Pri oblikovanju trošarinske politike finančno ministrstvo upošteva cilje ekonomske politike vlade, trenutne gospodarske razmere, zahteve evropske zakonodaje in proračunski vidik, pojasnjuje vlada v odgovoru na vprašanje poslancev SD Matevža Frangeža in Matjaža Hana glede sprememb trošarin za pogonska goriva.
Trošarine so po pojasnilih vlade pomemben in stabilen proračunski vir. "Iz primerjave drobnoprodajnih cen najbolj prodajanih pogonskih goriv v državah članicah EU in na Hrvaškem je razvidno, da vlada kljub visoki ceni nafte na svetovnih trgih še vedno ohranja konkurenčne drobnoprodajne cene pogonskih goriv, tako v primerjavi z ostalimi državami članicami EU kot tudi s Hrvaško," v odgovoru poslancema navaja vlada.
Dodatnih ukrepov za dejavnosti, ki bi jih povišanje cen nafte prizadelo, vlada ne načrtuje
Slovenija od leta 2009 blaži negativen vpliv višjih cen pogonskih goriv, in sicer tako, da je znižana trošarinska obremenitev plinskega olja za pogon motornih vozil za komercialni namen, poslancema pojasnjuje vlada in dodaja, da dodatnih ukrepov za dejavnosti, ki naj bi jih povišanje cen nafte prizadelo, trenutno ne načrtuje.
Ocenjuje namreč, da zakon že zdaj s sistemom povračil in oprostitev trošarin omogoča določenim panogam rabo energentov po cenah, ki so nižje od maloprodajnih cen.
"Pri oblikovanju trošarin na pogonska goriva bo vlada še naprej zasledovala cilj konkurenčnih cen v primerjavi s sosednjimi državami," poudarja vlada.
"Na cene življenjskih potrebščin vplivajo predvsem cene tekočih goriv"
Glede vpliva cen črnega zlata na inflacijo in gospodarsko rast vlada navaja pojasnilo urada za makroekonomske analize in razvoj (Umar), da na gibanje cen življenjskih potrebščin kratkoročno vplivajo predvsem cene tekočih goriv (in ostalih energentov), ki sledijo cenam nafte na svetovnih trgih. Spremembe cen nafte na svetovnih trgih lahko vplivajo tudi na spremembo gospodarske rasti, vendar Umar ne razpolaga z ocenami o neposrednih vplivih.
Gibanje cen nafte močno podvrženo geopolitičnim trenjem
Frangež in Han sta vlado vprašala tudi po njeni napovedi glede višine cen nafte v letošnjem letu. Vlada cen nafte, kot pojasnjuje, ne napoveduje, posredno pa napovedi gospodarskih gibanj, ki so podlaga za pripravo državnega proračuna in razvojnih politik, upoštevajo predpostavke glede gibanja cen nafte in ostalih surovin.
Gibanje cen nafte ne sledi le pričakovanim gibanjem ponudbe in povpraševanja, ampak je močno podvrženo geopolitičnim trenjem. Umar je za letos predpostavil ceno severnomorske nafte brent v višini 115 dolarjev, v prihodnjem letu 112 dolarjev in za leto 2014 110 dolarjev za 159-litrski sod.
Poslanca SD sta vprašanje na vlado naslovila v začetku marca, ko so cene pogonskih goriv dosegle nove rekordne vrednosti, a so se od takrat še zvišale. Za liter neosvinčenega 95-oktanskega bencina je treba od torka odšteti 1,528 evra, medtem ko se je 100-oktanski bencin podražil na 1,544 evra – s tem se je cena povzpela na novo rekordno raven.
Dizelsko gorivo se je tokrat pocenilo, in sicer na 1,358 evra za liter. Rekordno raven je to gorivo doseglo 20. marca, ko se je podražilo na 1,365 evra za liter.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.