaj pa je med državami, ki beleži najbolj pozitivne kazalce. Tako je v marcu glede na februar industrijska proizvodnja v Sloveniji porasla za 6,2 odstotka, je pojasnil. Ob tem pa je posebej opozoril na problem likvidnosti podjetij.
'Nihče si ne želi sprememb, a brez njih ne bomo preživeli'
Hkrati se je v pogovoru dotaknil aktualnih političnih razmer oz. predlaganih reform. Izpostavil je, da si nihče ne želi sprememb: ne dijaki ne študentje ne zaposleni ne upokojenci. Opozoril pa je, da slovenska družba brez sprememb ne bo dolgoročno preživela. Kot je poudaril, mora država iti na "semaforju sprememb naprej in se pripraviti na to, da bo konkurenčna družba".
Marušič s koncesionarji in direktorji, Zalar na sodišču
Minister za zdravje Dorjan Marušič se je popoldne srečal z direktorji osnovnega zdravstva Gorenjske ter s predstavniki koncesionarjev. V pogovorih z njimi se je dotaknil predvsem dveh tematik - regionalnih kadrovskih težav in združevanja bolnišnic.

Pravosodni minister Aleš Zalar pa je po obisku pravosodnih organov na Gorenjskem ocenil, da so regionalna sodišča "v kar dobri kondiciji". Kot je pojasnil, sodišča sistematično skrajšujejo čakalne dobe, ki vsaj v povprečju niso več nerazumne. Ob tem pa je izpostavil zaradi gospodarske krize povečano število gospodarskih sporov in izvršb.
Za konec obiska še srečanje z župani
Vladni obisk na Gorenjskem se je popoldne končal s srečanjem ministrske ekipe z župani, gospodarstveniki, poslanci in državnimi svetniki z obiskanega območja. V okviru tega srečanja je Pahor ponovil, da se v regiji že pozna okrevanje gospodarstva, zato je Gorenjsko ocenil za prijetno presenečenje.
Predsedniki uprav podjetij, s katerimi se je premier danes srečal, imajo po Pahorjevi oceni dobra podjetja, trge in produkte ter so konkurenčni. "Ampak nimajo denarja, da bi financirala poslovno ambicioznost za naprej," je opozoril.
"Ne rečem, da banke sedijo na kupu denarja, vemo tudi, da nekatere potrebujejo dokapitalizacijo, ampak država je vendarle s shemami jamčila njihovo varnost," je poudaril in napovedal novo shemo. Na sredinem srečanju s predstavniki gospodarstva in bančništva bodo po premierovih napovedih skušali dogovoriti ukrepe, saj je strah bank pred vlaganjem v poslovne odločitve podjetij prevelik.
Pahor je poudaril, da je letos pravi čas za razvoj. "Tisti, ki bodo letos zaostali, bodo zaostali za nekaj let kot posamezniki, podjetja in mi kot skupnost," je dejal. Dodal je, da Slovenija še ni izven krize, recesijo pa je premagala kot večina držav, zlasti v območju z evrom.
Svetlik vidi svetlejšo prihodnost
Na srečanju z župani, gospodarstveniki, poslanci in državnimi svetniki je razmere na Gorenjskem ocenil tudi minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik. Poudaril je, da je na Gorenjskem na področju zaposlovanja opazil pozitivne trende. Letos se je tako zaposlilo 37 odstotkov več brezposelnih kot v enakem obdobju lani, od januarja do marca pa je na zavodu za zaposlovanje četrtina manj prijavljenih brezposelnih oseb kot v prvih lanskih treh mesecih.
Gorenjska tako po Svetlikovem mnenju beleži najnižjo stopnjo brezposelnosti med regijami v državi. V tem pogledu je Gorenjska po njegovi oceni vitalna regija, ki se zna organizirati in reševati probleme.
Manj ugodna pa je po Svetlikovem mnenju socialna slika. Na centrih za socialno delo so ga opozorili, da je prejemnikov denarne socialne pomoči več, a so hkrati ugotovili, da bo učinek dviga minimalne plače prispeval k reševanju te težave.
Gorenjska je tretja regija, ki jo je obiskala vlada. Pred tem je bila vlada namreč na delovnem obisku v Prekmurju in Beli krajini.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.