Slovenija

'Vlada molči o drobnih pasteh'

Ljubljana, 12. 05. 2011 17.50 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V SDS pravijo, da upokojenec po novem zakonu ne bi prejemal višjih pokojnin, ampak nižje. Kot dodajajo, "vlada molči o drobnih pasteh, ki se skrivajo v zakonu." Tudi v Svizu pravijo, da reforme ne podpirajo.

SDS pravi, da bodo upokojenci po novem zakonu na slabšem.
SDS pravi, da bodo upokojenci po novem zakonu na slabšem. FOTO: Reuters
Obljube o višjih pokojninah niso realne, o številnih skritih pasteh novega zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju pa vlada molči, menijo v SDS. Zavrnitev pokojninskega zakona na referendumu je po njihovi oceni priložnost za boljše rešitve.

Današnjim upokojencem se pokojnine usklajujejo stoodstotno glede na rast plač, po novem pa naj bi se po letu 2015 usklajevale s plačami v 70 odstotkih, do leta 2015 pa le v 60 odstotkih, navajajo. "Upokojenci po novem zakonu torej v primerjavi z zdajšnjim ne bi prejemali višjih pokojnin, ampak nižje," opozarja odbor za delo, družino in socialne zadeve pri strokovnem svetu SDS.

Kot so zapisali, bi zaposlenim, ki še vplačujejo v pokojninsko blagajno, višje pokojnine zagotovila predvsem fiksna odmerna stopnja v višini 80 odstotkov. "Vlada ob tem ne pove, da ta stopnja ne bo veljala za vse, ampak le za tiste, ki bodo izpolnili polne upokojitvene pogoje. Če vsi pogoji ne bodo izpolnjeni, bo odmerni odstotek precej nižji," opozarjajo. "Pričakovati je, da bo takšnih, ki ne bodo zmogli delati do izpolnitve vseh pogojev, precej, kar bi pomenilo, da bodo pokojnine za vse te v povprečju nižje," pojasnjujejo.

Po opozorilu odbora se pogoji zaostrujejo na vseh področjih, npr. pri zniževanju starosti zaradi otrok, pri vključitvi v obvezno zavarovanje, pri pridobitvi vdovske in družinske pokojnine, pri višjih cenah za dokup let in pri povišanju osnov za plačevanje prispevkov. "Vlada molči o drobnih pasteh, ki se skrivajo v zakonu," menijo.

Pokojninsko blagajno po njihovih besedah "bremeni kup odhodkov, ki s pokojninami nimajo nobene povezave – od socialnih izdatkov do privilegijev, ki so jih nekoč dobile razne zaslužne skupine posameznikov".

Dodatni pritisk na pokojninsko blagajno je vlada povzročila predvsem sama, menijo v odboru. Zavarovanci so namreč po njihovih besedah "izkoristili vse možnosti za odhod v pokoj, ker je vlada v javnosti predstavljala spremembe predvsem z vidika finančne vzdržnosti, ne pa z vidika socialne varnosti".

"Da ljudje nimajo nobenega zaupanja, kaže nadpovprečen porast upokojitev v zadnjih dveh letih, ki ni le posledica demografije. Samo lani se je število starostnih upokojencev povečalo za 15.000, kar je tretjino več kot običajno," so zapisali.

Upokojenci
Upokojenci FOTO: Aljoša Kravanja

Sviz proti reformi

Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) nasprotuje uveljavitvi zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ki ni usklajen s sindikati. Obsojajo pa tudi, kot so zapisali, "grožnje vlade javnim uslužbencem z znižanjem plač, če pokojninska reforma ne bo sprejeta".

"Ker si vlada ni ustrezno prizadevala za dosego soglasja s sindikati, je že novembrski kongres Sviza podprl zbiranje podpisov za razpis referenduma, vodstvo sindikata pa je ostro obsodilo poskus vlade, da bi prek odločitve ustavnega sodišča preprečila izvedbo referenduma," so v Svizu zapisali v sporočilu za javnost.

"Odgovornost za to, da socialni partnerji že pred tem niso dosegli soglasja glede reforme, v celoti nosi vlada, ki v usklajevanjih ni pokazala ustrezne volje za dogovor in je sindikalne predloge obravnavala površno in neresno. Ves čas se je namreč zanašala na politično večino v državnem zboru," navajajo.

Spomnili so, da se je vlada za leto 2011 z dogovorom oktobra lani odpovedala vsem enostranskim posegom na področju plač v javnem sektorju, v prihodnjih letih pa bi bilo to mogoče storiti le s spremembo kolektivnih pogodb in ob soglasju sindikatov.

Če namerava vlada z interventno zakonodajo poseči v veljavnost kolektivnih pogodb in jih razveljaviti, se po mnenju Sviza ne bo mogla izogniti "odprtemu konfliktu z javnimi uslužbenci", so opozorili.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (36)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Buena Vita
13. 05. 2011 19.38
,,KOLIKO JE SAMO ZADOLŽILA TA VLADA SLOVENIJO VSAJ DVE TRI TOVARNE BI LAHKO NAREDILA Z DROBIŽEM OD ASTRONOMSKIH MILIJARD,,PREHRAMBENIH PRODUKTOV VEDNO MANJKA,SLOVENIJA IM KAR V REDU PREHRAMBENO INDUSTRIJO,ŠE KAKO ZDRAVO, VSAJ TRI TISOČ LJUDI DA SO ZAPOSLILI BI LJUDJE LAHKO VSAJ MALO UPALI IN NIČ Z NIČEM TO SO REZULTATI TE VLADE
Buena Vita
13. 05. 2011 18.41
JAJ,JA,CCIRKA PET KRAT BOSTE IMELI VEČJE POKOJNINE GARANT,TO VAM POVEM IN DEBEEELO LAŽEM VSI,TOTALNO VSI KAZALCI KAŽEJO DA BO DELALO VELIKO MANJ LJUDI,DA BO UPOKOJENCEV VELIKO VEČ,DENARJA BO VELIKO MANJ IN TA LAŽNIVA VLADA VAS FILA DA BODO PENZIJE VEČJE OD KJE BO PA DENAR PRIŠEL,A MORDA Z LUNE A GA BO DAL PAHOR KUČAN BERLUSCONNI MUBARAK
njofra47
13. 05. 2011 12.14
Klasik, dejansko ni prav nobene razlike med kreditom in poroštvom : v prvem primeru denar dejansko nekomu posodiš, v drugem pa svojo aktivo v znesku poroštva zamrzneš in se ga ne smeš dotikati. Torej najprej ta denar dejansko moraš imeti, ne smeš pa ga uporabiti za svoje potrebe dokler kredi ni odplačan. V čem si potem na boljšem ?
Mnenjalnik
13. 05. 2011 11.15
"Da ljudje nimajo nobenega zaupanja, kaže nadpovprečen porast upokojitev v zadnjih dveh letih, ki ni le posledica demografije." Nadpovprečen porast upokojitev ne kaže na nezaupanje. Če ne bi zaupali, da bodo imeli pokojnine, bi ostali v službi. Če že, kaže na to, da so zavedeni in ne vedo, kaj bodo dejansko prinesle spremembe. Seveda te je strah nečesa, česar ne poznaš, pa takoj bežiš na ZPIZ.
alphawolf
13. 05. 2011 10.30
Referendum bo padel!! Adijo 5 milijonov evrov. Manjka samo še, da Slovenija zmaga na Euroviziji in bankrotiramo.
Musti
13. 05. 2011 09.34
najvecji burek ki zavaja je Jansa!
elah74
13. 05. 2011 09.13
V članku: Obsojajo pa tudi, kot so zapisali, "grožnje vlade javnim uslužbencem z znižanjem plač, če pokojninska reforma ne bo sprejeta". Verjamete v to ? Še tak si bodo denarje delili, da nam ne bo (skoraj) nič ostalo na koncu. Preveč političnih lenuhov je za tako malo državico, kot je naša in jemljejo (ali pa kradejo), kjer se le da, pa če nam je to prav ali ne.
sherum
13. 05. 2011 08.08
Zgledi vlečejo . SDS ima predsednika , ki dobro zna zavajat javnost ,
Civil
13. 05. 2011 01.23
Prvič slišim, da lahko daje poroštva za kredite, kdor sam nima in je še zadolžen. Počasi je res vse vseeno, naučili so nas, naj skrbimo le zase, ukrademo kar se da in pazimo, da nas ne opazijo ali dobijo. Bog pomagaj tistim, ki se ne morejo braniti, nočejo ali ne znajo lagati, kajti ti bodo najprej pogubljeni. To so edine reforme, ki jih bomo res sprejeli, pa tudi vestno uveljavili, vendar vsaj ne bomo več patetični hlapci.
major1
12. 05. 2011 23.36
PROTI, pa bodo padle vse nejasnosti.
Uporabnik113189
12. 05. 2011 22.23
nekdo...12.05.2011, 21:16 Klasik kako denarja preprosto ni? Od kod pa denar za Grčijo? Portugalsko? Ko boš razumel razliko med poroštvom in kreditom, potem se slišiva. Ker pa že mesece nabijaš da denarja grkom ne damo, se mi zdi da bo trajalo še zelo dolgo da boš "skontal" razliko, če sploh kdaj.
prehlad
12. 05. 2011 22.07
KOLIKO PIKNIKOV BI NAREDILI ZA PET MILJONOV EVROW.ŠALABAJZARJI BI PA KAR ZAPRAVLJALI.
povrsniste24kur
12. 05. 2011 21.52
VALDA VLADA MOLČI O PASTEH. TAKO TUDI POGAČAR ZADNJIČ PO TV...SE JE IZMIKAL DEJANSKIM ODGOVOROM. - MALDI - UPAM, DA GRESTE VOLIT...ČASI SO DRUGAČNI KOT VČASIH, KO SO SE PRI 18.,19. ZAPOSLOVALI, TISTI SE DANES RES LAHKO HVALIJO Z DELOVNO DOBO, POGLEJTE PA KOLIKO JE ŠTUDENTOV DANES PRI 25 , PA VEČINE Z DIPLOMAMI PRI 30. IN MOGOČE 1 LETO DELOVNE DOBE VSEGA SKUPAJ. TAKA JE SLIKA DANES ŽAL. SEDAJ 65, KASEJE SE BO PA TO ŠE 2,3X POSODOBILO NA 67, 68, 70, NA KONCU BOŠ DELAL, DOKLER NE CRKNEŠ, DA TI ŠE PENZIJE NE BODO RABLI DAT. - VSI STAREJŠI PA TUDI..KI STE IN KI ŠE BOSTE V PEZIJI V KRATKEM..NE VEM IZ KAKEGA RAZLOGA BI KDO OD VAS NAJ PODPRL ZAKON, KI IMA TAKŠNA DOLOČILA. REFORMA JE POTREBNA, NE PA TAKO. PRAV TAKO MISLIM, DA NIHČE NE BI SMEL IMET PENZIJE ČEZ 1200, 1300 € PRIHRANIT JE TREBA TUDI PRI VSEH TEH LENIH GRČIJAH, POKVARJENIH, KI SO SE SKORAJ 30 LET LAGALI O NJIHOVEM FINANČNEM STANJU, SEDAJ PA MI TO REŠUJEMO IN PODPIRAMO NAJ EN ZRAČUNA, MEN SE NE DA... ZA KOLIKO BI SE SAMO POVPREČNA PLAČA LAHKO DVIGNILA, ČE BI OSTAL TA DENAR PRI NAS, PA ČE RAZNI ŠROTI NE BI VSEGA POKRADLI IN ZAPUFALI, SKRATKA, DA SE NE BI TAKO RAZMETAVALO V PRAZNO. 3,8 MILIJARDE PRIBLIŽNO... 3800 MILIJONOV... NA 2 MIO PREBIVALCEV HMMMM...HAHAH HUDE ŠTEVILKE SO TO....... REFORMA JE NUJNA, AMPAK MALO DRUGAČE BAZIRANA....
Ranunculus
12. 05. 2011 21.34
Za dojemanje pokojninske reforme ni treba ravno veliko logike. Ker je vir za izplačevanje pokojnin čedalje šibkejši, je edino logično, da bo reforma obseg pravic upokojencev in tistih, ki to šele bodo KRČILA (širjenje pač po nobeni logiki ne pride v poštev). In kaj se bo zgodilo, če se taka reforma zavrne? Nič, pravice se bodo krčile brez reforme, ker druge poti ne bo. Le da bo področje krčenja zoženo na višino pokojnin in dodatek za rekreacijo in še kako malenkost, ki se jo uredi brez večjih pretresov...
izzyone
12. 05. 2011 21.16
Mene pa zanima če si upajo za eno uro politiki kot so Pahor in njemu podobni odgovarjat na vprašanja pred ljudstvom v živo pred parlamentom brez montaž in prirejenih dialogov.direktni odgovori na vprašanja. Prenos naj predvaja televizija v živo saj jo plačujemo zato za ljudstvo.
nekdo...
12. 05. 2011 21.16
Klasik kako denarja preprosto ni? Od kod pa denar za Grčijo? Portugalsko? za požrtije na darsu? za dokapitalizacijo NLB? za reševanje SCT?
Civil
12. 05. 2011 20.39
Še en dokaz, da ni bistvenih razlik med SDS, SD in drugimi SSi, nihče ne posluša ljudstva, ne razmišljajo o nacionalizaciji ukradenega družbenega premoženja ter pregonu oligarhije, želijo le vladati in uničevati ljudi naprej. Isti so, le da so vladali v drugih pogojih in se njih ni toliko kritiziralo. Javnost nima pojma in tudi ne more vedeti, kdo si dejansko izmišljuje te konstrukte. Ne le osamosvojitveno oligarhijo, ščitijo tudi njihove otroke in družine, sodniki po lastni presoji ne pošiljajo pošte na njihove naslove bivališč, kjer živijo, da so barabe zaščitene in se o njih sploh ne govori. Pomislite še to, slovenija ima malo teh kvazi strokovnjakov, ki so bili zraven od začetka in nam že 20 let krojijo usodo kot se jim zdi. Zato ni čudno, da ti isti botri upravljajo tako SDS kot SD, pa tudi ostali drobir. Mnogim je to jasno in jim še na pamet ne pade, da bi sodelovali v kakšni javni debati, saj tako le opazijo in potem policija preganja tiste, ki jih kakor koli ogrožajo. Tako daleč smo zabredli in bojim se, da bi se moral narod boriti proti lasnim službam, če bi hoteli kaj spremeniti. Tudi če bi vojska branila ljudstvo, pa ta naša itak nebi, je policija močnejša in bolje oborožena. Zato se SDS lahlo neha sprenevedati in naj raje pove, s kakšnimi pastmi bodo uničevali kvalitetne ljudi ter v kakšnem arestu bomo živeli, po vnovični zmagi nad komunizmom. A ve kdo mogoče, kam se da pobegniti iz te norišnice?
botjabotja
12. 05. 2011 20.25
Klasik 12.05.2011, 20:18 0 Na ewfwewndume pa itak večina sploh ne bo šla. Če se tolpa nesposobnih politikov ne more dogovoriti je vseeno če ljudstvo tudi ne odgovori. Je bolje narediti po svoje in se otresti teh izgubljencev, ki se sploh ne zavedajo realnosti pri svojih mnogo previsokih plačah. Ko hodim naokrog vidim da večina malih podjetij začne zgodaj zhutraj in preneha z delom pozno zvečer..Kakšen 8 urni delavnik neki? Zakaj to počno. Ker se je nanje zvalil ves dolgo pokradenega, veliki so šli v stečaje, dolgove bankam pa plačujejo mali podizvajalci..Ker nimajo izbire..Na zavod ne morejo, zapreti ne smejo ker imajo družine. So jezni? Razumljivo.. Se strinjam.
Uporabnik113189
12. 05. 2011 20.18
Na ewfwewndume pa itak večina sploh ne bo šla. Če se tolpa nesposobnih politikov ne more dogovoriti je vseeno če ljudstvo tudi ne odgovori. Je bolje narediti po svoje in se otresti teh izgubljencev, ki se sploh ne zavedajo realnosti pri svojih mnogo previsokih plačah. Ko hodim naokrog vidim da večina malih podjetij začne zgodaj zhutraj in preneha z delom pozno zvečer..Kakšen 8 urni delavnik neki? Zakaj to počno. Ker se je nanje zvalil ves dolgo pokradenega, veliki so šli v stečaje, dolgove bankam pa plačujejo mali podizvajalci..Ker nimajo izbire..Na zavod ne morejo, zapreti ne smejo ker imajo družine. So jezni? Razumljivo..
dinos
12. 05. 2011 20.17
Če je ta članek SDS pravilen, mi ni jasno zakaj novinarji ne postavijo tudi taka vprašanja? Če gledamo TV se nam zdi na novinarji nimajo pravice postavljati vprašanja, ker bi prišla resnica na dan!!!!!!!