Kakšen torej je zadnji utrip javnega mnenja? Največji skok je tokrat uspel vladi. Potem ko je prejšnji mesec zabeležila najnižjo podporo v tem mandatu, je zdaj delež tistih, ki njeno delo podpira, deset odstotnih točk višji, dobrih 36 odstotkov. Znižal se je tudi delež njenih nasprotnikov, ki pa je še vedno 50-odstoten.
Precej se je zmanjšala tudi razlika med prvouvrščenima strankama na lestvici. SDS z dobrimi 20 odstotki ostaja na prvem mestu, Gibanje Svoboda pa se je po najnižji podpori, ki jo je zabeležila prejšnji mesec, dvignila na 15-odstotno podporo. Na tretjem mestu vztraja koalicijska SD, ki je prav tako popravila svoj rezultat na 7,6 odstotka, Levica je pri petih odstotkih, Nova Slovenija pa pri štirih.
Blizu štirim odstotkom je tudi neparlamentarna stranka Vesna, Piratska stranka in Resnica sta pri dveh odstotnih točkah in pol. Devet odstotkov vprašanih bi zbralo kakšno drugo stranko.
Je pa še vedno ogromen bazen tistih, ki so neodločeni, ali pa ne bi volili nobene od obstoječih strank ali pa svojih preferenc nočejo izdati – teh je skupaj skoraj tretjina.
V vodstvu gospodarski minister in predsednica
Na lestvici priljubljenosti politikov na vrhu ni večjih sprememb. Gospodarski minister Matjaž Han in predsednica države Nataša Pirc Musar imata ta mesec enako oceno, tretji je evropski poslanec Vladimir Prebilič.
Na četrto mesto je napredovala predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič, za dve mesti je napredoval tudi finančni minister Klemen Boštjančič. Anže Logar je po ustanovitve svoje stranke padel na šesto mesto.
Na spodnjem delu lestvice so napredovali člani koalicije, nazadovali pa opozicijski politiki. Največji skok meseca je zabeležil minister za delo Luka Mesec, napredoval je za pet mest, za tri pa njegova strankarska kolegica Asta Vrečko, prav tako je za tri mesta napredoval premier Robert Golob, ki je ta mesec na 17. mestu.
Takoj za njim je vodja SDS Janez Janša, ki je za eno mesto nazadoval, kar za pet mest pa sta nazadovala predsednik Nove Slovenije Matej Tonin in vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec. Oba sta povsem na dnu lestvice.
Kaj pa nove stranke?
Ta mesec je sicer Mediana za našo hišo izmerila tudi podporo volivcev novim strankam, tistim, ki so že ali še bodo nastale. Dodatno vprašanje, ki ga je Mediana postavila volivcem, se je glasilo: katero stranko bi volili, če bi poleg obstoječih nastopile tudi nove stranke in bi bile volitve v nedeljo?
Razmerja se nekoliko spremenijo, v tem primeru bi SDS volilo 14,7 odstotka vprašanih, Gibanje Svoboda slabih 13 odstotkov. Na tretje mesto se je zavihtela stranka Demokrati Anžeta Logarja, glas bi ji dalo 10,7 odstotka volivcev. Sledi stranka Vladimirja Prebiliča s slabimi sedmimi odstotki in pol, SD s petimi odstotki in pol, Levico bi obkrožilo 4,7 odstotka vprašanih.
Takoj zatem pa je stranka Pavla Ruparja Glas upokojencev s triinpolodstotno podporo, Vesna z dobrimi tremi odstotki, po tej anketi pa se je Nova Slovenija uvrstila šele na deveto mesto z 2,1-odstotno podporo.
Na spodnjem delu lestvice sledijo še Resnica in SLS z okoli dvema odstotkoma, malo manj ima Piratska stranka. Morebitni stranki Karla Erjavca, ki je napovedal vrnitev na politično prizorišče, kaže dober odstotek, manj kot odstotek pa novi stranki Marka Lotriča in morebitni stranki nosilca SLS-ove liste na evropskih volitvah Petra Gregorčiča. Še manj pa kaže Zelenim, SNS-u, Naši prihodnosti in Dobri državi, Naši deželi in stranki Konkretno, ki je povsem na dnu. Tudi tu je sicer največja stranka neopredeljenih: takih je skoraj četrtina, torej skoraj 25 odstotkov.
KOMENTARJI (466)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.